رشد چربی در اطراف عضلات؛ قاتل خاموش بزرگسالان

دویچه وله: به‌خوبی شناخته شده است که تجمع چربی در شکم ناسالم است، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که شکل موذیانه‌تری از چربی وجود دارد که می تواند حتی خطر مرگ را افزایش دهد.

به‌نوشته نشریه پزشکی Web MD و براساس یافته‌های یک مطالعه منتشرشده در مجله Radiology، به‌نظر می‌رسد چربی‌هایی که به ماهیچه‌های شما نفوذ می‌کنند، خطر مرگ را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهند.

در طول این مطالعه، محققان مشکلاتی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و آنوریسم را در طی یک دوره پیگیری حدود ۹ ساله پیگیری کردند.

از نزدیک به ۹ هزار بزرگسال سالم در این مطالعه، ۵۰۷ نفر در طول دوره پیگیری جان خود را از دست دادند و میوستئاتوز در ۵۵ درصد از افرادی که فوت کردند وجود داشت.

محققان دریافتند عضله چرب؛ وضعیتی به‌نام میوستئاتوز، با افزایش ۱۵.۵ درصدی در خطر مرگ در بزرگسالان سالم مرتبط است. این عارضه در واقع می‌تواند به‌اندازه دیابت نوع ۲ و سیگار خطر مرگ را افزایش دهد.

به‌گفته دانشمندان دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین در مقایسه با چربی عضلات، به نظر می‌رسد چاقی خطر مرگ افراد را تنها ۷.۶ درصد افزایش می‌دهد، بیماری کبد چرب این خطر را تا ۸.۵ درصد و تحلیل‌رفتن عضلات آن را تا ۹.۷ درصد افزایش می‌دهد.

به‌گفته محققان، میوستئاتوز توسط پزشکان اغلب نادیده گرفته می‌شود و اکثر آنها برای تخمین چربی بدن بر شاخص توده بدنی (BMI) تکیه می‌کنند.

محققان گفتند، BMI نمی‌تواند نمایش دقیقی از ترکیب بدن ارائه کند، زیرا افراد با BMI در محدوده سالم و حتی افراد لاغر می‌توانند مقادیری از چربی اضافی در عضلات داشته باشند.

اما رمز ‌و‌راز چربی ماهیچه‌ای. انباشته‌شدن چربی در عضلات با افزایش سن و با آتروفی عضلات افزایش می‌یابد، هرچند دلیل این اتفاق به‌درستی مشخص نیست، اما کارشناسان می‌گویند ژنتیک ممکن است تا حدی آن را توضیح دهد. مطالعات قبلی نشان داده بود که سطوح بالای نفوذ چربی داخل عضلانی خطر نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.

با‌این‌حال مطالعات نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند به کاهش چربی عضلانی در بین افرادی‌که در معرض خطر چاق‌شدن هستند، کمک کند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.