در پی کناره گیری علی شمخانی، یک فرمانده سپاه دبیر شورای امنیت ملی ایران شد

علی اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای امنیت ملی ایران دارای رده نظامی دریادار در سپاه پاسداران استبی بی سی: رسانه‌های رسمی ایران گزارش کرده‌اند که علی‌اکبر احمدیان، رئیس مرکز راهبردی سپاه پاسداران، جانشین علی شمخانی در شورای امنیت ملی ایران شده است.

پایگاه خبری جماران رده نظامی آقای احمدیان را دریادار نوشته‌ که در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نیز هست.

شب گذشته نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران خبر از کناره‌گیری علی شمخانی از سمت دبیری این شورا پس از ۱۰ سال داد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نوشته است: «رئیس جمهور در حکمی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های ۱۰ ساله امیر دریابان علی شمخانی در زمان تصدی‌ دبیری شورای‌عالی امنیت ملی، دکتر علی اکبر احمدیان را به این سمت منصوب کرد.»

طبق قوانین جمهوری اسلامی، دبیر شورای امنیت ملی ایران توسط رئیس جمهور تعیین می‌گردد.

آقای شمخانی عصر یک‌شنبه اقدام به انتشار یک بیت شعر در حساب توییترش از محتشم کاشانی با «مضمون رفتن» کرد که گمانه‌زنی‌ها در خصوص کناره‌گیری وی از شورای امنیت ملی را به همراه داشت.

پس از آن نورنیوز در واکنش به این توییت، پایان خدمت دریابان شمخانی را در این سمت پس از ده سال، «قطعی»‌ عنوان کرد.
علی شمخانی که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سال‌های جنگ ایران و عراق بود و از سال ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شده بود.

کناره‌گیری آقای شمخانی در حالی است که وی در زمستان سال گذشته بعنوان نماینده جمهوری اسلامی، عادی سازی روابط با عربستان سعودی را در مذاکراتی با میانجی‌گری چین، انجام داده بود.
علی‌اکبر احمدیان کیست؟آقای احمدیان متولد ۱۳۴۰ در شهر بابک، استان کرمان است.

به نوشته خبرگزاری فارس وی در سال ۱۳۵۹ در حال تحصیل رشته‌دنداپزشکی بود که آن را «به صورت موقت رها کرد و به جبهه‌های جنگ» ایران و عراق می‌رود، با این حال این خبرگزاری در ادامه می‌نویسد که وی «فارغ‌التحصیل دکتری دندان‌پزشکی» از دانشگاه تهران است اما اشاره نمی‌کند که وی چه زمانی به ادامه تحصیلات پس از پیوستن به سپاه پرداخت.

در سوابق علمی وی همچنین «دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی» آمده است.

آقای احمدیان از ۱۳۵۹ به عضویت سپاه در آمده و در سمت‌های مختلف این نیروی نظامی فعالیت کرد و یکی از فرماندهان ارشد آن محسوب می‌شود.

از سوابق وی در سپاه پاسداران می‌توان به ریاست ستاد قرارگاه نوح، رئیس ستاد نیروی دریای سپاه، جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه، فرمانده نیروی دریایی سپاه، رئیس ستاد مشترک سپاه و از سال ۱۳۸۶ تا به امروز به رئیس مرکز راهبردی سپاه اشاره کرد.

خبرگزاری فارس در خصوص دوره حضور او در نیروی دریایی سپاه نوشته است: «احمدیان در سالهای پایانی جنگ یکی از معماران تحول در نیروی دریایی سپاه شد. علاوه بر نقش آفرینی در ایجاد یک نیروی دریایی نوین و بدیع در سپاه، از ایشان به عنوان یکی از اولین نظریه پردازان ایده دفاع نامتقارن نام برده می شود. در دوران حضور احمدیان به عنوان جانشین و فرماندهی در نیروی دریایی سپاه ایده‌ دفاع نامتقارن در نیروی دریایی کاملا عملیاتی شد.»
+2
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  oshtoleshang - شتوتگارت، آلمان
  تاپاله جانشین پشگل شد. پالون خر عوض شد.
  0
  17
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.