یک نماینده مجلس: تنها دستگاهی که نرخ زاد و ولد در آن افزایش یافته، سپاه پاسداران است

 کودکی در مراسم تشییع جنازه یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامیرادیو فردا: رئیس کمیسیون «قانون حمایت از خانواده و جوانی» مجلس شورای اسلامی ایران با انتقاد از «نرخ باروری کم» در ایران گفته است تنها سپاهی‌ها زاد و ولد بیشتری دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیرحسین بانکی‌پور روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت اظهار داشت:‌ «تنها دستگاهی که نرخ ازدواج و تعداد موالید آن افزایش یافته، سپاه پاسداران است».

او بدون اشاره به رقم نرخ زاد و ولد در میان خانواده‌های اعضای سپاه پاسداران گفته است: در شرایطی که با کاهش جمعیت و فرزندآوری مواجه‌ایم، «تعداد موالید کارکنان سپاه افزایش یافته است».

بانکی‌پور در ادامه گفت باید تا پنج سال آینده نرخ باروری در کشور ۲.۵ برابر شود.

نگرانی شدید مقامات جمهوری اسلامی از نرخ باروری در کشور در حالی است که بنابر آمارهای بانک جهان نرخ باروری در ایران ۱.۷ کودک به ازای هر زن است که تنها دو دهم درصد کمتر از ترکیه و یک دهم درصد بیشتر از آلمان است.

ایران، ترکیه و آلمان هر سه تقریبا به یک اندازه جمعیت دارند. همچنین نرخ باروری در ایران دقیقا با آمریکا برابری می‌کند و حتی بیشتر از بریتانیا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، روسیه و امارات است.

باوجود انتقادها از پیامدهای اعمال قانون «جوانی جمعیت»، ابراهیم رئیسی در آبان ۱۴۰۰ آن را برای اجرا به وزارت بهداشت و معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، یکی از سرسخت‌ترین مدافعان فرزندآوری است و تمامی دولت‌های دهه‌های اخیر را به تعیین راه‌کارهایی برای این مسئله فرا خوانده است.

تأکید او بر فرزندآوری در شرایطی است که وضعیت اقتصادی خانوارها در دهه‌های گذشته بحرانی‌تر شده و اعتراضات معیشتی در ایران در کنار اعتراضات اجتماعی و سیاسی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.
+34
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مال مفت و پائین تنه بی رحم ! میخورن و میچاپن و جنایت میکنند ، مثل خوک هم پس و پیش توله پس میندازن ! نگرانی معیشت ندارن که !
  0
  48
  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  صد در صد چون تنها موجودات رذیل وچپاول گر همین سپاهیانند چرا که نه با پول دزدی لز بیت المال من هم میتوانم چندین توله داشته باشم .
  0
  18
  دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.