پخت‌و‌پز با اجاق گاز به‌اندازه دود سیگار خطرناک است

اجاق گاز مقدار قابل‌توجهی بنزن تولید می‌کند. بنزن با افزایش خطر ابتلا به سرطان خون و سایر سرطان‌ها مرتبط است.دویچه وله: طبق یک مطالعه جدید، پخت‌و‌پز با اجاق گاز می‌تواند باعث تجمع سطوح ناایمن سموم در داخل خانه شود و افراد را در معرض خطر ابتلا به سرطان، تقریباً به‌‌اندازه تنفس دود سیگار قرار دهد.

به‌نوشته لس‌آنجلس‌تایمز؛ محققان دانشگاه استنفورد دریافتند که هر اجاق گاز مقدار قابل‌توجهی از بنزن تولید می‌کند. بنزن با افزایش خطر ابتلا به سرطان خون و سایر سرطان‌ها مرتبط است.

بر‌اساس این مطالعه که هفته گذشته در Environmental Science & Technology منتشر شد، محققان سطوح بنزن را در ۸۷ خانه در کالیفرنیا و کلرادو ارزیابی کردند، در‌حالی‌که مشعل بالا می‌رفت یا اجاق گاز تا دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم می‌شد. آنها دریافتند که سطح بنزن منتشرشده از اجاق گازها، ۱۰ تا ۲۵ برابر بیشتر از اجاق‌های برقی است. در برخی موارد، سطح بنزن بیش از غلظت دود تنباکوی دست‌دوم بود.

دانشمندان همچنین دریافتند که بنزن تولید‌شده توسط اجاق گاز به سراسر خانه‌ سرایت می‌کند و حتی در برخی موارد غلظت بنزن اتاق خواب برای ساعت‌ها پس از خاموش‌شدن اجاق گاز همچنان بالا می‌ماند. شرایط سمی در خانه‌های کوچک‌تر حتی بدتر است.

اجاق گازها بیش از یک قرن است که در آشپزخانه‌های بسیاری از خانه‌ها در جهان یکی از وسایل ثابت هستند. اما تحقیقات فزاینده‌ای پیامدهای سلامتی ناشی از پخت‌و‌‌‌پز با گاز را آشکار کرده است.

مطالعات قبلی به این نتیجه رسیده‌اند که اجاق گاز دی‌اکسید‌نیتروژن تولید می‌کند. در خانوارهایی که اجاق گاز دارند، دانشمندان همچنین شیوع بیشتری از آسم دوران کودکی و بیماری‌های تنفسی مانند خس‌خس سینه را یافته‌اند.

محققان خاطرنشان کردند که غلظت آلاینده بنزن در داخل خانه، به شرایط تهویه و اندازه خانه بستگی دارد. آنها استفاده از هودهای تهویه را آزمایش کردند و دریافتند که به کاهش غلظت آلودگی کمک می‌کند، اگرچه در برخی موارد بنزن هنوز هم بالا باقی می‌ماند.

باز‌کردن پنجره‌ها در حین پخت‌وپز نیز ممکن است به کاهش خطر قرار‌گرفتن در معرض مواد سرطان‌زا کمک کند.
+7
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  استفاده از سلاح های حاوی اورانیوم رقیق شده خطرش بیشتره یا گاز متان؟اگر دنیا را گلوبالیسنها و نوچه هاش یعنی باندهای به گفته خودشون محیط زیست بیفته چند وقت دیگر میگن اکسیژن هم باعث آلودگی محیط زیست میشه و باید کنترلش کرد.این تفالهای کنسرنهای چند ملیتی اگر قدرت دستشون بیفته کره شمالی بهشت روی زمین خواهد بود
  1
  6
  جمعه ۰۹ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  شکارچی - یالقوزآباد، سومالی
  اجاق گاز بده دستگاه مایکروویو خوبه لابد، گوشت قرمز بده ملخ و مورچه عنکبوت خوبه لابد، ماشین بنزینی و گازوئیلی بده ماشین برقی خوبه لابد، و الا اخر.
  0
  1
  جمعه ۰۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.