اسرائیل: ایران در ایجاد گروه تروریستی «لانه شیرها» نقش دارد

لوگوی سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت)دویچه وله: رئیس سازمان اطلاعاتی "شین بت" اسرائیل گفت که ایران در ایجاد گروه تروریستی "لانه شیرها"ی فلسطینی نقش داشته است. مدیر شین بت، همچنین به نقش داعش در پشت حمله تروریستی که در سال ۲۰۲۲ در "بئرشبع" انجام شد، اشاره کرد.

رونن بار، مدیر سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل "شین بت"، روز سه‌شنبه ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) گفت که گروه تروریستی "لانه شیر فلسطین" به شدت زیر نفوذ ایران قرار گرفته است.

او افزود که این گروه نماینده نوع جدیدی از تشکیلات است که همان اندازه که در رسانه‌های اجتماعی حضور دارد، در جهان فیزیکی عمل می‌کنند.

به گزارش روزنامه "جروزالم پست"، رونن بار در کنفرانس "هفته سایبری" تل‌آویو گفت: «پشت این گروه دست دراز ایران است. ایران بر جوانانی که در آنلاین احتمالاَ به سمت ترور گرایش نشان می‌دهند، اعمال نفوذ می‌کند و به طور هدفمند آنها را تحریک می‌کند، برای آنها کمک مالی می‌فرستد و سلاح در اختیار آنها می‌گذارد.»

رئیس شین بت گفت: «لانه شیر که توسط نیروهای ما در قَصبَه مورد حمله قرار گرفت، در گوشی‌های هوشمند متولد شد و نه در مساجد.»

بار همچنین به نفوذ داعش در پشت حمله تروریستی که در بئرشبع در سال ۲۰۲۲ انجام شد اشاره کرد.

در روز ۲۲ مارس ۲۰۲۲ (دوم فروردین ۱۴۰۱) مردی در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل با ضربات چاقو سه نفر را به قتل رساند و یک نفر دیگر را با خودرو زیر گرفت. رهگذران با شلیک به مهاجم او را از پای درآوردند.

به گزارش پلیس، مهاجم ابتدا در ایستگاه سوخت با چاقو به یک زن حمله کرد و سپس با خودرو، یک دوچرخه سوار را در مسیر یک مرکز خرید که در نزدیکی قرار داشت، زیر گرفت. در این مرکز مهاجم به افراد دیگر حمله کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مهاجم، آموزگار سابق در منطقه بادیه‌نشین حوره است. حوره در ۱۵ کیلومتری بئرشبع واقع شده است. بنا بر این گزارش‌ها، این آموزگار در سال ۲۰۱۶ به چهار سال زندان محکوم شد. علت محکومیت او در آن زمان، برنامه‌ریزی برای سفر به سوریه و پیوستن به داعش عنوان شد. همچنین گفته می‌شود که او در برابر دانش‌آموزان خود، داعش را تحسین و تمجید کرده بود.
رونن بار، مدیر سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل "شین بت"جروزالم پست در گزارش خود می‌افزاید که منظور رئیس شین بت این نیست که این تروریست‌های گروه جدید "لانه شیرها" لزوماً باید تحت زنجیره فرماندهی ایران یا داعش بوده باشند. بلکه منظور این بود که ایران و داعش به اندازه کافی پیچیده عمل می‌کنند که می‌توانند باعث ایجاد وحشت در سراسر جهان شوند، به طوری که حتی نیروهای نیابتی آنها به طور کامل متوجه نمی‌شوند چه کسی دارد آنها را هدایت می‌کند.

از سوی دیگر، رونن بار در این کنفرانس درباره نقش عمیق هوش مصنوعی در جلوگیری از ترور در آینده صحبت کرد.

وی گفت که حداکثر تأثیر مثبت برای جلوگیری از ترور، از طریق بهبود همکاری در بازوهای مختلف تشکیلات دفاعی حاصل خواهد شد.

این مدیر سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل گفت که شین بت این قابلیت را دارد که با استفاده از ترکیبی از توانمندی‌های نظارت سایبری و هوش مصنوعی، عملیات‌های تروریستی را از همان زمان واقعی برنامه‌ریزی آنها رصد کند.
+25
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.