گزارش هایی از «درگیری مسلحانه» مرزبانان ایران با نیروهای طالبان

 نیروهای مرزبانی ایران در مرز افغانستانرادیو فردا: گزارش‌ها از ولایت نیمروز در افغانستان حاکی از آن است که مرزبانان ایرانی با نیروهای طالبان در مناطق مرزی ولایت نیمروز از صبح روز شنبه، ششم خردادماه، درگیری داشته‌اند.

روزنامه «۸ صبح» چاپ افغانستان روز شنبه به نقل از «مقام‌های محلی» نوشت که نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان در ولسوالی کنگ ولایت نیمروز «درگیری مسلحانه» داشته‌اند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، می‌نویسد که این درگیری در «حوالی پاسگاه ساسولی» رخ داده و هم‌چنان ادامه دارد.

هنوز هیچ مقام رسمی از طرف ایران این رخداد را تایید نکرده، اما در حساب‌های کاربری منتسب به سپاه پاسداران در شبکه‌های اجتماعی خبر آن و همین طور ویدئوهایی از تیراندازی منتشر شده است.

حساب «سپاه سایبری پاسداران» در تلگرام روز شنبه ویدئویی را منتشر کرده و می‌گوید که این ویدئو تبادل آتش میان دو طرف را نشان می‌دهد. رادیوفردا قادر به تایید مستقل این ویدئوها نیست.
همین حساب کاربری ویدئویی هم از «تنش» میان مرزبانان با نیروهای طالبان از هفته گذشته منتشر کرده و نوشته است که این اتفاق «در خلل اجرای طرح استحکامات مرزی» در این منطقه مرزی افتاده است.

خبر درگیری میان نیروهای دو طرف در حالی منتشر می‌شود که از هفته گذشته که ابراهیم رئیسی در سفر به سیستان و بلوچستان به طالبان «هشدار جدی» داد که حقابه ایران را از هیرمند تأمین کند، مقامات تهران و کابل درگیر تنش لفظی بوده‌اند.

در پی هشدار رئیس جمهور ایران که با واکنش تمسخرآمیز دست‌‌کم یک فرمانده طالبان مواجه شد، سفیر جمهوری اسلامی در کابل «یک ماه» به طالبان مهلت داد که این خواسته ایران را عملی کند. به گفته حسن کاظمی قمی، این یک ماه «اتمام حجت» است.

در مقابل شماری از مهره‌های نزدیک به حاکمیت طالبان در روزهای اخیر از «هشدارهای بیان شده از سوی تهران» انتقاد کرده و فرماندار ولایت پکتیا آرزو کرد که خدا امکان جنگ را فراهم کند تا طالبان به «فرزندان زرتشت درس عبرت بدهند».

بر اساس قرارداد سال ۱۳۵۱، افغانستان باید سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب رود هیرمند را به ایران بدهد، اما عدم تعهد افغانستان به این قرارداد به‌ویژه سال‌های گذشته به‌ یکی از چالش‌های جدی بین دو کشور تبدیل شده است.

مقامات طالبان بارها، از جمله در هفته گذشته، مدعی شده‌اند که به دلیل کم بودن مقدار آب در صورت باز شدن سد نیز آب به ایران نخواهد رسید.

در مدتی که گروه طالبان در کشور افغانستان بار دیگر قدرت را به دست گرفته، بارها از جمله در آذرماه ۱۴۰۰ و مردادماه ۱۴۰۱ میان نیروهای دو طرف به‌ویژه در ولایت نیمروز درگیری رخ داده است.

نیمروز یکی از ۳۴ ولایت افغانستان است که در جنوب غربی این کشور و در شرق استان سیستان و بلوچستان در ایران واقع شده است.

ایران و افغانستان ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، اما اکثر تنش‌های یک سال اخیر در نزدیکی مرز ولایت نیمروز با بخش شغالک هیرمند و منطقه مشترک مرزی پل ابریشم، بر سر موضوع‌هایی مانند اختلافات بر سر زمین‌های کشاورزی، آب یا قاچاق رخ داده که به سرعت نیز پایان گرفته است.

طالبان هر بار این درگیری‌ها را سوء تفاهم نامیده و ایران نیز در موارد پیشین ابراز امیدواری کرده بود که قوای طالبان بتوانند با ارتقای دانش و تجربه، از ورود به زد و خورد جدید خودداری کنند.
+48
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  بزودی شاهد قمبل قهرمانانه رهبر معظم ضحاکعلی خواهیم بود
  12
  56
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  هم میهنان گرامی در ایران، آسوده بخوابید شهر در امن و امان است، کمی بیشتر منتظر شویم شاید جنگ شود و همین ارزاق میلیونی فقط با کوپن خریداری شود، مهم این است که هیچ حرکت سازنده ای در قبال آزادی همگانی برنداریم و فقط به فکر خودمان باشیم، چون اگر خیزشی چشمگیر با نتیجه داشته باشیم خدای نکرده ممکن است همگی خوشبخت شویم....🧐😥😤
  7
  26
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  دوست عزیز در این مورد من با شما هم نظر نیستم باید زد قمبل مقابل را قمبل فنگ کرد قمبل رهبرمعظم جای دیگر زمانی دیگر ولی نه در مقابل این حیوانات
  3
  31
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  از همه چیز بگزریم این حرف طالبان که گردان انتهاری فرستادن مرز ایران احمقانه است چرا که ایران ایران بود که اولین انتهارهای تارخ را به ثبت رسوند. اسم فدایان اسماعیلی حتی خاقان چین را به لرزه می‌انداخت. گور بابای اخوند و ۱۲ الاغ شیعی.ولی طالبان نمیدونن با از خود بدتر یعنی اخوند تخمه صیفه طرفند.کافی فتوی بدن گوشت طالب حلال است بین چطور اونو چطور از سوییس تا بورکینافاسو قاچاق کنند
  8
  27
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  ordak - بن، آلمان
  دقت کن سنی ها هم فتوای قدیمی دارند که هر کس 3 شیعه را بکشد بدون سوال و جواب جایش بهشت است . کافیست آپدیتش کنند .
  2
  11
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  خامنه ایی به هیچ وجه وارد جنگ با طالبان نمی شود، نه به خاطر ترساز طالبان، بیشتر به خاطر ترس از مردم ایران! اینبار اگر مردم ایران ساز و برگ جنگ بپوشند دمار طالبان افغانستان و طالبان ایران را با هم در خواهند آورد!
  1
  6
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  دوست عزیز منم با شما موافق نیستم این ماری است که ضحاکعلی خودش در آستینش پرورش داد و حالا مجبوره واسش قمبل کنه
  5
  3
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  tiger.man - آخن، آلمان
  ج اصنامی کاش می‌فهمید که اینا طالبان هستند نه یک ارتش نظامی و حرفه‌ای که بشه رودررو باشون جنگ کرد، گرچه حتی در نبرد رودررو نه ارتش ایران نه چهارپایان انقلاب در مقابل اینا حرفی برای گفتن ندارند اینا تجربه و پخته نبرد آنهم با آمریکا و شوروی را دارند ایران که هیچه. جنگ بشه انتحاریون اینها ایران هم مثل سوریه و عراق و خود افغانستان می‌کنند. لعنت به روح خبیثت خمینی که با امدنت جهانی را به آتش کشیدی
  3
  10
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.