اسرائیل: تاسیسات زیرزمینی در دست ساخت ایران «امکان حمله را محدود می‌کند ولی مانع آن نمی‌شود»

تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات نظنز که پیش‌تر به وسیله شرکت ماکسار منتشر شده بودبی بی سی: سخی هنگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، می‌گوید که از گزارش‌های اخیر درباره تأسیسات هسته‌ای جدید زیرزمینی ایران که احتمالا در برابر بمب‌های سنگرشکن آمریکا غیرقابل نفوذ است، شگفت‌زده نشد.

مشاور امنیت ملی اسرائیل گفته این تاسیسات «البته، توانایی حمله را محدود می کند» اما به گفته او «هیچ مکانی وجود ندارد که نتوان به آن دسترسی داشت».

او که در کنفرانس امنیتی هرتزلیا سخن می‌گفت از اظهار نظر درباره اینکه آیا اسرائیل می تواند به چنین تاسیساتی دست یابد یا نه، یا اینکه تنها ایالات متحده توانایی بمباران تونل های حفر شده در عمق کوه ها را دارد، خودداری کرده است.

به گفته تایمز آف اسرائیل این مقام اسرائیلی گفته کشورش ترجیح می‌دهد برنامه اتمی ایران از طریق توافق متوقف شود و نه با اقدام نظامی اما در عین حال گفته اگر اسرائیل به این نتیجه برسد که «اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای در ایران اجتناب ناپذیر است» به گفته او هر رهبر اسرائیلی از «حمایت کامل جامعه و دولت اسرائیل» برای انجام چنین اقدامی برخوردار است.

همزمان هرتزل لوی، رئیس ستاد کل اسرائیل، هم در همین کنفرانس تاکید می کند اسرائیل با هر دشمنی که رو به رو می‏‌شود به نوعی اثری از جمهوری اسلامی ایران می بیند.

او گفته است که «احتمال تحولات منفی در افقی که بتواند سبب اقدام نظامی شود، هست. ما توانایی اش را داریم و دیگران هم توانایی‏هایی دارند. این موضوع بسیار مهم و قابل توجه است. »

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به تصاویر ماهوار‌ه‌ای جدید از احداث تونل‌های بسیار عمیق در کوه‌های نزدیک به تاسیسات هسته‌ای نطنز، در مرکز ایران، خبر داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای شرکت پلنت لیز پی‌بی‌سی Planet Labs PBC، اعلام کرد عمق این تاسیسات به حدی است که قوی‌ترین بمب‌های سنگرشکن آمریکا قادر به تخریب آن نیستند.

به گزارش این خبرگزاری، ساخت تاسیسات تازه شاید تلاش غرب برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی را، در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، دچار مشکل کند.

کلسی داونپورت، تحلیلگر هسته‌ای در انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن، می‌گوید تکمیل تاسیسات جدید «مثل کابوسی است که خطر رویارویی» را تشدید می‌کند.

خانم داونپورت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «با توجه به فرصت کمی که تا ساخت بمب اتم به وسیله ایران وجود دارد، احتمال گسترش برنامه هسته‌ای ایران بدون عبور از خطوط قرمز آمریکا و اسرائیل بسیار کم است. بنابراین، در شرایط فعلی، هرگونه شدت بخشیدن به طرح‌های هسته‌ای ایران خطر مناقشه را تشدید خواهد کرد.»

احداث تاسیسات تازه در نظنز ۵ سال پس از خروج آمریکا از برجام صورت می‌گیرد.

بر اساس توافق برجام، سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۳.۶۷ درصد محدود می‌شد و این کشور نمی‌توانست بیشتر از ۳۰۰ کیلوگرم از این ماده را انبار کند.

اما پس از خروج آمریکا از برجام، ایران بر میزان غنی‌سازی خود افزود و رسما در حال غنی‌سازی ۶۰ درصدی است.

همچنین به گفته ناظران بین‌المللی، میزان اورانیوم غنی‌شده ذخیره‌شده در ایران برای تولید دست‌کم ۵ بمب هسته‌ای کفایت می‌کند.

ایران‌ می‌گوید برنامه اتمی این کشور اهداف نظامی ندارد.

آمریکا و اسرائیل هم گفته‌اند مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای خواهند شد.

کاخ سفید دوشنبه، در واکنش به خبر آسوشیتدپرس، اعلام کرد که دولت آمریکا همچنان دیپلماسی را بهترین گزینه برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای می‌داند، اما جو بایدن مشخصا گفته هیچ گزینه‌ای را برای این منظور حذف نکرده است.
+38
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  من نمیدونم چرا همه دشمنان جمهوری اختلاسی از اپوزیسیون گرفته تا اسرائیل برای مبارزه با این جنایتکاران راه و روش ماهاتما گاندی را درپیش گرفته اند!!؟ 😬
  2
  9
  ‌سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  مردم ایران منتظر چه هستید تا از گرسنگی بمیرید. بلند نشید. مردن را به بدترین انتخاب کردید.
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  سوال خوبی کردید. چون بازی اسرائیل و ج ا مثل داستان تام و جریه. بهم نیاز دارند سیاستمداران اسرائیل به اسم ج ا نان میخورن تا توجه غرب رو بخرن زمین دزدی کنند و خلاصه سر ملت رو شیره بمالند از اینورم ملاها میگن ببین اسلام در خطره و گرگ اونوره ما باید مواظب گله باشیم. در اوکراین میبینیم یک سرباز اوکراینی با یک پهپاد اسباب بازی ۲۰۰ دلاری ۵ تا سرباز روس رو میفرسته بهشت یا چهارتا پهپاد اسباب بازی چهار تانک ۷ میلیونی روس رو میکنند آهن پاره. خب اگر اینطوره خیلی راحت نتانیاهو میتونه خامنه‌ای رو حتی تو حیاط خونش بزنه و خامنه‌ای هم همینطور برعکس. اما یک مسئله چرا همدیگر رو نمیزنند و همیشه در حد جرو بحث و تهدید میمونه؟ چون اگر یکشون بزنه میدونه میخوره اما برای مردم بدبخت که دشمنی خرجی نداره مردم پول خوردن. شما فکر میکنی برای یک آدم معمولی در اسرائیل یا در ایران چقدر بمب و موشک طرف مقابل مهمه؟ همه دنبال هزار گرفتاری قرض قسط مدرسه بچه هستند. نکته هیچ وقت به سیاستمداران دل نبندیم و اعتماد نکنیم چه اسماعیلیون چه شاه چه ملا چه نیتانیاهو ترامپ همه مستاجرند به کیان پیر فلک اعتماد کن از جنس خودته.
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  جمع کنید دیگه، باز سلاح جدیدتر ساختید و دارید تبلیعش میکنید. اگراخوندها نبودند تا به حال دکان فروش سلاحهاتون تخته شده بود.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  romano - تهران، ایران
  ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند این گرگ سالهاست که به گله اشناست
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  ملت ایران تا گرسنه و بیسواد باشه سواری میده به همین خاطر بود که اقا محمد خان به فتحعلی قاجار گفته بود اگر میخواهی در ایران حکومت کنی سعی کن مردم گرسنه و بیسواد باشند،قاجارها ملت را گرسنه و در عصر تراخم و وبا و افتابه مسی نگه داشتند و توانستند ۱۳۰ سال بکشن،ببرن و غارت کنند وی ببخشند ،رضا شاه و پسرش ۳۵ سال تونستند خدمت کنند ملت همینکه شکمش سیر شد خوشی زد زیر دلöش و افتاد دنبال یک کره سیک یادتون رفته؟
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.