عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل؛ گفتگوی تلفنی محمد بن سلمان با بنیامین نتانیاهو

بی بی سی: رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیراسرائیل با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، تلفنی گفتگو کرده‌اند.

جروزلم پست گزارش داده که آقای نتانیاهو و ولیعهد عربستان پیش و پس از نشست هفته گذشته اتحادیه عرب در مورد عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان «دو بار» با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

این نشریه گزارش داده که بحرین به عنوان میانجی این مذاکرات را برقرار کرده است.

برخی دیگر از رسانه‌های اسرائیلی گزارش کرده‌اند که موضوع این مذاکرات راه‌اندازی پروازهای «مستقیم» بین اسرائیل و جده برای انجام پروازهای زیارتی حج بوده است. مقامات اسرائیل و عربستان این گزارش‌ها درباره پروازهای مستقیم را به طور رسمی تایید نکرده‌اند.

کانال ۱۲ اسرائیل به نقل از منابع سعودی و اسرائیلی در خبری گزارش داده که اسرائیل در ازای برقراری این پروازها از سوی آمریکا تحت فشار است تا امتیازاتی «قابل توجهی» به فلسطینی بدهد. گفته شده واگذاری بخشی از اختیارات بخش‌های از کرانه باختری به دولت خودگردان فلسطینی بخشی از این توافق است.‌

یک منبع اسرائیلی به کانال ۱۲ اسرائیل گفته «در هفته آینده روشن خواهد شد که این مذاکرات به کجا می‌انجامد». هم دفتر نخست‌وزیری و هم وزارت خارجه اسرائیل مطالب مطرح شده در این گزارش را به چالش کشیده‌اند.

جروزلم پست همچنین به نقل از یک منبع مطلع گفته است که هیچ پیشرفتی در گفتگوها حاصل نشده و محمد بن سلمان درخواست نتانیاهو برای ملاقات را رد کرد.

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که چندین رسانه اسرائیلی اعلام کردند که مذاکراتی در مورد فعال کردن پروازهای مستقیم از اسرائیل به عربستان سعودی در حال انجام است.

در حال حاضر، عربستان سعودی به زائران مسلمانی که از اسرائیل عازم حج می‌شود اجازه ورود می‌دهد، اما همزمان از آنها می‌خواهد از طریق یک کشور ثالث سفر کنند.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، شنبه در مصاحبه ای با کانال ۱۲ از احتمال عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی ظرف ۶ ماه خبر داد.

آقای کوهن از منافع مشترک دو کشور خصوصا در ارتباط با ایران به عنوان دلیل توافق یاد کرده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که اواخر اردیبهشت ماه امسال نشریه آمریکایی اکسیوس از تلاش دولت آمریکا برای رسیدن به توافق صلح و عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل خبر داده است.

این نشریه به نقل از دو مقام دولتی آمریکا نوشته است که دولت بایدن در نظر دارد ظرف شش تا هفت ماه آینده و قبل از مبارزات انتخاب ریاست جمهوری، طرح استقرار صلح و عادی سازی روابط این دو کشور را به انجام برساند.

به گفته مقامات آمریکایی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اخیرا در جده با ولیعهد سعودی دیدار کرد. گزارش شده است که امکان عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل از جمله موضوعات مورد مذاکره بود.

با این حال در اوایل سال جاری میلادی عربستان سعودی گفته بود که تا زمان عملی شدن راه حل دو کشور اسرائیل- فلسطین، روابطش با اسرائیل را عادی نخواهد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل اما بارها تمایل خود را برای پیوستن کشور پادشاهی نفت خیز عربستان به فهرست کشورهای عربی که روابط دیپلماتیک کامل خود را با اسرائیل برقرار کردند، ابراز کرده است.

برخی از ناظران پس از توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی تلاش اسرائیل در افزایش همکاری‌های امنیتی در خلیج فارس تا حدی به چالش کشیده شد، خصوصا اگر ایران موفق شود در چارچوب یک نشست منطقه‌ای با همه کشورهای عربی خلیج فارس، به طرحی جدید برای امنیت منطقه‌ای دست یابد.
+35
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی بدو از قافله جا میمانید خودرا در اغوش اسرائیل انداز!
  1
  8
  ‌سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.