زلنسکی خطاب به جمهوری اسلامی: چه نفعی از همدستی با روسیه می‌برید؟ در سمت تاریک تاریخ نایستید

بی بی سی: ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، حکومت ایران را ترغیب کرده است در ارسال پهپادهای مرگبار به روسیه برای استفاده علیه اوکراین تجدید نظر کند.

اوکراین می‌گوید که پهپادهای ایرانی شاهد نقش مهمی در حملات روسیه به شهرهای و زیرساخت های اوکراین دارند.

با این حال آقای زلنسکی گفت که پدافند هوایی کی‌یف اکنون مهارت زیادی در ساقط کردن این هواپیماهای انتحاری بدون سرنشین دارد و ۹۰۰ عدد از ۱۱۶۰ دستگاه پهپاد را سرنگون کرده است.
 ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در کنار یک پهپاد ایرانی ساقط‌شده آقای زلنسکی در نطقی ویدئویی گفت: «سوال ساده این است: چه نفعی از همدستی با ارعاب (ترور) روسیه می‌برید؟»

«ایران از این کشتارهای پوچ چه سودی می‌برد؟ کشتارهایی به دست روسیه، اما با سلاح‌های شما... (پهپادهای) شاهد شما، که هر شب اوکراین را مرعوب می‌کند، که فقط به آن معنی است که مردم ایران بیشتر و بیشتر به سوی برگه‌های سیاه تاریخ سوق داده می‌شوند.»

دولت اوکراین در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ در واکنش به استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، اعتبارنامه منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی در کی‌یف را لغو کرد و گفت شمار کارکنان دیپلماتیک سفارت ایران را محدود می‌کند.

آقای زلنسکی دسامبر گذشته در سخنرانی خود در نشست مشترک کنگره آمریکا، گفته بود: «...روسیه در سیاست نسل‌کشی، متحدی هم پیدا کرده است: ایران و پهپادهای مرگبار ایرانی که صدها دستگاه از آن به روسیه فرستاده شده، به تهدیدی برای زیرساخت‌های حیاتی ما تبدیل شده‌اند».

آقای زلنسکی گفت: «چنین است که یک تروریست، تروریست دیگری را پیدا کرده است».

آمریکا می‌گوید که ایران و روسیه همچنان درحال گسترش همکاری های نظامی هستند.

جان کربی، از سخنگویان کاخ سفید، هفته پیش در روز ۱۵ مه گفت که روسیه از اوت سال پیش تاکنون بیش از ۴۰۰ پهپاد انتحاری از ایران دریافت کرده است.

آقای کربی گفت که روسیه خواستار دریافت پهپادهای جدید با «کارایی بالاتر و مرگ‌بارتر» از ایران است.

او گفت ایران در مقابل به دنبال دریافت میلیاردها دلار تسلیحات از روسیه است. به گفته او خواسته ایران شامل هلیکوپترهای تهاجمی، تجهیزات راداری و سی هواپیمای آموزشی است.

این مقام آمریکایی اضافه کرد که «ما از همه ابزارهایی که در اختیار داریم برای افشای این تعاملات استفاده می‌کنیم و آماده‌ایم به این کار ادامه دهیم.»

کشورهای غربی به دلیل خسارت‌های جدی ناشی از حملات پهپادهای ایرانی، به اوکراین کمک کرده‌اند تا سامانه دفاع هوایی خود را تقویت کند.

به علاوه استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی موجب شده تا تهران چندین دور با تحریم‌های فزاینده‌ از طرف آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا روبه‌رو شود. این تحریم‌ها صنایع نظامی ایران و شرکت‌های مرتبط با تولید تسلیحاتی مانند پهپادهای نظامی را هدف می‌گیرد.

وزارت خارجه ایران تایید کرده است که تعدادی پهپاد به روسیه فروخته است اما گفته این پهپادها را برای کمک به روسیه در جنگ اوکراین به این کشور ارسال نکرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز اول فروردین گفته بود: «به دروغ ادعا کردند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست.»

