اعدام سه زندانی با اتهام مواد مخدری همزمان با ضرب و شتم خانواده‌هایشان مقابل زندان

 زنانی که در تجمع مقابل زندان قزلحصار کرج به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی زخمی شدند؛ عکس: شبکه‌های اجتماعیرادیو فردا: تنها ساعتی پس از تجمع خانواده‌های زندانیانی که با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در مقابل زندان قزلحصار کرج، سه نفر از این زندانیان اعدام شدند.

وب‌سایت حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد که این سه زندانی اهل کوهدشت در استان لرستان به نام‌های سعید گراوند، صمد گرواند و شهاب منصوری‌نسب گراوند سحرگاه شنبه ۳۰ اردیبهشت اعدام شده‌اند.

این سه زندانی از پنج سال پیش در یک پرونده مشترک با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده بودند.
هه‌نگاو همچنین روز شنبه از اعدام یک زندانی دیگر، این بار در زندان زاهدان خبر داد. نام این زندانی بلوچ عاصف شه‌بخش ثبت شده است.

اعدام این زندانیان همزمان با اعدام شهروز (الکس) سخنوری، زندانی متهم به «افساد فی‌الارض» صورت گرفت. به این ترتیب در ادامه موج جدید اعدام در ایران، روز شنبه دست‌کم پنج زندانی با همین حکم جان خود را از دست داده‌اند.

وب‌سایت هرانا روز ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد که الکس سخنوری برای اجرای حکم به سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر در کرج منتقل شده و همزمان با او، هفت زندانی دیگر در زندان قزلحصار کرج برای اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

پس از انتشار این خبر، خانواده‌های این زندانیان و شماری از مردم مخالف اعدام مقابل زندان قزلحصار تجمع کردند.

اما نیروهای حکومتی با مداخله و استفاده از گاز اشک‌آور و همچنین سلاح ساچمه‌ای، تجمع آنها را به خشونت کشیدند.
هه‌نگاو نوشت که بیش از ده نفر که اغلب زن بودند از ناحیه سر و صورت، دست و پا و شکم زخمی شدند.

پیشتر تجمع‌های مشابه دیگری علیه اجرای حکم اعدام مقابل دیگر زندان‌های جمهوری اسلامی برگزار شده است.

خبر اعدام شهروز سخنوری و این سه زندانی محبوس در قزلحصار یک روز پس از آن منتشر می‌شود که سه معترض جوان متهم در پرونده خانه اصفهان نیز به‌رغم وجود ابهامات و تناقض‌های فراوان در این پرونده اعدام شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها بالاترین میزان اعدام در جهان نسبت به جمعیت ایران را دارد، بلکه در ماه‌های اخیر، روند اجرای احکام اعدام در همه موارد، از اعدام‌های سیاسی تا موارد مرتبط با مواد مخدر را به شکلی چشمگیر افزایش داده است.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، طی چهار ماه و نیم ابتدایی سال ۲۰۲۳، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دست‌کم ۲۶۴ حکم اعدام را اجرا کرده است.

همچنین عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود اعلام کرد که اعدام افراد در ایران در سال گذشته میلادی ۸۳ درصد افزایش داشته است.
+44
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  تا مردم ایران تصمیم نگیرند میلیونی بریزن بیرون این جنایات ادامه خواهد داشت - کلید پیروزی ملت ایران از این قاتلان و جنایتکاران فقط ریختن تو خیابونها بصورت میلیونی - هیچ کشور و دولتی به کمک مردم ایران نمیاد این یک حقیقت تلخ . مردم ایران تنها نجات دهنده خودشون هستند باید میلیونی بیان بیرون و یک بار برای همیشه از این باتلاقی که ٤٤ سال پیش افتادن داخلش نجات پیدا کنند - هر چه دیرتر به این نقطه برسند عزیزان بیشتری را از دست میدهند .
  1
  35
  شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Deer Park - واشینگتن، ایالات متحده امریکا

  مسلح بشین
  1
  22
  شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.