واکنش هنرمندان به اعدام متهمان «خانه اصفهان»؛ از علی کریمی تا ابی و داریوش

 مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمیصدای آمریکا:اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، و سعید یعقوبی، متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» توسط جمهوری اسلامی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته و با انتقادهای زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

تعدادی از هنرمندان و چهره‌های مشهور ایرانی نیز در حساب‌های کاربری خود به اعدام این سه جوان ایرانی که به قتل دو بسیجی و یک مأمور انتظامی متهم شده بودند، اعتراض کردند.

این در حالی است که متهمان پیش از اعدام گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار به اعترافات تلویزیونی شدند.

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر در اینستاگرام نوشت: «حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران زمین و حقوق بشر به رخ دنیا کشید.»

او در ادامه افزود: «با توجه به اینکه خطر اعدام این فرزندان ایران به اطلاع شورای حقوق بشر سازمان ملل رسانده شده بود، از آنان باید پرسیده شود که از کدامین حقوق بشر سخن می‌گویند و دلیل وجودی این شورا چیست ؟»
علی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی ایران، در توییتی نوشت: «از آن بگو که نمی‌کشد... اذان نگو که می‌کشد...»
ابی، خواننده سرشناس، در استوری اینستاگرام خود گفت: «ننگ بر شما جنایتکارانی که اینگونه جوانان سرزمینم را به جرم مخالفت با شما و آزادی‌خواهی اعدام می‌کنید. روزی تاوان تمامی این جنایت را خواهید داد و آن روز دیر نیست.»
داریوش، دیگر خواننده سرشناس ایرانی، موزیک ویدیوی «رازقی» را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت : «ما نشستیم و تماشا کردیم...»

او در ادامه افزود: «بدون هیچ هیجان و احساسی دیگر باید بپذیریم این حجم از تباهی را تنها باید با همان «مرگ» تباه کرد. هیچ گزینه‌ معقول‌تری وجود ندارد.»
مهناز افشار در توییتی که به مناسبت درگذشت رضا حداد، کارگردان تأتر منتشر کرد، به اعدام این سه نفر نیز پرداخت و نوشت: «امروز دوباره خبر اعدام خواندم و امروز دوباره تنها و از راه دور غصه خوردم و قلبم برای تنهایی هممون درد گرفت.»

او در ادامه افزود: «امروز بیش از گذشته دلم برای خودمون در این غربت اجباری خیلی سوخت. کاش طلوع خورشید دیگه با ناقوس مرگ آغاز نشه و کاش نوید زندگی و شادی بده.»
حامد فرد، خواننده در اینستاگرام گفت: «من کافرم به راهتان، به خدایتان، به هر چه دین و دیانته. برادران‌مان را با اذان کثیف صبح کشتند.»
 
تهمینه میلانی، کارگردان سینما در اینستاگرام نوشت: «کاری از دستم بر نمی‌آید، صبح از شنیدن خبر، شوکه شدم، اشکم بند نمی‌آید و فقط گریه می‌کنم .»
 
احسان کرمی در استوری اینستاگرام گفت: «شکنجه می‌کنند، اعتراف اجباری می‌گیرند، می‌کشند، خانواده‌ها را بازداشت می‌کنند، لعنت ابدی بر جمهوری اسلامی.»
نازنین نور در توییتر با اشاره به اعدام این سه نفر در محاکمه‌ای ناعادلانه نوشت: «این همان چیزی است که ایرانیان از پشت‌بام‌ها فریاد می‌زدند : اعدام.»

او در ادامه افزود: «این رژیم تا زمانی که متوقف نشود، به کشتار مردم بیگناه ادامه خواهد داد.»
شهناز تهرانی در استوری اینستاگرام گفت: «در این باغ کوچک چرا صدای تبر قطع نمی‌شود ؟!»
این سه معترض اعدام شده روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت و در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از «مردم ایران» کمک خواسته‌ بودند و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با داغ کردن هشتگ «نگذارید ما را بکشند» به درخواست این سه زندانی پاسخ مثبت دادند.

اعدام آنها با اعتراض گسترده سازمانها و نهدهای حقوق بشری در جهان مواجه شده است.
+75
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  اخوند ضد انسان و ضد میهن تا روز آخر از ما خواهد کشت و خواهید دید در اینده که حجم کشتار انسان توسط این آخوندک ها و سپاهی های بچه کش بسیار بیشتر از ایدی امین ،صدام ،مبارک و اسد و هزاران دیکتاتور دیگه خواهد بود . بیچاره ما مردم ایران که توی قرن بیست و یکم قرن پیشرفت ها و اکتشافات فراوان باید نصف بیشتر اعدام انسان ها در دنیا را در تاریخ خود ثبت کنیم . این آخوندک ها تا لحظه آخر با شیعه بازی و مقدس بازی و دین کلفت کردن به کشتار و چپاول و غارت خود ادامه خواهند داد و فقط یک اشتباه استراتژیک نظامی در یک گوشه دنیا ممکن که قدرت خارجی ای را ملزم کنه تا اخوند ها را نابود و سربنیست کنه، راه دیگه پیشرفت خرد جمعی ملت ایران هست که زمان خیلی بیشتری خواهد برد ،در حال حاضر به برکت وجود اخوند و هزینه های زیا حول و حوش مذهب گرایی مردم بسیاری خودخواه و بی رگ و بی خیال تربیت کردند که هیچ فکری به حال دیگری نیستند .
  2
  47
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  خدا شاه میهن - ایروان، ارمنستان
  از محمد و گفتارش و کردارش با این دین و خدایش برای همیشه بیزارم، شرم بر مسلمان و مسلمان زاده در هر کجای گیتی، اگر اسلامتان این است. اگر در برابر دادخواهی و عدالت خواهی اعدام جواب است، پس من شیطان پرستم و سجده بر شیطان میکنم. آخوند، خوب راهی را رفتی، لطفاً با همین فرمان برو جلو، کاری کردی که ما ایرانیان نه فقط از اسلام، بلکه از دین کلاً بیزار شویم.....
  0
  13
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.