قطر هشدار داد: «اتفاقات بدتری برای اروپا در راه است»

نخست‌وزیر قطر به نقش دوحه در بازار انرژی در بحبوحه نگرانی در مورد عرضه اشاره کردبی بی سی: مقام‌های قطری در جریان مجمع اقتصادی قطر، نسبت به کمبود انرژی در آینده به ویژه برای اروپا و چشم‌انداز دستیابی به اهداف انتشار صفر خالص کربن تا سال ۲۰۵۰ ابراز نگرانی کردند.

کارشناسان همچنین نسبت به «شوک‌های انرژی» آینده در بازار جهانی و افزایش قیمت نفت هشدار دادند.

نخست‌وزیر قطر در یک سخنرانی به نقش کشورش در بازار جهانی انرژی اشاره کرد.

مقامات قطری نگرانی خود را نسبت به تأمین انرژی در آینده، به ویژه برای اروپا، ابراز کرده‌اند، زیرا جنگ روسیه در اوکراین تأثیر قابل توجهی بر بازارهای جهانی انرژی گذاشته است و اروپا را با کمبود گاز طبیعی مواجه کرده و قیمت سوخت‌های فسیلی را افزایش داده است.

در حالی که اروپا همچنان با کمبود نفت و گاز دست و پنجه نرم می‌کند وب‌سایت انگلیسی زبان دوحه نیوز در ۲۳ مه گزارش داد، سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، هشدار داده است که «اتفاقات بدتری هنوز برای اروپا در راه است».

وزیر انرژی قطر در سخنانی در مجمع اقتصادی قطر که از ۲۳ تا ۲۵ مه در این کشور حاشیه خلیج فارس برگزار شد، گفت: «تنها چیزی که امسال بشریت و اروپا را نجات داد، زمستان گرم و کاهش رشد اقتصادی در سراسر جهان بود».

دوحه نیوز گفت که کعبی که همچنین مدیرعامل شرکت دولتی قطر انرژی است، خاطرنشان کرد که سیاست‌های گذار انرژی دولت‌ها در سراسر جهان، سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی را متوقف می‌کند و منجر به کمبود گاز طبیعی در دهه آینده، به ‌ویژه در اروپا می‌شود.

وب‌سایت پان‌عرب الجزیره قطر بر اظهارات این وزیر تأکید کرد که گفته بود: «اروپا ممکن است در میان هشدارها درباره کاهش تولید با بحران انرژی مواجه شود.»

تلویزیون العربی مستقر در قطر در گزارش خود اعلام کرد که «هم عربستان سعودی و هم قطر نسبت به بحران انرژی در آینده با توجه به نادیده گرفتن روسیه به عنوان یک تولید کننده انرژی هشدار می‌دهند».

عامر الشباکی صاحب‌نظر انرژی گفته است که «در صورتی که سرمایه‌گذاری‌ها در بخش نفت مانند گذشته باقی بماند»، دنیا با «شوک‌های انرژی مختلفی» برخورد خواهد کرد. او انتظار دارد قیمت هر بشکه نفت از ۲۰۰ دلار تجاوز کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر در سخنرانی جلسه افتتاحیه سومین دوره این مجمع، نقش پیشرو کشورش را به عنوان «یک شریک قابل اعتماد بین‌المللی، منبع انرژی و مقصد برای سرمایه‌گذاری و گردشگری» ستود.

او گفت که قطر مشتاق تأمین انرژی و ثبات بازار جهانی با توجه بحران‌های بین‌المللی است.

مجمع اقتصادی قطر که توسط بلومبرگ سازماندهی شده است، میزبان رهبران و نوآوران جهانی است تا راه حل‌هایی را برای چالش‌های کلیدی پیش روی بازار انرژی، مورد بحث و بررسی قرار دهند.
تردیدها
به گزارش دوحه نیوز، در یک میزگرد در این مجمع اکبر الباکر، مدیر ارشد اجرایی هواپیمایی قطر نیز در مورد هدف دستیابی به انتشار صفر خالص کربن تا سال ۲۰۵۰ ابراز تردید کرد.

او گفت که دستیابی به آلایندگی صفر کار آسانی نیست و دهه‌ها طول می‌کشد تا ایمنی آن در عمل تضمین شود.

این وب‌سایت افزود که این مقام به مشکلات بالقوه فناوری جایگزین هیدروژن و انتشار بخار در ارتفاعات بالا اشاره کرد و در مورد تأثیر محدودیت‌های عرضه بر صنعت حمل و نقل هوایی صحبت کرد و به رقبا توصیه کرد که بر دوام‌پذیری انرژی تمرکز کنند.

شبکه تلویزیونی العربی همچنین به اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی اشاره کرد که «امکان‌پذیر بودن ترویج سوخت پاک را کم‌اهمیت جلوه داد».

قطر در چشم انداز ملی ۲۰۳۰ خود قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان ۲۰ درصد برق را از منابع انرژی تجدیدپذیر تولید کند. قطر همچنین قصد داشت جام جهانی ۲۰۲۲ را که میزبان آن بود کربن‌خنثی برگزار کند.
+14
رأی دهید
-88

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه

  قطر هشدار داد: «اتفاقات بدتری برای اروپا در راه است»! بعد هم او گفت که قطر مشتاق تأمین انرژی و ثبات بازار جهانی با توجه بحران‌های بین‌المللی است! خوب یکدفعه بگو فروش گازم کم شده میخوام با پخش اراجیف مشتری بره گازم پیدا کنم ابله!
  4
  53
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  ماینر - اسن، آلمان
  بیشعور تو که داری سهم گاز ملت ایران را بخاطر ابلهان آخوندک میبری می‌خوری و میفروشی ،دیگه مرگت و زرو زارت برای چه میکنی؟
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  واقلا ما ملت بی فرهنگی داریم. به زمین و زمان ایراد میگیریم جز خودمون. عامل بدبختی ایران را کم مونده به گردن ادم مریخیها بگزاریم.حالا قطر شده عامل بدبختی ایران چون با کسی مشکل نداره و نمیگه راه قدس از کربلا میگزره و سهنیه گازش رد برای رفاه ملت و پیشرفت کشور میفروشه پولش را با حسن خرس الله یا وحش الشعبی عراق نمیده.
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  مردمی تهتان گشاد که اگر نفت نداشتن، هنوز داشتن با شمشیر جنگ میکردن و مارمولک میخوردن.
  6
  13
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.