نمایش فیلمی ساخته شده در داخل ایران بدون رعایت حجاب اجباری در بازار جشنواره کن

 صحنه‌ای از فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر»رادیو فردا: کانون فیلمسازان مستقل ایران روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در بازار جشنواره کن، فیلم بلندی با نام «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» را نمایش داد که بدون رعایت قوانین سانسور جمهوری اسلامی از جمله الزام رعایت حجاب اجباری برای بازیگران زن در داخل ایران ساخته شده است.

داستان این فیلم درباره زن جوانی است که تصمیم می‌گیرد خانه‌اش را در اختیار یک گروه فیلمسازی قرار دهد که قصد تولید فیلم کوتاهی درباره پایان رابطه‌ یک زن و مرد دارند.

در این فیلم که مدت زمان آن ۱۰۱ دقیقه است، زنان بازیگر در بسیاری از صحنه‌ها حجاب ندارند و لحظاتی از تماس بدنی زنان و مردان دیده می‌شود. در سال‌های گذشته مواردی از حضور زنان بدون حجاب اجباری در چند صحنه از فیلم‌های ایرانی ساخته شده در داخل کشور دیده می‌شد اما این برای نخستین بار است که بازیگران زن در بخش عمده‌ای از زمان یک فیلم حجاب ندارند.

فرشاد هاشمی که پیشتر سابقه دستیاری کارگردان در فیلم‌هایی چون «بمب، یک عاشقانه» ساخته پیمان معادی و «پسر، مادر» ساخته مهناز محمدی را داشته است، کارگردان فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» است. او همراه فرزاد پاک که از تهیه‌کنندگان فیلم «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول‌اف بود، تهیه‌کنندگی این فیلم را به طور مشترک برعهده داشته‌ا‌ند.
یکی از عوامل فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» پس از نمایش آن در بازار جشنواره کن به دشواری تولید چنین فیلمی در شرایط امروز ایران از جمله فیلمبرداری بی‌حجاب در صحنه‌‌ای از فیلم که در خیابان می‌گذرد، اشاره کرد و گفت سازندگان فیلم تلاش کرده‌اند تصویر واقعی از ایران امروز ارائه دهند.

کانون فیلمسازان مستقل ایران که پس از اعتراض‌های اخیر تشکیل شده است، در بازار جشنواره فیلم کن علاوه بر فیلم بلند «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» ۱۳ فیلم دیگر از جمله ۹ فیلم کوتاه و یک فیلم انیمشین را عرضه کرده که همگی آن‌ها بدون رعایت قوانین سانسوری حکومت ایران ساخته شده‌اند.

این فیلم‌ها قرار است در روزهای آینده در حاشیه جشنواره کن نمایش داده شوند.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.