سنان اوغان اعلام کرد که در دور دوم انتخابات ترکیه از اردوغان حمایت می کند

بی بی سی: سنان اوغان سیاستمدار ملی‌گرای افراطی ترکیه در نشست خبری اعلام کرد در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از رجب طیب اردوغان حمایت خواهد کرد. آقای سنان در دور اول انتخابات نامزد ائتلاف آتا بود و با ۵/۲۰ درصد آرا جایگاه سوم را به دست آورد. این خبر در حالی اعلام می‌شود که حزب ظفر از اعضای اصلی ائتلاف آتا اعلام کرد این ائتلاف منحل شده است.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اندکه پشتیبانی آقای اوغان از یکی از دو کاندید انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند نقشی کلیدی در تعیین سرنوشت انتخابات داشته باشد.

در دور نخست انتخابات رجب‌طیب اردوغان نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه ۴۹/۵۰ درصد آرا و کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف اپوزیسیون ۴۴/۸۹ درصد آرا را به دست آورده بودند.

پس از آنکه انتخابات به دور دوم کشیده شد، سنان اوغان با مقامات ائتلاف حاکم و همچنین اپوزیسیون مذاکراتی را آغاز کرده بود.

اکنون حزب ظفر اومیت اوزداغ سیاست‌مدار راست افراطی اعلام کرده ائتلاف آتا که سنان اوغان را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده بود، منحل شده است. اومیت اوزاغ که حزبش از تشکیل دهندگان اصلی ائتلاف آتا بود، گفته در نشست خبری فردا اعلام خواهد کرد از چه نامزدی حمایت می‌کنند.

اوغان بعد از سال‌ها حضور در حاشیه سیاست، در انتخابات سال ۲۰۲۳ از سوی ائتلاف آتا به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی شد. او به دنبال جلب رضایت رأی‌دهندگانی بود که از برنامه‌های اردوغان و قلیچ‌داراوغلو قانع نشده بودند و به ویژه از همکاری اتحاد آنها با احزاب طرفدار کردها و عدم تمرکز بر «مشکل پناهندگان» انتقاد کرد.

او پیشتر شرایطی را برای حمایت از یکی از دو نامزد اعلام کرده بود از جمله ادامه برنامه «مبارزه با تروریسم، فاصله گرفتن از احزاب سیاسی مورد حمایت سازمان‌های تروریستی، بازگرداندن پناهجویان».

سنان اوغان سابقه عضویت در حزب راست افراطی حرکت ملی را دارد. هر چند او بعدتر از این حزب اخراج شد.

حزب حرکت ملی اکنون از متحدان اصلی حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان است.
+8
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  نمیدونم چرا مردمِ خاور میانه عاشق دیکتاتوری هستن؟ فقط روزی میفهمن که خیلی دیر شده!! به کل ۵۰ سالِ اخیرِ خاور میانه نگاه کنید، ملعون خمینی، صدام، قذافی، مبارک ...، مردم و سیاسیونِ خرده پا تا تونستن واسه اینا هورا کشیدن؟ نتیجه کار هم معلومه، شمشیرِ مردمِ ایران فقط واسه خدا بیامرز شاه تیز بود، شاید این آخرین شانس مردم ترکیه باشه تا از دیکتاتور میخِ آخر رو سفت نکبیده.
  10
  48
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد

  عرودغان کثیفترین دیکتارتور بعد از خامنه‌ی هست!
  16
  38
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  همانطور که هفته قبل پیشبینی کردم برنده دور دوم انتخابات سلطان اردوغان خواهد بود . با این ائتلاف هم شانسش زیادتر شد .
  9
  21
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  کاش ایران و ایرانی ها به جای این همه نفرت و توهین و عقده گشایی یک کمی دموکراسی را از ترکیه یاد می گرفتند .اردوغان در طول 20 سال با انتخابات انتخاب شد و حتی نتوانستند تقلبی را در هیچ انتخاباتی پیدا کنند. تمام صندوق های رای باید به امضای حزبهای مختلف برسد در غیر این صورت باطل است. ایران باید راه دموکراسی و توسعه را باید از ترکیه یاد بگیرد .
  14
  14
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس
  بیشتر از ۷۰ درصد ترکهایی که در آلمان زندگی میکنند و بیشترشون اونجا متولد شدند به اندوغان رای دادند. این خود نشان دهنده تفکر جهان سومی است. تفاوت ما با ترکیه اینه که خوشبختانه بیشتر ما ایرانیان رنسانس فرهنگی در مبارزه با دین مضحک ملایان را پشت سر گذاشته ایم. تردید نداریم که اگر در ایران انتخاباتی درست انجام گیرد،بالای نود درصد مردم ایران به مفعولان نه خواهند گفت. این تفاوت بسیار مشهود ما با ترکهاست که خود خواسته به ملایای کراواتی بله گفتند. البته در ترکیه انسانهای روشنفکر زیادی وجود دارند که شوربختانه نتوانستند به نگرش جهان سومی حاکم بر ترکیه فایق بیایند. با آرزوی رهایی ایران و ترکیه از چنگال اهریمنان اسلامی.
  13
  21
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  والا برای اون هموطنان ساده دل که اردوغان رو بخاطر تبلیغ غرب دیکتاتور میدونند (مثل اعلیحضرت فقید خودمان) باید بگم. اردوغان بین سال 1994 تا 1998 شهردار استانبول بوده و بین 2003 تا 2014 نخست وزیر بعد از اونهم رئیس جمهور. در این دوره ترکیه رو از توریزم زیر ۲ میلیون در دهه نود به بالای ۴۰ میلیون رسونده. تورم کشنده ترکیه رو برای دو دهه پایین آورد و درآمد سرانه کشورش رو ۷ رتبه تنها تو یک دهه بالا آورده و جزو ۲۰ اقتصاد برتر دنیا بدون نفت شده. یک کشور سنی رو از گسترش تروریسم نجات داده. زنش مشخصه کیه (نه مثل رهبر ما) در ترکیه شما عرق میخوری، کنار دریا لخت میشی کسی هم نمیاد بگه چرا زنت روسری داره یا نه. شرم دارم اینو بگم ولی تغییر از پذیرش مشکل میاد الان خیلی از ایرانیها آرزوی زندگی مثل ترکیه دارند. الانم بعد از زلزله مردم بهش در یک انتخابات دموکراتیک رای دادند. میدونید ترکها نظرشون چیه؟ میگن اردوغان بما عزت داد (راست میگن فقیر و فلک زده بودند) من پانترک نیستم اما انسان باید متفکر باشه نباید این متنها رو مثل غیبت پیره زنها جلوی در خانه با فحاشی فن بوی غرب بودن هدر داد. ما یک ملتیم.
  3
  4
  ‌سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.