گزارش تلخ پرویز پرستویی از سیستان و بلوچستان: نان به شرط شناسنامه!


فاقدین شناسنامه در بلوچستان نمی‌توانند نان خریداری کنند

افراد بی شناسنامه که کارت بانکی ندارند نمی‌توانند نان خریداری کنند.

مردم برای گرفتن نان باید کارت بانکی داشته باشند و از طریق عابر بانک پول پرداخت کنند و کسانی که کارت بانکی ندارند نمی‌توانند پول نقد پرداخت کنند و نان بخرند.

آمار غیر رسمی بی شناسنامه ها در بلوچستان قریب به ۵۰۰ هزار نفر است
فاقدین شناسنامه از خدمات بیمه درمانی محروم هستند و نه می‌توانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند و نه توانایی دستیابی به کار دارند و همچنین از انواع خدمات عمومی نظیر دریافت یارانه, حساب بانکی, دریافت انشعاب آب, تلفن و سایر موارد محروم هستند و بیشترین افراد در معرض خطر این قشر، زنان و کودکان هستند.
+59
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  امیدوارم شاه الهی ها ادعا نکنند زمان شاه همه شون مرسدس بنز سوار میشدن الان ماشین هاشونو تو گاراژها قایم کردند . یک قرن هست که حکومتها به چشم مستعمره نگاه کردن و معادنشان را تاراج کردند .
  40
  11
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  خدا شاه میهن - ایروان، ارمنستان

  مارمولک، این تو نبودی که در امریکا با پر رویی داشتی از تروریست معروف، سلیمانی، طرفداری میکردی و رگهای گردنت باد کرده بود! اول برو بشین فکر کن ببین با خودت چند چند هستی، بعد هم نمیخواد فکر مردم زاهدان یا سیستان و بلوچستان و امثالهم رو بخوری شما، مردم اون نواحی آنقدر با غیرت و شرف هستند که اگر تو نانوایی باز کنی یا حتی نان مجانی هم بخواهی بهشون بدی، جلو نمیان و از تو چیزی نمیگیرن. کجا بودی تا حالا، تو اون شلوغیها کجا بودی؟ چیه باز خبریه؟ اجازه بازی باز بهت ندادن مارمولک؟ مردم دیگه واسه تو و امثال تو، تره هم خورد نمیکنند.
  9
  42
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  انسان باش - لندن، انگلستان

  کجان اون عرزشی ها !؟ کجایین صادراتی ها!؟ کجایین ساندیس خورها!؟ خوب بیایین کامنت بزارین میخوایم نظر حضرت عالی رو در مورد این ویدیو بدونیم
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  نه ولی اگر شماها شاه رو سرنگون نمیکردید قطعا زندگی این مردم بسیار بسیار بهتر از الان بود. الان تو و امثال تو باید جواب این زندگی حیوانی مردم رو بدید که چهل و پنج سال حکومت و همه ثروتهاش دستتون بوده و چهل ساله دارید میگید شاه دزد بود و مردم در آن زمان در فقر بود و شاه هیچی نساخته بود. شاه یک روند و برنامه محکم‌برای توسعه داشت که مردم همه میتونستند پیشرفت و توسعه رو در زندگیشون و سفره شون حس کنند، تمام صنایع سنگین و نیمه سنگین زیرساختی و سرمایه گذاری روی نیروی کار و فرستادن دانشجویان به کشورهای مهم برای گرفتن بهترین دانش( کاری که هند و چین ۲۰ سال بعد از شاه انجام دادن و نتیجه اش چین و هند امروزه) سرمایه گذاری در آموزش و پرورش و رشد آزاد کودکان، تبلیغات و برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذاران خارجی ، ایجاد زیر ساختهای مهم برای گردشگری مثل هتل ها شرکت هواپیمایی و حمل و نقل و مراکز تفریحی و. برای جذب توریست(دبی و ترکیه بعدها کپی کردند) ولی مردم چشمشون کور تبلیغات زندگی چپی ها و کومنیستها و اسلامی هایی که وعده همه چیز مجانی باید بشه شد و وضعیت مملکت این هستش به خودت تبریک بگو.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  paksan - ایران، ایران
  عزیز جان , اینکه فرمودی شاه را سرنگون کردیم درست است ولی ما روزی که شاه رفت , عکس خمینی را از دیوار پایین اوردیم و گفتیم وظیفه این بابا کمک برای براندازی شاه بود و کارش تموم شد . برود بشیند تو قم روضه اش را بخواند . ما کشور آزاد و دموکراتیک میخواستیم . زور غربیها بیشتر بود و آخوندها را به ما غالب کردند تقصیر ما نیست .از طرف دیگر تقصیر ظلم و ستم شاه بود که خودش هم در نطق آخر خود به آن اعتراف کرد .حکومت آخوندی و ثروت مملکت هم دست امثال ما نیست . اگر کسی منتقد دوران پهلوی است به معنای موافق بودن با جنایات و غارت آخوندها نیست .بیشتر از 57 تی ها خود شاه مقصر اوضاع کنونی است .
  4
  1
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.