تجمع در چند دانشگاه‌ ایران؛ دانشجویان با «لباس عزا» به «قتل سه شهید راه آزادی» اعتراض کردند

تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران، شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲صدای آمریکا: گزارش‌ها از دانشگاه‌های مختلف کشور نشان می‌دهد دانشجویان چند دانشگاه از جمله دانشگاه تهران، امیرکبیر، بهشتی، تربیت مدرس، و زنجان در اعتراض به موج تازه اعدام‌ها تحصن و تجمع کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در روز شنبه ۳۰ اردیبهشت، تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی در اعتراض به اعدام سه معترض، با حمله نیروهای حراست مواجه شد.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، این تجمع که در اعتراض به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی، سه متهم پرونده خانه اصفهان با عنوان «اعتراض به قتل ۳ شهید راه آزادی» و با «لباس عزا» برگزار شد، با وجود «فضای امنیتی» و تهدید پلیس فتا به بازداشت دانشجویان ادامه یافت.

بر اساس این گزارش، تجمع با وجود «برخورد فیزیکی حراست» و «سرکوب شدید»، حدود یک ساعت طول کشید.
با وجود این که گزارش شده مأموران حراست «به دانشجویان حمله‌ور شده و دانشجویان را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند» و «رییس حراست این دانشگاه (حضرتی) با فریاد سعی در تهدید دانشجویان به قصد پراکنده کردن آنان را داشت، اما دانشجویان با راهپیمایی در محوطه دانشگاه شعارهای «مرگ بر این ولایت» و «زن زندگی آزادی» سر دادند.

بر اساس یک تصویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) با در دست داشتن پلاکاردی که روی آن نوشته «مرگ بر جمهوری اعدامی» و هشتگ «بچه‌های ایران» به اعدام سه معترض در اصفهان اعتراض می‌کند.
شورای صنفی دانشجویان ایران گزارش داده است که دانشجویان در دانشگاه زنجان نیز رخت عزا بر تن کرده‌اند.

معترضان در این دانشگاه شعار دادند: «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «مسئول بی‌کفایت نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «بازرگان استعفا استعفا»، «میگن بودجه نداریم به جاش دیوار می‌سازند»، و «دانشجو داد بزن حقتو فریاد بزن.»
در دانشگاه تهران نیز، ده‌ها دانشجوی معترض در مقابل اتاق معاون کل دانشگاه و رئیس کمیته انضباطی «در اعتراض به احکام کمیته‌های انضباطی و احضارهای فله‌ای» تحصن کردند.
اعتراضات دانشجویی، شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲همچنین، عده‌ای از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «اعدام را متوقف کنید»، «بگذارید نفس بکشیم»، و «سکوت ما خیانته، هم‌دستی با جنایته»، به اعدام سه معترض در اصفهان اعتراض کردند.
تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران، شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲با اعدام سه معترض دیگر در ایران، اعتراضات شهروندان شدت گرفته و بنا بر گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، تجمع، تحصن، راهپیمایی، و شعارهای شبانه در شهرهای ایران از شدت گرفته است.

یک ویدئوی شهروندی شمار قابل توجهی از مردم تهران را نشان می‌دهد که روز شنبه در ایستگاه مترو تئاتر شهر شعار می‌دهند «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه.»
+66
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  درود بر دانشجویان که هسته فکری جامعه هستند. امیدوارم همین آزادیخواهیشون رو در زندگی اجتماعی و مشاغلشون ادامه بده و از ضایع شدن حقوق همنوعشون جلوگیری کنن. وظیفه ما فقط مبارزه با رژیم ظالم آخوندی سپاهی نیست بلکه باید با هر چیز غلط و ناحق و زور باید مبارز کنید.
  5
  21
  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  سه شهید راه آزادی هاهاها مثل اون داستان خسن وخسین هرسه دختران معاویه بودند شده هاهاهاسه تا قاتل حرفه ای حالا شدن شهیدراه آزادی حالا کدوم آزادی؟کدوم کشک کدوم پشم؟معلوم نیست قدیمیا میگفتن برعکس نهند نام زنگی کافور هاهاهاکار قمپزیسیون ازقدیم فقط قلب حقیقت بوده وهست یه مشت شارلاتان دبنگ هاهاها
  9
  1
  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.