اعدام یک نفر در ملاءعام در مراغه در حالی که کودکان نیز در صحنه حضور داشتند

 بر اساس تصاویر منتشر شده،کودکان نیز در صحنه اعدام در ملاءعام در مراغه حضور داشتندرادیو فردا: در پی اعدام یک نفر در ملاءعام در مراغه، فعالان و نهادهای حقوق بشری این اقدام حکومت جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند و خواستار واکنش «جدی جامعه جهانی برای توقف این جنایات حکومتی» شدند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه چهارم خرداد با انتشار بیانیه‌ای گفت: «اعدام در ملاء‌عام امروز و انتشار آن در رسانه‌های رسمی، چهره واقعی حکومتی را نشان می‌دهد که با قساوت و تحقیر و ارعاب جامعه سعی در طولانی‌تر کردن عمر خود دارد».

تصاویر رسانه‌های ایران از این اعدام، فردی را با چشمان بسته و طنابی در گردن نشان می‌دهد که با جرثقیل به هوا بلند می‌شود و صدها نفر از جمله خبرنگاران و ماموران امنیتی برای تماشای اعدام گرد هم آمده‌اند.
آفای امیری‌مقدم هشدار داد جامعه جهانی نباید در سال ۲۰۲۳ چنین «شیوه‌های قرون‌وسطایی» را برتابد.

او گفت: «نشاندن نماینده چنین حکومتی بر سکوی ریاست مجمع اجتماعی شورای‌حقوق‌بشر، اعتبار این شورا را شدیدا زیر سوال برده است.»
همزمان، شیرین عبادی در حساب‌ رسمی خود در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این اعدام نوشت: «کشوری که هر سه ساعت دست‌کم یک نفر را به چوبه‌های دار می‌سپارد، به ریاست مجمع اجتماعی شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده است.»

این وکیل و برنده جایزه صلح نوبل افزود: «این توهینی بزرگ به حقوق بشر و مصداق دهن‌کجی به مردمی است که زیر فشارهای غیر انسانی حکومت جمهوری اسلامی در خطر قتل، حبس و شکنجه قرار دارند.»
پیشتر انتصاب علی بحرینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو، به عنوان رئیس «مجمع اجتماعی» در شورای حقوق بشر سازمان ملل با واکنش‌های گسترده منفی روبرو شده بود.

در همین زمینه میشل تیلور، سفیر ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به انتصاب نماینده ایران به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل ابراز انزجار کرد.

فردی که روز پنجشنبه حکم اعدام او در ملاءعام اجرا شد، به «فساد فی‌الارض از طریق اشاعه گسترده فساد و فحشا» متهم شده بود. او در سال ۱۳۹۵ بازداشت شده بود.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سال ۲۰۲۱ اولین سال در بیش از یک دهه بود که هیچ‌گونه اعدام در ملاء‌عام توسط جمهوری اسلامی انجام نشد.

اما بر اساس همین گزارش، در سال ۲۰۲۰ یک تن در ملاء‌عام اعدام شد که در آن زمان، کمترین تعداد از سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رفت که احتمالا به خاطر محدودیت‌های مربوط به کرونا بود.

در سال ۲۰۲۲ دو نفر در ایران در ملاءعام اعدام شدند.

با توجه به حضور کودکان در صحنه اعدام در ملاءعام، سازمان حقوق بشر ایران از نهادهای بین‌المللی که در قبال سلامت کودکان مسئولند، از جمله یونیسف، خواسته تا با اقدام قاطع و جدی، جمهوری اسلامی را بابت این اقدام پاسخگو کنند.

اجرای حکم اعدام در ملاءعام در مراغه، در حالی است که قرار است همین حکم برای دو متهم حمله به شاهچراغ نیز اجرا شود.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر موارد اعدام را افزایش داده و فقط در ارتباط با اعتراضات گسترده مردمی در سال گذشته، دست‌کم هفت نفر را اعدام کرده است.

جمهوری اسلامی به نسبت جمعیت ایران بیشترین موارد اعدام را در جهان به اجرا می‌گذارد.
 اعدام یک مرد در مراغه مقابل چشم کودکان؛ دادستان: شیطان صفت و متجاوز بود
 
+7
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  لعنت بر شما نمایندگان مجلس اروپا، لعنت بر شما اعضاى دولت آمریکا. هنوز شما ها با این هرومزاده آخوندها در حال گفتگو و معامله هستید. شما ها صد بار بیشتر از آخوندها بیشرف و هرومزاده هستید. فقط فکر استفاده‌های خود تان هستید.
  6
  71
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس

  اگر آدم بخواد اون روزهایی که تازیان به زیبا ایرانزمین در ۱۴۰۰ ساله پیش لایو ببینه، یک گذری بزنه به ۴۴ حکومت ننگین ملایان مفعول.
  7
  50
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکی میشه توضیح بده حالا که اعدام میخوان کنن، چرا حتما باید دار بزنن؟ نمیشه با دارو اینکار رو بکنن؟ حتما باید وحشیگری رو در حد المپیک ببرن جلو؟ دوستان یا ایها الذین امنو و اینا، میدونستین توی قرانتون یه جا از فرعون به خاطر قطع دست و پای مخالف انتقاد کرده، و یه جا همین رو بعنوان حکم الهی بازگو کرده؟ واقعا …دین با این قرانتون و دینتون
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  خدا شاه میهن - ایروان، ارمنستان

  نمایندگان مجلس اروپا، و تک تج اعضاى دولت آمریکا همگی با هم دشمن ایران و ایرانی هستند، وگرنه خیلی آسان هست که بخواهند دست از پشتیبانی این رژیم منفور بردارند، این رژیم و حکامش و امثالزتین وژیم مثل طالبان، برایشان نفع دارد و تا وقتی که مردم این مشورها به یک سطح فکری نرسیده باشند تا بفهمند این دولتها و اروپا برایشان زیان آور خست، این حمایت همیشه ادامه دار خواهد بود.
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  مبشر جاروندی - گتنبرگ، سوئد
  تفی بر شرف آنها که مجری چنین قانونی هستند، و تفی بر روی آنانی که برای تماشای صحنه ای چنین وحشتناک و دلخراش آنجا حضور پیدا می‌کنند و بعضی نیز حتی کودکان خود را به همراه میبرند . اگر تماشاگری نباشد اعدامی در ملع عام انجام نخواهد شد، دولت و قانونگذاران روانی با اجرای چنین قانونی و آن جمعیت بیمار که تماشاگر اینطور اعدام وحشیانه ای هستند آبرویی برای ملت در چشم جهانیان باقی نمیگذارد،. سرنگون باد جمهوری ننگین ظلم و ستم اسلامی ، و واقعا روحتان شاد پهلویها ، خدا رحمت کنه شاهنشاه فقید ایران را که آنقدر ایرانی را دوست میداشت،
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  شماها که هی چرندیات مینویسید و دم از حقوق بشر و این چیزا می‌زنید اگر همین مرد خواهر مادر خودتونو زده بود بازم حرف میزدید؟ 😅😅
  18
  5
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  مگه خواهر و مادر تو رو زده بود که میخندی؟
  0
  10
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.