دیابت؛ بیماری تعیین‌کننده وضعیت امید به زندگی در قرن حاضر

ورزش، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهددویچه وله: بر اساس گزارش جدیدی که این هفته در مجله لنست منتشر شده، بیش از ۱.۳ میلیارد نفر ممکن است در سراسر جهان تا سال ۲۰۵۰ با دیابت نوع ۲ زندگی کنند.

در ادامه این گزارش آمده است، انتظار می‌رود افزایش شیوع (از ۵۲۹ میلیون نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ در سال ۲۰۲۱)، ناشی از افزایش شیوع چاقی و تغییرات جمعیتی باشد. در سال ۲۰۲۱، دیابت نوع ۲، ۹۰ درصد از موارد شیوع دیابت را تشکیل می‌داد. علت این امر ناشی از عوامل خطری از قبیل افزایش شاخص توده بدنی، رژیم غذایی بی‌کیفیت، خطرات محیطی و شغلی، مصرف دخانیات، مصرف الکل و فعالیت بدنی کم و ... گزارش شد.

این در حالیست که رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، سال گذشته اعلام کرده بود که براساس پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۴۰۰، شیوع دیابت در کشور از ۱۱ درصد در سال ۱۳۹۵، به ۱۴ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده و به نظر می‌رسد که این روند افزایشی همچنان ادامه دارد.

حالا همزمان با هشتاد و سومین نشست علمی انجمن دیابت آمریکا، این گزارش تاکید می‌کند که در‌ حال‌ حاضر، تنها ۱۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت که در کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط زندگی می‌کنند، مراقبت‌های پیشگیرانه این بیماری را دریافت می‌کنند.

دیابت بیماری تعیین‌کننده قرن حاضر خواهد بود. از این رو سیاست دولت‌ها و جامعه پزشکی برای پیشگیری از دیابت در دو دهه آینده، وضعیت سلامت جمعیت و امید به زندگی را برای ۸۰ سال آینده شکل خواهد داد.

پیشگیری از دیابت

تغییر سبک زندگی شما می‌تواند گام بزرگی به سوی پیشگیری از دیابت باشد و هیچ‌وقت برای شروع دیر نیست. اگر در‌حال‌حاضر به‌دلیل اضافه وزن یا چاقی، کلسترول بالا یا سابقه خانوادگی، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید، پیشگیری بسیار مهم است.

ایجاد چند تغییر در سبک زندگی شما در حال حاضر ممکن است به شما کمک کند تا از عوارض جدی دیابت در آینده جلوگیری کنید. این تغییرات توسط متخصصان مایوکلینیک توصیه شده است.

کاهش وزن اضافی

کاهش وزن خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که افراد مبتلا به پیش‌دیابت حداقل ۷ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود را کاهش دهند تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

فعالیت بدنی

تمام بزرگسالان سالم باید ۵ روز در هفته، ۳۰ دقیقه یا بیشتر ورزش‌های هوازی متوسط ​​تا شدید مانند پیاده‌روی سریع، شنا، دوچرخه‌سواری یا دویدن را مد‌نظر قرار دهند. ورزش مقاومتی حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته باید انجام شود. محدود‌کردن دوره‌های طولانی بی‌تحرکی، مانند نشستن پشت کامپیوتر، می‌تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند.

مصرف کافی فیبر

غذاهای غنی از فیبر باعث کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شوند. انواع غذاهای سالم و سرشار از فیبر بخورید که عبارتند از:

میوه‌هایی مانند گوجه‌فرنگی و فلفل

سبزیجات غیر‌نشاسته‌ای مانند سبزیجات برگ‌دار، کلم بروکلی و گل‌کلم

حبوبات، مانند لوبیا، نخود و عدس

غلات کامل، مانند ماکارونی و نان گندم کامل، برنج سبوس‌دار، جو سبوس‌دار و کینوا

مصرف چربی‌های سالم

رژیم غذایی شما باید شامل انواع غذاهای حاوی چربی‌های غیراشباع باشد که به آنها "چربی خوب" می‌گویند. این چربی‌ها باعث افزایش سطح کلسترول خوب خون و سلامت قلب‌و‌عروق می‌شوند. منابع چربی‌های خوب عبارتند از: روغن زیتون، کانولا، آجیل و دانه‌ها، مانند بادام، بادام‌زمینی، بذر کتان و تخم کدو تنبل... .
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.