بشار اسد در میان «استقبال گرم» رهبران به اتحادیه عرب برگشت

بی بی سی: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در اولین حضورش در دوازده سال اخیر در اجلاس سران اتحادیه عرب، درباره فرصتی تاریخی برای رسیدگی به مسائل خاورمیانه بدون دخالت خارجی صحبت کرده است.

او به شرکت کنندگان در این اجلاس گفت: «امیدوارم که این آغاز مرحله جدیدی از همبستگی میان اعراب برای ایجاد صلح در منطقه و توسعه و رفاه به جای جنگ و ویرانی باشد.»

رئیس جمهور سوریه همچنین گفت که کشورش متعلق به جهان عرب خواهد بود، اما خواستار عدم مداخله در امور داخلی کشورهای عربی شد.

آقای اسد در سخنان خود در اجلاس اتحادیه عرب گفت: «مهم است که امور داخلی به مردم کشور واگذار شود، چون آن ها به بهترین نحو می‌توانند امور خود را مدیریت کنند.»

بازگشت بشار اسد به اتحادیه عرب با استقبال سران سایر کشورهای عضو روبرو شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان همزمان با افتتاح این اجلاس در جده گفت از حضور بشار اسد در این نشست خرسند است و ابراز امیدواری کرد که بازگشت آقای اسد به ایجاد ثبات در منطقه کمک کند.

ایمن عبدالرحمن، نخست وزیر الجزایر هم در سخنانی گفت: «می‌خواهم با صدای بلند از سوریه که به صندلی خود در این اتحادیه و در میان برادرانش بازگشته استقبال کنم.»

اتحادیه عرب در واکنش به سرکوب خشونت آمیز معترضان طرفدار دموکراسی توسط اسد عضویت این کشور را در این اتحادیه از دوازده سال پیش به حال تعلیق درآورد.

اما همه کشورها در مورد بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب مشتاق نبودند.

وزیر خارجه قطر در کنفرانسی خبری در دوحه گفت که مخالفت خود را از بازگشت سوریه به این اتحادیه تنها به این دلیل کنار گذاشته است که نمی خواهد از «اجماع کشورهای عربی عدول کند».

در همین حال آمریکا هم گفته که معتقد است سوریه مستحق پذیرش مجدد نیست.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت:«موضع ما روشن است، قرار نیست ما روابط با حکومت اسد را عادی کنیم و یقینا از سایر کشورها در این زمینه حمایت می‌کنیم.»
جنگ داخلی در سوریه به کشته شدن دست کم نیم میلیون نفر در این کشور منجر شدخشم مخالفان از حضور اسد در اتحادیه عرب
همزمان گزارش شده که صدها تن در شمال سوریه که در کنترل شورشیان مخالف دولت قرار دارد در مخالفت با حضور بشار اسد در اتحادیه عرب دست به اعتراض زدند.

تظاهرکنندگان در اعزاز شعار می‌دادند: «مردم سقوط رژیم را می‌خواهند» این یکی از شعارهای اصلی موج اعتراضات مسالمت آمیز در سال ۲۰۱۱ در سوریه بود که بعدا منجر به بروز جنگ داخلی در این کشور شد.

خشم شدیدی در میان بسیاری از مردم سوریه نسبت به دعوت بشار سد به این اجلاس ابراز شده است.

یکی از فعالان اپوزیسیون در حلب به بی‌بی‌سی گفته که پس از شکنجه، زندان و کشتار شمار زیادی در سوریه رژیم بشار اسد غیرقابل بخشش است.

جنگ در سوریه به کشته شدن بیش از نیم میلیون نفر در این کشورمنجر شده و حدود نیمی از جمعیت ۲۲ میلیون نفری سوریه به دلیل درگیرها مجبور به ترک خانه های خود شدند. بیش از ۶ میلیون سوری در داخل خود کشور آواره هستند و حدود ۶ میلیون دیگر هم پناهنده در سایر کشورها هستند.

هنوز بخش‌هایی از سوریه در اختیار شورشیان مخالف دولت و شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه قرار دارد.

حدود ۱۵.۳ میلیون نفر در داخل سوریه برای زندگی به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که این بالاترین رقم از زمان شروع جنگ در این کشور است.
+12
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  پرشین پرینس - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  تحویل بگیر اغا عنی خایملی و ساندیس خورای این سایت. قمبل فراموش نشه
  13
  15
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.