زندگینامه قاسم سلیمانی، اثر نویسنده محبوب خامنه‌ای درنمایشگاه تهران با توجیه نداشتن مجوز توقیف شد

یکی از دختران قاسم سلیمانی در نمایشگاه کتاب سال گذشتهیک کتاب زندگینامه قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، از نمایشگاه کتاب تهران جمع شده است.

کتاب «نامزد گلوله‌ها»، نوشته مرتضی سرهنگی، از طرف انتشارات خط مقدم در حال فروش بوده که توقیف و جمع‌آوری شده است.

اعلام شده که مجوز نداشتن کتاب دلیل این کار بوده است.

مرتضی سرهنگی، نویسنده کتاب، پیش از این مورد ستایش علی خامنه‌ای، رهبر ایران قرار گرفته است.

نمایشگاه کتاب امسال تهران بدون حضور برخی از شاخص‌ترین ناشران ایرانی برگزار شده است. برخی از ناشران در ماه‌های اخیر با تمدید نشدن مجوز انتشار و فشارهای مشابهی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روبرو بوده‌اند. وزارت ارشاد مسئول سانسور در ایران است.

خبرگزاری آنا به نقل محمدعلی آقامیرزایی، از نویسندگان کتاب‌هایی درباره نظامیان ایران، نوشته است که انتشارات خط مقدم خلاف قانون عمل نکرده است.

آقای آقامیرزایی گفته کتاب در آذر ماه ۱۴۰۱ برای مجوز به وزارت ارشاد ارسال شده بود.

او گفته «در حالی که طبق قانون ارشاد موظف است نهایتاً یک ماه نسبت به کتاب پاسخ بدهد و برای تأخیر در صدور مجوز تا دو ماه نیازمند امضای وزیر ارشاد است.»

آقای آقامیرزایی همچنین گفته است که وزارت ارشاد به انتشارات خط مقدم اعلام کرده «مجوز کتاب منوط به نهاد دیگری نیست و در موعد مقرر صادر خواهد شد.»

به نظر می‌رسد که ممکن است به جز سانسور در وزارت ارشاد، ملاحظات «نهادهای دیگر» مانند سپاه نیز در صدور مجوز نقش داشته باشد که به این ناشر صراحتا اعلام شده چنین شرطی درباره کتاب آنها وجود ندارد.

محمدعلی آقامیرزایی می‌گوید پس از پنج ماه معطلی، این کتاب «با هماهنگی و موافقت شفاهی ارشاد به چاپ رسید و در نمایشگاه عرضه شد.»

هماهنگی و موافقت «شفاهی» مورد اشاره آقای آقامیرزایی برای عموم ناشران ایرانی قابل تصور نیست.

اما یاسر احمدوند، رئیس نمایشگاه کتاب، در توییتر نوشته: «کتاب مجوز ندارد و غیرقانونی چاپ شده است. به ناشر محترم اطلاع داده شد در روزهای قبل. چون اقدام نکردند به ناچار جمع‌آوری شد.»
«کتاب‌سازی»مرتضی سرهنگی مورد ستایش علی خامنه‌ای بودهآقای خامنه‌ای در جریان بازدیدش از نمایشگاه کتاب تهران از «گونه‌ جدید کتاب‌سازی» درباره خاطرات و زندگینامه وابستگان نظامی حکومت ستایش کرد.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در عملیات سوءقصدی که آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام داد انبوهی از کتاب‌ها و برنامه‌های فرهنگی برای ستایش او تولید شده است.

تنها در نمایشگاه کتاب سال گذشته انتشارات «بنیاد مکتب حاج قاسم» اعلام کرد که نزدیک به ۵۰۰ عنوان کتاب درباره قاسم سلیمانی را بررسی کرده است.

هادی شیرازی، مدیر انتشارات خط مقدم، گفته است که کتابی با عنوان «حاج قاسمی که من می شناسم» با تیراژ ۱۸۰ هزار نسخه چاپ شده است. این در حالی است که با توجه به قیمت کاغذ و وضعیت بازار نشر، بسیاری از کتاب‌های غیردرسی ناشران غیرحکومتی با تیراژ یک یا دو هزار و در مواردی حتی کمتر از آن چاپ می‌شوند.

کتاب «حاج قاسمی که من می شناسم» نوشته علی شیرازی است، روحانی شیعه که مسئولیت‌های نظامی همچون جانشین رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی وزرات دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نماینده رهبر در قرارگاه ثارالله و نماینده رهبر در سپاه قدس را بر عهده داشته است.

علی شیرازی سه سال پیش و در زمانی که هنوز در سپاه قدس بود خبر داده بود که مرتضی سرهنگی در حال نوشتن دو کتاب درباره قاسم سلیمانی بوده که قرار بود یکی به صورت رمان و دیگری در قالب زندگینامه منتشر شود.

آقای شیرازی درباره کتاب نامزد گلوله‌ها گفته بود: «پیش‌بینی می‌شود بشود این اثر را از طریق انتشارات خط مقدم در نمایشگاه کتاب تهران توزیع کرد و در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.»

رابطه سپاه قدس و انتشارات خط مقدم روشن نیست.

نام کتاب اشاره به داستانی است که طرفداران حکومت درباره قاسم سلیمانی نقل می‌کنند که به گفته آنان در برابر دعوت به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری خود را نامزد گلوله‌ها دانسته بود.
+16
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  داستان زندگی این پاسدارها رو هرجوری هم تعریف کنن یه ضایگی و تاریکی درونش هست. بخصوص از دوران کودکی تا جونیشون که همش در کوچه های خلوت یا آشپزخونه مساجد سپری شده که کلا +80 هست.
  1
  11
  یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.