کشف دومین جسد زن مثله‌شده در تهران

ایران وایر: همشهری آنلاین روز یک‌شنبه ۴ تیر ۱۴۰۲، از کشف جسد مثله‌شده یک زن در محله خزانه تهران خبر داد. این دومین پیکر مثله شده زنی حدودا ۳۵ تا ۴۰ ساله است که در الگویی مشابه کشف شده است.

خرداد ماه سال جاری رفتگران مشغول به کار در حوالی میدان آزادی تهران، پیکر مثله شده زنی ۲۵ تا ۳۰ ساله را که داخل یک ساک ورزشی جاسازی شده بود، را کشف کردند.

همشهری آنلاین گزارش داده که پیکر تازه کشف شده در  یخدانی که کنار یک سطل زباله در محله خزانه قرار گرفته بود، توسط یک شهروند پیدا شد و هویت زن کشته شده، زمان و علت مرگ در دست بررسی است.روزنامه جوان نیز در گزارشی اعلام کرده است که در جسد مثله‌شده زن، اثری از تنه او نیست. این روزنامه یک‌بار دیگر فرضیه «زنجیره‌ای» بودن قتل‌های اخیر را مطرح کرده، اما مدیر اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفته است که «جسد محله خزانه هیچ ارتباطی با قتلی که در محله آزادی رخ داده بود ندارد و جنایتی مجزا است.»

روزنامه «اعتماد» در گزارشی که روز سه‌شنبه ۱۶خرداد۱۴۰۲ منتشر کرد، جزییات بیشتری درباره پیکر زن «مثله» شده‌ میدان آزادی منتشر کرد و نوشت که او از اتباع «افغانستان» بوده و بر اساس نظر کارشناسان پزشکی قانونی «مو‌هایی با مدل پسرانه داشته» و غیبت او به پلیس آگاهی اعلام نشده بود.

در گزارش اعتماد با اشاره به واکنش‌ها در فضای مجازی درباره این قتل آمده است است که پس از رخ دادن «حادثه وحشتناک» مربوط به میدان آزادی، کاربران فضای مجازی مدعی شدند که بعد از قتل چهار زن در شهر‌های آباده، مشهد و تبریز، حالا نوبت به تهران رسیده و عنوان «قتل‌های سریالی» را مطرح کردند.

«امین گلریز»، جرم‌شناس و قاضی اسبق تهران نیز در تحلیل این اتفاق گفته بود که «میدان آزادی» سمبل شهر تهران است، بنابراین به لحاظ جرم‌شناسی اینکه قاتل جنازه را در میدان آزادی تهران انداخته، حتما پیامی دارد.

او در گفت‌وگو با اعتماد تاکید کرد «وقتی تعداد قتل‌ها از سه قربانی بیشتر شود، ما عنوان قتل‌های سریالی را در نظر می‌گیریم.» و در ادامه افزوده است: «زمانی که قاتل با یک انگیزه خاص مثال برهم زدن امنیت، برهم زدن احساسات عمومی و مقابله با یک جریان خاص (اجتماعی، سیاسی یا فرهنگی) اقدام به کشتن سلسله‌وار تعدادی از افراد می‌کند و هیچ مبنا و جهت قانونی هم برای اعمالش ندارد.»

به‌گفته مقامات مسوول، پرونده هنوز در مرحله تحقیقات است و هویت فرد مقتول و قاتل یا قاتلان نیز مشخص نشده‌اند.

پیدا شدن دو جسد تکه‌تکه‌شده زنان در تهران طی یک ماه گذشته در حالی است که پیش از آن اخبار مشابهی دست کم در دو شهر دیگر ایران منتشر شده بود.

صبح روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین۱۴۰۲، دادگستری استان فارس از دستگیری یک فرد مظنون به قتل فجیع دست‌کم دو زن در شهرستان آباده خبر داد.

سایت «دیده‌بان آزار»، روز ۲۸فروردین‌ روایتی تکان‌دهنده از کشف پیکر دو زن که در طی دو هفته گذشته ناپدید و بعد پیکرهای «مثله شده اما طاهر و تمیزشان» کشف شده بود منتشر کرد.

بر اساس روایت منتشر شده در دیده‌بان آزار، یکی از زنان کشته‌شده در این جنابت هولناک زنی است به نام «صدیقه صادقی»، ۶۰ ساله که دو هفته قبل، بعد از سه-چهار روز مفقودی، پیکر رها شده‌اش در بیابان‌‌های اطراف شهر پیدا شد.

