مصرف روزانه ویتامین D و کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان

دویچه وله: محققان مرکز تحقیقات سرطان آلمان می‌گویند مصرف روزانه ویتامین D می‌تواند به کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان تا ۱۲ درصد کمک کند.

به ‌نوشته نشریه پزشکی مدیکال‌نیوز‌تودی؛ سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند و محققان دائماً به‌دنبال راه‌های جدیدی برای کمک به افزایش طول عمر افراد مبتلا به سرطان هستند.

این مطالعه اخیراً در مجله Aging Research Reviews منتشر شده است.

این اولین مطالعه‌ای نیست که به‌دنبال ارتباط بین ویتامین Dو سرطان است. دانشمندان همچنین مصرف ویتامین D را به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای سرطان‌های خاص، مانند سرطان پستان و سرطان کبد، مورد مطالعه قرار داده‌اند.

دکتر بن شوتکر، اپیدمیولوژیست و رهبر گروه تحقیقاتی در بخش اپیدمیولوژی بالینی و تحقیقات پیری در مرکز تحقیقات سرطان آلمان و نویسنده ارشد این مطالعه و تیمش تصمیم گرفتند به‌طور خاص تاثیر ویتامین D3 بر کاهش مرگ ناشی از سرطان را بررسی کنند.

به‌گفته او، بررسی‌های سیستماتیک قبلی هیچ تأثیری را از طریق ویتامین D2 بر کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان نشان نداد، اما تأثیر ویتامین D3 بر مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان مشخص بود.

برای این مطالعه، محققان داده‌ها و یافته‌های ۱۴ مطالعه را تجزیه‌و‌تحلیل کردند. تیم تحقیقاتی دریافتند مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان در شرکت‌کنندگانی که روزانه ویتامین D3 مصرف کردند، ۱۲ درصد کاهش یافت.

علاوه‌ بر ‌این، دکتر شوتکر و تیمش دریافتند که افراد ۷۰ ساله و بالاتر که روزانه ویتامین D3 مصرف می‌کنند بیشترین سود را از این درمان می‌برند. این فواید همچنین در افرادی که قبل از تشخیص سرطان، مصرف روزانه ویتامین D را به‌صورت پیشگیرانه شروع کرده‌اند، دیده شده است.

به‌گفته دکتر شوتکر، از آنجایی که خطر ابتلا به سرطان از سن ۵۰ سالگی به بعد شروع به افزایش می‌کند، او شخصاً از ۵۰ سالگی به بعد بیماران را از نظر دریافت مکمل ویتامین D بررسی می‌کند.

ویتامین D یک ویتامین ضروری برای سلامت استخوان‌ها، اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ایمنی، کاهش التهاب و رشد طبیعی و عملکرد صحیح عضلات است.

یک فرد به‌طور معمول ویتامین D را یا از خوردن غذاهای سرشار از ویتامین D، مکمل‌ها یا از قرارگرفتن در معرض خورشید به‌دست می‌آورد.

غذاهایی که به‌طور طبیعی سرشار از ویتامین D هستند عبارتند از:

انواع خاصی از غذاهای دریایی از جمله ماهی قزل‌آلا و کنسرو ماهی تن، زرده تخم‌مرغ، جگر گاو، آبمیوه‌ها، لبنیات و محصولات غنی‌شده با ویتامین D.

دو نوع اصلی ویتامین D وجود دارد:

ویتامین D2 بیشتر در غذاها و مکمل‌های گیاهی یافت می‌شود.

ویتامین D3 عمدتاً از طریق قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید و خوردن برخی غذاهای حاوی گوشت به‌دست می‌آید.

در‌ حال ‌حاضر، متوسط مصرف روزانه توصیه‌شده ویتامین D برای اکثر افراد بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین‌المللی (۱۰ تا ۲۰ میکروگرم) است.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.