امیرعبدالهیان: هیئت حاکمه افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

دویچه وله: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اعلام اینکه ایران، هیأت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شد و گفت که طالبان، همه واقعیت افغانستان نیست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه با اعلام اینکه ایران، هیأت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد خواستار تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان شد و افزود که طالبان، بخشی از واقعی افغانستان است و نه همه آن.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به مناقشه اخیر میان حکومت جمهوری اسلامی و طالبان بر سر حقابه ایران از هیرمند، از انجام گفت وگوهایی با مقامات افغانستان خبر داد و خواهان در نظر گرفتن مسیر حقوقی معاهده میان دو کشور بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ شد.
بالا گرفتن جنگ لفظی میان دو حکومت دینی
موضوع حقابه هیرمند در هفته‌های اخیر سبب جنگی لفظی میان مقامات طالبان و حکومت ایران شده است. وزیر خارجه جمهوری اسلامی شامگاه چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود:‌ «درخواست روشن ما از طرف افغانستانی این است که تا زمان از دست نرفته، دریچه‌های سد کجکی را باز کنند تا هم مردم خودشان که در مسیر هستند و هم مردم سیستان سیراب شوند.»

او با اشاره به این که طرف افغانستانی مدعی است که سد از آب کافی برخوردار نیست، اظهار داشت:‌ «ما به صراحت گفته‌ایم که طبق عهدنامه ۱۳۵۱ باید یک تیم مشترک فنی این موضوع را بررسی کند».

ابراهیم رئیسی نیز در جریان سفر به سیستان و بلوچستان درباره حقابه هیرمند با لحنی تهدید آمیز خطاب به طالبان گفته بود: «می‌خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند، بسیار جدی بگیرند؛ به مسئولین و حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.»

در واکنش به سخنان ابراهیم رئیسی، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که خواسته خود را با "الفاظ مناسب" مطرح کنند.

سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای  با اشاره به خشکسالی در افغانستان تاکید کرده بود که "آب باید صدها کیلومتر مسیر را طی کند تا به ایران برسد در حالی که اکنون در بند کمال خان هیچ آبی وجود ندارد و اگر آب بند کجکی در آن جاری شود تا ایران نمی‌رسد."

 وزارت انرژی و آب افغانستان نیز با تکذیب ادعای نماینده رئیس جمهور اسلامی اعلام کرد که در صورت موجودیت آب به اندازه کافی مطابق معاهده ۱۳۵۱ حقابه ایران تامین خواهد شد.
از تنش لفظی تا تماس دیپلماتیک
تنش لفظی میان مقامات ایران و افغانستان به ویژه پس از آن بالا گرفت که عبدالحمید خراسانی، یکی از فرماندهان تاجیک این گروه با انتشار توییتی‌ گفت باید به جمهوری اسلامی ایران درس عبرت داد. او نوشته بود "کشورهایی که از شکست غرب پند نگرفتند باید برایش درس عبرت داد".

چندی پس از این توییت، اعلام شد که طالبان، عبدالحمید خراسانی معروف به ناصر بدری را بخاطر توییت "تحریک‌آمیز" بر سر حقابه هیرمند از مقام فرمانداری ولایت پکتیا برکنار کرده است.

در کشاکش تنش‌های لفظی میان مقامات جمهوری اسلامی و طالبان، یک هیات نظامی جمهوری اسلامی به سرپرستی بهرام حسینی مطلق، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با مقامات وزارت دفاع طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان در پی این دیدار اعلام کرد که "دو طرف بر سر مسائل مرزی، تقویت همکاری‌های مشترک و برطرف شدن مشکلات" تاکید کرده‌اند.

آب هست یا نیست؟
 حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی جمهوری اسلامی، در صفحه توییتر خود ادعا کرد که سازمان فضایی ایران با استفاده از ماهواره خیام، رودخانه هیرمند را پایش کرده و تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن‌ هستند که حکومت افغانستان در برخی نقاط با انحراف مسیر آب و ایجاد بندهای متعدد، مانع رسیدن آب به ایران شده است.
این در حالی است که در بیانیه سخنگوی طالبان، دلیل نرسیدن آب به ایران، خشکسالی اعلام شده بود.

در بیانیه "دفتر سخنگوی امارات اسلامی افغانستان" آمده بود با توجه به اینکه در سال‌های اخیر در افغانستان و منطقه خشکسالی رخ داده و سطح آب پایین آمده است تعداد زیادی از ولایات و مناطق افغانستان از خشکسالی رنج می‌برند و آب کافی وجود ندارد و «امارات اسلامی با در نظر داشتن توافق‌نامه آب هلمند تمام تلاش خود را می‌کند که آب تعهد شده به مردم ایران برسد اما به این شرط که ذخایر آب ما به اندازه‌ای باشد که آن را به ایران جاری کنیم.»
+23
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  تا دیروز به طالبان را حمایت لفظی می کردند و به رسمیت می شناختند الان که فهمیده اند طالبان از طرف پاکستان و آمریکا حمایت می شوند و هیچ غلطی در برار طالبان نمی توانند بکنند آنها را به رسمیت نمی شناسند. این حرف به مثابه این است که خوردم نخوردم
  4
  41
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Revolver_Ocelot - سن حوزه، ایالات متحده امریکا

  اینا دنبال راهی هستند که بتونن یه درگیری و جنگی راه بندازن و میدونن که هیچکس بهتر از طالبان براشون نمیتونه همچین نعمتی رو به ارمغان بیاره ، چون با یه جنگ بیخودی میتونن وضعیت کشور رو اضطراری کنن و همه چی بندازن گردن جنگ ! همون کاری که در مورد عراق انجام دادن و تونستن ۸ سال زمان بخرن برای خودشون !!! پستفطرطی هستند که دو ندارن !!!
  5
  28
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  P.O.P - تهران، ایران

  این تا همین دیروز برای اون ماقبل تاریخا قمبل کرده بود که!
  0
  37
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  بچه آخوند صیغه زاده اگر تو راست میگویی پس چرا سفارت افغانستان در تهران را تحویل این حیوانات دادی ....
  3
  42
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  فرقه کثیفیه جمهوری اسلامی
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  مقایسه ج.ا با طالبان ، هردو از یک‌ قماشند . نشناختن طالبان از طرف ج.ا ابدا توجیح پذیر نیست ، احتمالا این ترفند ج.ا با موافقت طالبان اعلام می‌شود.
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  زمانی که آمریکا، افغانستان را ترک کرد و سلاحها را باقی گذاشت همه متعجب بودند اما شاید هدف آمریکا هم همین بود که سلاحهاش رو بگذاره تا ایران و افغانستان روبروی هم قرار بگیرند چرا خودش این همه هزینه کنه که با هر دو دولت عصر حجری بجنگه بهتر که خودشون همدیگر رو از بین ببرند
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  این پفیوز ننه حرمله ، باباش رو هم برسمیت نمی شناسه چون یقین نداره که واقعاً پدر حقیقیش باشه !
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  دوستان درود بر شما، به نظر می‌رسد آخرین تیر ترکش اشغالگران ایران به هدف خورده و جنگ اشغالگران (نه ایران) با طالبان (نه افغانستان) ناگزیر است. متاسفانه با کمک غرب و شرق این صیغه زادگان تا اتحاد همگانی ما در ایران حکم‌رانی خواهند نمود و قتل چپاول و تجاوز به نوامیس ایرانی ادامه خواهد داشت. حال این وظیفه همگانی ماست که کاری که در آینده مجبور به انجام آن باشیم را با داشتن حق انتخاب هرچه زودتر انجام دهیم.پاینده باد نام ایران زمین 🌹❤️
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.