اقدامی نمادین علیه سوری های مهاجر در استانبول با ممنوع کردن مصرف قلیان

در سال های گذشته مصرف قلیان در اماکن عمومی شهر استانبول به عنوان نماد و سوغاتی از فرهنگ مهاجران سوری به این شهر شناخته شده بود.

فرماندار استانبول مصرف قلیان را در اماکن عمومی این شهر ممنوع اعلام کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از وبگاه " میدل ایست آی "، فرماندار استانبول از ممنوعیت کشیدن قلیان در اماکن عمومی از جمله پارک ها و سواحل خبر داد.

"داوود گل" فرماندار استانبول روز چهارشنبه در توییتی گفت که مصرف قلیان در جنگل ها و مناطق تفریحی نیز ممنوع خواهد بود.

وی افزود: محدودیتی برای مصرف قلیان در خارج از این مناطق وجود ندارد.

در سال‌های اخیر، کشیدن قلیان در مناطق عمومی اغلب در ترکیه با پناهندگان سوری مرتبط بوده است، به همین خاطر بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در ترکیه ممنوعیت آن را به عنوان اقدامی نمادین علیه پناهجویان سوری استانبول تعبیر و تفسیر می کنند.

با وجودی که فرماندار استانبول دلیل مشخصی برای ممنوعیت قلیان در اماکن عمومی استانبول ذکر نکرده، اما بسیاری از کاربران توییتر در ترکیه محدودیت های جدید را به طور خاص به عنوان اقدامی علیه پناهجویان سوری تعبیر کردند و بسیاری از آنها از این امر استقبال کردند.

یکی از کاربران ترک به همراه ایموجی خنده در توییتی نوشت: "سوری‌ها ناراحت خواهند شد" و کاربر دیگری در توییتی نوشت: "ما از محدودیت‌هایی که رگه‌هایی از فرهنگ عربی را هدف قرار می دهد، حمایت می‌کنیم."

تعدادی از کاربران ترک نیز با حمایت از این تصمیم خواستار اقدامات بیشتر، از جمله ممنوعیت خط عربی روی تابلوهای مغازه ها شدند.

کاربری نوشت ممنوعیت قلیان در اماکن عمومی کافی نیست و باید در اماکن دارای مجوز هم ممنوع شود. او در اظهار نظری نژادستیزانه افزود: " از دیدن بادیه‌نشین‌های سوری که دختران را آزار می‌دهند، زنانی که رقص شکم می‌ کنند و حباب های قلیان خسته شده ایم."

طی سال های گذشته و به ویژه از زمان تشدید بحران اقتصادی و تورم و سقوط ارزش لیر ترکیه، نگرش بسیاری از شهروندان ترکیه نسبت به سوری‌هایی که بر اساس آمار رسمی بیش از 3.7 میلیون نفر در این کشور هستند، خصمانه‌تر شده است.

تصمیم اخیر وزیر بهداشت ترکیه در استخدام 4 هزار شهروند سوری تبار در وزارت بهداشت ترکیه در هفته گذشته نیز خشم بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی ترکیه را در پی داشت.

این کاربران با اشاره به اینکه میلیون ها جوان ترک بیکار تحصیل کرده در این کشور در صف استخدام در ادارات دولتی و خصوصی هستند، دولت اردوغان با استخدام هزاران سوری در ادارات دولتی دستخوش خوبی به حمایت سوری های مهاجر از او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری داده است.

بر اساس گزارش ها بیش از 200 هزار نفر از میلیون ها شهروند سوری که پس از جنگ داخلی سوریه به ترکیه مهاجرت کرده اند طی سال های گذشته تابعیت ترکیه را گرفته اند و از نظر مخالفان و منتقدان اردوغان، این سوری ها به لشکری حامی برای اردوغان تبدیل شده اند و در انتخابات اخیر نیز به او رای داده اند.

اگرچه بسیاری از سوری ها به طور رسمی به عنوان پناهنده در ترکیه ثبت نشده اند اما دولت ترکیه درجه ای از مراقبت های بهداشتی و مسکن برای برخی از  آنها فراهم کرده است.

همین مساله باعث شده بسیاری از شهروندان ترکیه دیدگاهی منفی نسبت به مهاجران سوری و افغان داشته باشند.

"فاتح یاسلی" استاد دانشگاه معتقد است ، تصویر "سوری با قلیان" در ذهن بسیاری از ترک‌ها مترادف با زندگی ظاهرا راحت بسیاری از مردم سوریه در ترکیه شده است. مساله ای که با توجه به بحران اقتصادی و معیشتی برای دهها میلیون شهروند ترکیه، آنها را می آزارد.

او نوشت: "شخصی خیالی به نام «قلیان کشیدن سوری» ساخته می‌شود و همه سوری‌ها با این شخصیت ساختگی شناسایی می‌شوند و خشم جمعی علیه مردم سوریه از طریق این شخصیت انباشته می‌شود."

او افزود: "با این تصویر سازی، این واقعیت که اکثریت قریب به اتفاق سوری ها یا در کمپ های پناهندگان به زندگی خود ادامه می دهند یا مجبور به کار در بدترین و ناسالم ترین مشاغل، بدون بیمه، ناامن و به صورت غیرانسانی و برده سرمایه داری ترکیه شده اند، نادیده گرفته می شود و طوری رفتار می شود که انگار چنین چیزی وجود ندارد."
+49
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.