با این حال او روز ۲۷ مهر با اشاره به اعتراض کشورهای غربی در مورد پهپادها گفته بود: «چند سال پیش از این وقتی که عکس‌های تجهیزات پیشرفته‌ موشکی و پهپادی منتشر می‌شد، می‌گفتند این فتوشاپ است. حالا می‌گویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

وزارت خارجه ایران اصرار دارد که ایران در جنگ اوکراین بی‌طرف است.

کشورهای غربی همچنین می‌گویند فروش پهپادهای ایرانی به روسیه ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

این قطعنامه در سال ۲۰۱۵ و در تایید توافقنامه هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ تصویب شد و محدودیت‌هایی را بر خرید و فروش تسلیحات اعمال کرده است.
+66
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  پول، بیشرفی، خیانت به ملت. هرومزاده گی، نوکری پوتین، بازهم هرومزاده گی.
  5
  58
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  نوکری و بقا و بخشش منابع طبیعی و گدایی حمایت توسازمان ملل. خیلی سادست.
  3
  53
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  کشور فروشی و لیسیدن بیضه پوتین افتخار بزرگیست واسه مفعول و آخوند جماعت و مزدوراشون و نهایتاً ، ننگ و نفرین ابدی در تاریخ !!
  3
  53
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  اینها که همش شد حرف. پس چرا دولتهای جهانی واکنش فوری، جدی و سنگینی بر علیه حاکمان پلید اسلامی از خودشان نشان نمی دهند؟ دنیا به نفع اوکرائین روسیه را خیلی هم بجا تحریم کرده است، ولی چرا با حکومت اهریمن های اسلامی تا این حد مماشات و دل و قلوه رد و بدل می کند؟ آقای زلینسکی این پرسش را بایستی با حکمان غربی مطرح کند که شما از همدستی با حاکمان جانی و پلید ایران که سالهاست موجب جنگ و آشوب در خاور میانه بوده و خون مردم خود را ۴۴ سال تمام در شیشه کرده و میهنشان را ویران کرده اند چه سودی می برید؟
  5
  54
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  اونی که در سمت تاریک تاریخ ایستاده، تو ق...ق دلقک بی‌عرضه هستی که کاسه بساط گدایی و دستمالیت، مرتب جلوی این غربی‌ها پهنه، خنگ‌الله.
  40
  6
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  زلنسکی دلقک اومدی به حرف آمریکایی ها گوش دادی کشورتو کردی گوشت قربونی انداختی جلوی روس‌ها، خودت باید جوابگو باشی نه کسی دیگه. آمریکا شما رو انداخت جلوی مشت و لگد روس‌ها تا حریف روس خودشو صعیف بکنه و توی احمق هم نفهمیدی اینو
  36
  6
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  فاطی ، زلینسکی را وللش ، گفته کن ببینیم تو و مزدورانی مثل تو در کجای تاریخ وول میزنید ؟ راستی فک و فامیل آدمکش و تریاک فروش طالبانت در کجای تاریخ قرار دارند !؟ خودت هم خوب دانسته کردی که ، همتون در قسمت سیاه و بدبوی تاریخ به ذباله دان همان تاریخ روان خواهید شد !؟
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  ابن پفیوس بیشرف حداقل قبل از گ...خوردن کراک قاطی نزنه تا بین مردم ایران و ختی نام ایران با توله صیفه های جبل امل و نجف سامرا فرق و ببینه.برای سینه چاکهای این پفیوس ...مدفوع سگ پوتین ارزش هزار راس از لین قبیل را داره
  0
  2
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  احتمالا زامبی دوپ با کراک روزانه قلطی کرده.عجیبه درست بعد از دیدار سر زده وزیر دفاع اینگلیس این مشکل را پیدا کرد
  0
  1
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.