درباره «موش‌آهو» چه می‌دانیم؟

 گوشت موش‌آهو در برخی فرهنگ‌ها به عنوان غذای لذیذ شناخته می‌شود، و شکارچیان زیادی این حیوان را برای فروش در بازار شکار می‌کنند.العربیه: «موش‌آهو» یک پستاندار کوچک و مرموز است که در جنگل‌های جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کند. این جانور که کوچکترین پستانداران سُم‌دار شناخته‌شده در جهان است، نامش را از شباهت خود به موش و آهو می‌گیرد.

برآورد جانورشناسان این است که موش‌آهو اولین بار حدود 34 میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شد، و از آن زمان برای سازگاری با محیط خود تکامل یافته و مدام کوچک‌تر شده تا به اندازه فعلی رسیده است. طول عمر متوسط موش‌آهو حدود ده سال است، اما این جانور در شرایط اسارت فقط حدود 6 سال عمر می‌کند.

موش‌آهو که مثل یک آهوی مینیاتوری است، قهوه‌ای مایل به قرمز است، و لکه‌های سفید روی پشت و بدنش دارد. این حیوان پوزه‌ای نوک‌تیز و گوش‌هایی کوچک دارد، و دارای پاهای سُم‌داری است که به طرزی غیرمعمول نازک و بلند هستند.

زیستگاه طبیعی موش‌آهو پوشش‌های گیاهی متراکم و جنگل‌های مرطوب در جنوب شرقی آسیا مثل مالزی و اندونزی است. با این وجود، در اثر جنگل‌زدایی و از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی‌شان، این جانوران در سالیان اخیر مجبور شده‌اند خود را با زندگی در زیستگاه‌های بازتر مثل جنگل‌های کم‌درخت و حتی مناطق شهری سازگار کنند.

موش‌آهو حیوانی شب‌زی است، و در هنگام شب کف جنگل را برای یافتن دانه‌ها و میوه‌های که از درخت‌ها افتاده‌اند جستجو می‌کند. این جانور در طول روز برای دوری از شکارگران در پوشش گیاهی متراکم خود پنهان می‌شود و استراحت می‌کند. ببرها، پلنگ‌ها، مارها و پرندگان شکارگران اصلی موش‌آهو هستند.

با این حال، بزرگترین تهدید علیه موش‌آهو انسان است. از آنجایی که گوشت موش‌آهو در برخی فرهنگ‌ها به عنوان غذای لذیذ شناخته می‌شود، شکارچیان زیادی این حیوان را برای فروش در بازار شکار می‌کنند. شکار بی‌رویه و از بین رفتن زیستگاه بزرگترین‌ها تهدیدها علیه موش‌آهو هستند، و باعث کاهش جمعیت کلی آن طی سالیان اخیر شده‌اند.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.