اعلام جرم سوئیس علیه دوایرانی به خاطر پرچم جمهوری اسلامی

پرچم جمهوری اسلامی ایران و دو سرباز سپاه پاسداراندویچه وله: دادستانی فدرال سوئیس علیه دو ایرانی ساکن این کشور به اتهام پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی در سفارت ایران اعلام جرم کرد. دولت فدرال برای رسیدگی کیفری به این پرونده چراغ سبز نشان داده است.

به گزارش روزنامه "بلیک" چاپ سوئیس، دادستانی فدرال این کشور علیه دو ایرانی که قصد داشتند علیه ظلم به زنان و سرکوب‌های وحشیانه رژیم حاکم اعتراض کنند، به دلیل پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی در محوطه روبروی سفارت ایران در برن اعلام جرم شده است.

این مردان ۱۹ و ۴۷ ساله ساکن کانتون "واله" سوئیس، اول اکتبر با سفر به برن در تظاهرات همبستگی برای جنبش آزادی در ایران شرکت داشتند. آنها از نرده‌های سفارت بالا رفتند و پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند.

"اقدام توهین‌آمیز" برای ایران

این معترضان اکنون به جریمه نقدی مشروط محکوم و به دلیل نقض نظم اجتماعی و توهین به حریم ملی یک کشور خارجی مجرم شناخته شده‌اند. طبق ماده ۲۹۸ قانون کیفری سوئیس، هر کس «با سوء‌نیت، نشان‌های ملی یک دولت خارجی را که توسط نماینده رسمی آن کشور به اهتزاز درآمده، بردارد، به آن آسیب برساند یا نسبت به آن مرتکب اعمال توهین‌آمیز شود، مجازات می‌شود.»

طبق کیفرخواست، دولت ایران اقدام این دو مرد ساکن واله را "عملی توهین‌آمیز" تلقی کرده است. دفتر دادستانی فدرال سوئیس در این رابطه از دولت برن درخواست مجوز لازم برای رسیدگی کیفری کرده و چراغ سبز گرفته است.

دولت سوئیس روابط خوبی با ایران دارد

متهم مسن‌تر این پرونده که نمی‌خواسته نامش فاش شود، در گفت‌گو با روزنامه "بلیک" تنها گفته است: «متاسفانه دولت سوئیس روابط خوبی با ایران دارد و نمی‌خواهد آن را به خطر بیندازد.» او افزوده که زمان تظاهرات می‌خواسته خشم خود را نشان دهد، زیرا: «پلیس ایران برادر کوچکم را به ضرب گلوله کشته بود».

خبر اعلام جرم علیه این دو معترض در حالی منتشر می‌شود که شبکه "آزادی ایران" (Free Iran) در سوئیس خود را برای سالگرد درگذشت مهسا امینی در ۲۵ شهریور آماده می‌کند.

ساقی قلی‌پور، فعال این شبکه در سوئیس می‌گوید: «مهم است که ما همچنان با پیگیری رویدادهای داخل ایران را زیر نظر داشته باشیم.» به گفته او، جنبش آزادی‌خواهی در ایران همچنان زنده است و تنها شکل اعتراضات تغییر کرده است.
+5
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  باید این دو ایرانی آزادی خواه رو پیدا کرد و چندین برابر مبلغ جریمه را به آنان پرداخت کرد!
  4
  26
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  چقدر این ایرانی جماعت خالی بند هست همشون هم یه چیز یاد گرفتن و به این خارجی ها میگن، ای ایران داداشمو کشت و الان جون من در خطر هست، مرده شور های خالی بند انگل صفت
  32
  5
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  از افکار پلیدت معلومه که تو زندون خیلی بهت فشار آوردند
  3
  20
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  DrDave - تکزاز، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  ... شو ساندیس خور و مزدور
  3
  8
  دوشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.