اولین سخنان پوتین پس از شورش واگنر: غرب می‌خواست روس‌ها همدیگر را بکشند

صدای آمریکا: بعد از شورش واگنر‌ها، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی کوتاه درباره این شورش اظهارنظر کرد.

پوتین در صحبت‌ کوتاه تلویزیونی خود گفت روسیه ثابت کرد که «باج گیری» پس از شورش مزدوران واگنر محکوم به شکست است.

او یک در سخنرانی پنج دقیقه‌ای خطاب به ملت روسیه گفت: «از شما (روس‌ها) به خاطر مقاومت، اتحاد و میهن پرستی تشکر می‌کنم. این همبستگی شهروندان نشان داده که هرگونه باج گیری محکوم به شکست است.»

وی غرب و اوکراین را متهم کرد که می‌خواستند تا روس‌ها در برابر یکدیگر قرار گیرند و همدیگر را بکشند.

او همچنین گفت که نیروهای گروه واگنر حق دارند با وزارت دفاع قرارداد امضا کنند. آنها می‌توانند نزد خانواده‌های خود برگردند یا به بلاروس بروند. او گفت: «سربازان و فرماندهان واگنر که خون نریختند می‌توانند با وزارت دفاع قرارداد ببندند و به بلاروس بروند.»

پوتین اضافه کرد که بر قول خود مبنی بر اجازه دادن به نیروهای واگنر برای نقل مکان به بلاروس در صورت تمایل، عمل خواهد کرد. او گفت که اکثر فرماندهان و نیروهای واگنر میهن پرست هستند.

پوتین در این سخنرانی گفت اقداماتی برای جلوگیری از خونریزی بزرگ در طول شورش انجام شد، اما زمان‌بر بود.

پوتین سازمان دهندگان این شورش را متهم کرد که می‌خواهند جامعه روسیه «غرق در خون شود». او خطاب به روس‌ها گفت کسانی که این «شورش» را به راه انداختند، می‌خواستند روسیه ببازد و «جامعه ما غرق در خون شود، اما آنها اشتباه کرده بودند.»

پوتین گفت: «سازمان دهندگان این شورش به کشور خود و به مردم خود خیانت کردند.» او در ادامه از تمامی سرویس‌های امنیتی که «به سوگند خود وفادار ماندند» و همچنین از خلبانانی که جان باختند، تشکر کرد.

پریگوژین، پس از فراخواندن نیروهایش موافقت کرد که روسیه را به مقصد بلاروس ترک کند. البته مکان فعلی و دقیق او مشخص نیست.

بعد از شورش واگنرها، پریگوژین پیام صوتی ۱۱ دقیقه‌ای منتشر کرد. او در این پیام صوتی اعلام کرد که هدف شورش سرنگونی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نبوده است.

به گزارش اینترفکس، پوتین قرار است با مقامات ارشد امنیتی کشورش دیدار کند.
+9
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یه سناریوی مسخره ساخت کرملین ! پوتین فکر نمیکرد جنگ اوکرائین اینقدر به درازا کشیده بشه و از طرفی اینهمه خسارت و تلفات در پی داشته باشه ، بهمین خاطر ، با این سناریو که بازیگر اصلیش پروگوژین رهبر واگنر بود دو هدف رو دنبال کرد ، یکی فشار بر وزارت دفاع و ارتش روسیه و دیگری انگشت اتهام رو بسوی غرب نشانه رفتن !! نمونه هاش رو در رژیم مفعول به کررات دیده ایم !
  5
  42
  ‌سه شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  دیکتاتور های بی لیاقت که خودشون نمیتونند مشکلاتشون رو حل کنند دائم دیگران و دژمن رو دلیل این بی لیاقتی خودشون معرفی می‌کنند
  2
  37
  ‌سه شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  انسان باش - لندن، انگلستان

  چقدر آشناست حرفهای پوتین،دیکتاتور وقتی عاجز میمونه دنبال مقصر میگرده،اینها فک میکنن غرب کار زندگیشو ول کرده چسبیده به اینها،یه روز میری پوتین از جایی میخوری که اصلا فکرشو نمیکردی،مثل رفیقت اخوند
  3
  33
  ‌سه شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  پوتین جان کلا این غرب شگردشه تنها عرضه اش همین کارهاست شصت سال پیش مصدق و محمد رضا رو به جون هم انداخت تا شعبون بی مخ دکتر فاطمی رو‌کتک بزنه. ۴۰ سال پیش عراق و ایرانو به جون هم انداخت تا دو ملت شیعه همو بکشن ۳۰ سال پیش یه کاری کرد عراق و کویت دو ملت برادر همو بکشن ۳۵ سال قبل بکاری کرد که ۴ ملت اسلاو یعنی کرواسی اسلوونی صربستان همو بکشن ۲۰ سال پیش یه کاری کرد که دو ملت پشتون و هزاره همدیگه رو بکشن حالا گیر داده به شما حسودیش میشه یک ششم کره زمین دست توئه
  5
  8
  ‌سه شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  پس یک دفعه بفرمایید غربی ها عقل کلند و بقیه مردم دنیا یک مشت گاگولی احمق. پس اگه اینقدر باهوشند که هر جور بخوان بقیه رو به رقص وامی‌دارند پس حقشونه که به‌ دنیا آقایی کنند
  1
  6
  ‌سه شنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  جناب منظورم اینه که خودشون جرات ندارن مستقیم رو در رو بشن دشمنشونو به جون هم میندازن
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.