خوردن به سبک مدیترانه‌ای، معادل برداشتن ۴ هزار قدم در روز

توصیه می‌شود، به جای کره و روغن‌های دیگر از روغن زیتون استفاده کنید که نسبت به سایر انواع چربی، فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهد.دویچه وله: محققان می‌گویند اتخاذ رژیم غذایی مدیترانه‌ای فوایدی مشابه برداشتن ۴ هزار قدم اضافی در روز دارد.

به‌نوشته مدیکال‌نیوز‌تودی؛ این نتیجه بر اساس مطالعه جدیدی است که این هفته در مجله انجمن اروپایی قلب‌و‌عروق (ESC) منتشر شد.

محققان مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون، ۲ هزار و ۴۰۰ نفر را مورد مطالعه قرار دادند. محققان ارتباط بین رژیم غذایی و تناسب اندام در این افراد را پس از در‌نظر‌گرفتن عوامل دیگری مانند سن، جنس، کل انرژی دریافتی روزانه، شاخص توده بدنی، وضعیت سیگار‌کشیدن، سطح کلسترول، فشار خون، دیابت و سطح فعالیت بدنی روتین بررسی کردند.

نتایج نشان داد که تغذیه سالم با سلامت متابولیک بهتر مرتبط است که می‌تواند یکی از راه‌های ممکن برای بهبود تناسب اندام و توانایی ورزش باشد. بر اساس این مطالعه، بهبود تناسب اندام در شرکت‌کنندگانی که رژیم‌های غذایی بهتری داشتند، مشابه تاثیر برداشتن ۴ هزار قدم بیشتر در روز بود.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر اهمیت منابع باکیفیت و پرکردن بشقاب با غذاهای کامل و تازه و غلات غنی از مواد مغذی تاکید می‌کند. غذاهای فرآوری‌شده، شکر افزوده‌شده و غلات تصفیه‌شده باید در این رژیم غذایی محدود شوند. این رژیم غذایی همچنین با فواید مختلفی همراه است و ممکن است به حمایت از عملکرد مغز، بهبود سلامت قلب، تنظیم سطح قند خون و موارد دیگر کمک کند.

اگرچه هیچ قانون مشخصی برای نحوه پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای وجود ندارد، دستورالعمل‌های کلی بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای گنجاندن اصول رژیم غذایی در برنامه روزانه خود از آنها پیروی کنید.

یکی از بدیهی‌ترین موارد این است که وقتی در حال پخت‌و‌پز هستید، روغن زیتون را با کره یا چربی حیوانی عوض کنید. روغن زیتون نسبت به سایر انواع چربی، فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهد.

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای، استفاده از مواد تازه، به‌جای غذاهای فرآوری‌شده بسیار مهم است. شما باید مرغ، تخم‌مرغ، پنیر و ماست را در حد اعتدال مصرف کنید.

یکی دیگر از مواد اصلی رژیم مدیترانه‌ای، ماهی همراه با سیب‌زمینی آب پز یا برشته و سبزیجات آب‌پز مانند کلم بروکلی است.

از سبزیجات تازه برای طعم‌دار و مزه‌دار کردن گوشت به‌جای سرخ‌کردن آن استفاده کنید.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.