نزدیکان این فرد تایید کرده‌اند که به‌دلیل وضعیت دهشتبار سر و صورت، شناسایی جسد این زن که هنوز دلایل کشته شدنش مشخص نشده، از روی بدن تیر خورده‌اش صورت گرفته است.

دیده‌بان آزار نوشته است که مردم شهر کوچک آباده در میانه بازار داغ شایعات و بهت ناشی از شنیدن این خبر، روز ۲۶فروردین‌ مطلع شدند تلفن همراه زنی به نام «دنیا صمیمی»، ۴۵ساله، یکی-دو ساعت پس از خروج از خانه خاموش شده و پیگیری‌های خانواده از پلیس و آگاهی برای یافتن ردی از او بی‌نتیجه مانده است.

ساعاتی بعد پیکر زنی که احتمال می‌رفته دنیاست، در بیابان‌های اطراف آباده کشف شده در حالی که بدن او نیز مثله، و چهره‌اش قابل شناسایی نبوده است.

ساعاتی پس از انتشار این اخبار که موجب وحشت و احساس ناامنی زنان در آباده شده بود، زمزمه‌هایی از یافتن جسد زن دیگری نیز در صفحات محلی منتشر شد که نیروهای پلیس حین جستجو برای یافتن دنیا صمیمی آن را کشف کرده بودند.

راوی این روایت در دیده‌بان آزار به‌نقل از نزدیکان یکی از زنان کشته شده نوشته است: «تو بگو یه قطره خون به تن این زنا بوده، نبوده، انگار جسدو شسته باشن، طاهر...»

او فضای شهر آباده را ملتهب و زنان را وحشت‌زده توصیف می‌کند: «حالا و بسیار بیش از گذشته وحشت روزهای اسیدپاشی زنان اصفهان برایم قابل درک شده و بسیار بیش از گذشته بر "چهره" و "نام" هر زنی در این مرزوبوم دقیق می‌شوم.»

این یادداشت با انتقاد از شیوه بازنمایی قتل زنان که بی‌نام و بی‌چهره در اخبار رسانه‌ها منتشر می‌شوند، خطاب به نیروهای نظامی و انتظامی نوشته است: «نام و عکس مقتولان را، محل گم‌شدن و جزییات کشته‌شدنشان را با مردم این شهر و کل ایران درمیان بگذاریدد. دادگاه رسیدگی به این پرونده را "علنی" و در "همین شهر کوچک" (و نه مرکز استان) برگزار کنید. به خشونت بی‌وقفه علیه زنان، به نادیده‌انگاری خشونت علیه زنان، به نادیده‌انگاری زنان پایان دهید. به خشونت بی‌وقفه در تمام ابعاد پایان دهید.»

«کاظم موسوی»، رییس کل دادگستری استان فارس، صبح روز سه‌شنبه۲۹اسفند، بدون اشاره به جزییات گفته است «فرد اصلی مظنون به این قتل‌ها» دستگیر شده است.

برخی منابع محلی گفته‌اند فرد بازداشت شده یک افسر ارتش بازنشسته ۷۰ ساله است که بسیاری از شهروندان او را می‌شناسند، اما شبکه خبری «ایران‌اینترنشنال»، به نقل از نزدیکان افراد جان‌باخته نوشته است که مراجع قضایی کسی را به‌عنوان عامل یا عاملان قتل به آن‌ها معرفی نکرده‌اند.

پلیس ایران قبل از دستگیری فرد مظنون، بر اساس «سرنخ‌ها و شواهد پیدا شده در محل قرار گرفتن اجساد»، گفته بود که «هر دو جنایت با هم در ارتباط هستند و از سوی یک نفر انجام گرفته‌اند.»

پیکرهای مثله‌شده این دو زن در دو نقطه مختلف از آباده در استان فارس پیدا شده، اما بسیاری از شهروندان معتقدند تعداد قربانیان این قاتل سریالی بیشتر از دو نفر است.

در خلاء قوانین حمایتی، زن‌کشی و همسرکشی در ایران به‌ویژه با انگیزه‌های «ناموسی» در سال‌های گذشته افزایش چشمگیری یافته است.
+37
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  آتش به اختیاران طویله اسلام از بمب شیمیایی و بیولوژیکی مدارس دخترانه خسته شدند حالا افتادند به جان زنان بیگناه
  2
  59
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران

  جنایت هولناک دیگری بدست آتش به اختیاران بیرحم سیدعلی مفعول برای ایجاد جو رعب و وحشت بویژه در میان بانوان دلاور ایرانزمین و به انحراف کشاندن اذهان عمومی. روز خونخواهی و انتقام نزدیک است، آماده باشید...
  5
  56
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  کار اوباش سپاه و بسیج هستش.
  1
  10
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.