میکرونیدلینگ همراه حجامت به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند

حجامت روشی قدیمی است که در آن فنجان‌های مخصوص را چند دقیقه روی پوست می‌گذارند تا حالت مکش ایجاد شودایندیپندنت فارسی: آیا حجامت و میکرونیدلینگ که به درمان تحریک کلاژن‌سازی پوست نیز معروف است، واقعا به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند؟ پژوهشگران ترکیه این را روی گروهی از موش‌های صحرایی آزمایش کردند.

گزارشی جدید نشان می‌دهد میکرونیدلینگ همراه با حجامت ممکن است به جوان‌سازی پوست کمک کند.  

اسکای نیوز به نقل از نویسنده اصلی پژوهش، بوراک پاسینلی اوغلو از بیمارستان آموزشی و پژوهشی کچورن ترکیه، می‌نویسد: «حجامت را می‌توان به درمان میکرونیدلینگ افزود و از آن برای افزایش آثار مطلوب خاص روی پوست استفاده کرد.»

«این ترکیب ممکن است روشی آسان و موثر برای بهبود کیفیت پوست در عمل جراحی پلاستیک باشد.»

اسکای نیوز در ادامه گزارش می‌دهد که پژوهشگران برای انجام این مطالعه، یک جلسه میکرونیدلینگ را روی پوست موش‌های بیهوش بررسی کردند.

برای گروهی از آن‌ها میکرونیدلینگ و برای گروهی دیگر میکرونیدلینگ و بعد از آن یک جلسه حجامت مختصر انجام دادند.

گروهی دیگر سه جلسه درمان فقط با میکرونیدلینگ یا با حجامت را پشت سر گذاشتند.
نتیجه این پژوهش چه بود؟
موش‌ها را یک ماه به حال خود گذاشتند تا پس از درمان بهبود یابند و سپس هرگونه تغییر پوستی در سطح سلولی را بررسی کردند.

نتایج نشان داد که ضخامت پوست حیوانات بیشتر شده است.

پژوهشگران دریافتند که لایه بیرونی پوست از ۲۴ میکرومتر طی فقط یک جلسه میکرونیدلینگ، به ۴۲ میکرومتر با انجام میکرونیدلینگ و حجامت افزایش یافته است.

ضخامت پوست در جلسات اضافی تغییری نکرد.

میکرونیدلینگ افزایش نسبت کلاژن نوع ۱ به نوع ۳ را در پوست نشان داد.

افزایش کلاژن نوع ۱ به جوان‌سازی پوست ربط دارد، و با افزودن حجامت به میکرونیدلینگ میزان کلاژن نوع ۱ و ۳ تغییر چشمگیری نشان نداد.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که ترکیبی از میکرونیدلینگ و حجامت ممکن است برای درمان جوان‌سازی صورت مفید باشد.

نویسندگان این مطالعه نتیجه گرفتند: «مزایای افزودن فشار منفی با میکرونیدلینگ ممکن است روشی آسان و کاربردی با اثر هم‌افزایی تاثیرگذار باشد.»
تفاوت میکرونیدلینگ و حجامت چیست؟
دکتر پاسینلی اوغلو و همکارانش در این پژوهش می‌گویند: «بسیاری از مطالعه‌ها نشان داده‌اند که میکرونیدلینگ برای بازسازی پوست و ترمیم جای زخم بسیار موثر است.»

میکرونیدلینگ درمانی غیرجراحی است که اغلب برای تقویت بازسازی پوست به کار می‌رود.

در این روش سوزن‌های بسیار باریکی برای ایجاد سوراخ‌های ریز در اپیدرم، لایه بالایی پوست، قرار می‌دهند و با تحریک مکانیکی، آسیب‌های ساختاری پوست را ترمیم می‌کنند و با این کار بافت آسیب‌دیده بازسازی و روند بهبود پوست تسریع می‌شود.

حجامت روشی قدیمی است که در آن فنجان‌های مخصوص را چند دقیقه روی پوست می‌گذارند تا حالت مکش ایجاد شود. از این روش برای کمک به کاهش درد، بهبود جریان خون، رسیدن به آرامش و موارد دیگر استفاده می‌شود.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.