چرا «مستر بین» مخالف جدی خودروهای برقی است؟

 روان اتکینسون دانش‌آموخته مهندسی برق هم هسترادیو فردا:روان اتکینسون، کمدین معروف انگلیسی که بیشتر مردم او را با نام مستر بین می‌شناسند، خودروهای برقی را آلوده‌کننده‌تر از خودروهای بنزینی می‌داند.
مستر بین در برابر خودروهای برقی
روان اتکینسون، کمدین معروف انگلیسی که دانش‌آموخته مهندسی برق هم هست و علاقه زیادی هم به خودرو دارد، معتقد است خودروهای برقی آلودگی بیشتری نسبت به خودروهای بنزینی دارند.

او که خود سال‌ها خودرو هیبریدی و برقی داشته است، می‌گوید درباره خودروهای برقی فریب خورده و ادعا می‌کند این خودروها در درازمدت می‌توانند از خودروهای بنزینی آلودگی بیشتری داشته باشند.

برخی منتقدان خودروهای برقی می‌گویند هم‌اکنون بیشتر برق جهان از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. از طرفی انرژی فراوانی برای تولید باتری‌های لیتیومی صرف می‌شود و در مجموع می‌توان گفت آلودگی خودروهای برقی بیش از خودروهای بنزینی است.

در مقابل طرفداران خودروهای برقی می‌گویند اگر الکتریسته از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شود، خودروهای برقی پاک خواهند بود. البته مخالفان به زباله‌های حاصل از باتری‌های لیتیومی و منابع محدود آن در جهان هم اشاره می‌کنند.

خودروهای برقی معمولاً در بازه ۱۰ساله دچار خرابی باتری می‌شوند و نیاز به تعویض باتری دارند. این در حالی است که بخش قابل‌توجهی از قیمت خودروهای برقی مربوط به قیمت باتری‌های آن‌هاست.

البته اظهارنظر اتکینسون واکنش‌های قابل‌توجهی را هم برانگیخت و برخی روزنامه‌نگاران حوزه‌های محیط زیست و خودرو به‌خصوص در رسانه‌های آمریکایی، ضمن تأیید بخشی از حرف‌هایش، برخی ادعاهای او را هم به چالش کشیدند.

نهایتاً روان اتکینسون در یک جمله جواب داد که هدف اولیه‌اش از طرح این موضوع «تشویق به بحث» در این باره بوده است.
+23
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.