چقدر باید نمک خورد؟ دارو و بیسکویت هم نمک دارد

دو سوم پیتزاهایی که در رستوران‌ها و بیرون‌برها به فروش می‌رسد حاوی ۶ گرم به بالا نمک در هر پیتزا استایندیپندنت فارسی: آیا می‌توانید بگویید حداکثر میزان مصرف روزانه نمک که دولت توصیه کرده،‌ چقدر است؟ می‌دانید نمک در کدام‌یک از اجناس خواربارفروشی در کمین شما نشسته است؟
روزانه چقدر باید نمک مصرف کنیم؟
حدود ۸۰ درصد بزرگسالان بریتانیا با این سوال گیج شدند،‌ در حالی که میزان نمک بعضی اجناس خواربارفروشی ممکن است حتی پیش از آن‌که ناهار خود را تمام کنیم، از حد مجاز روزانه بیشتر شود.

به گزارش اسکای‌نیوز، فقط ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بنیاد قلب بریتانیا (بی‌اچ‌اف) دقیقا گفتند حداکثر مقدار توصیه‌شده دولت ۶ گرم در روز است.

بزرگسالان بریتانیایی روزانه به‌طور متوسط ۸.۴ گرم نمک می‌خورند که حاوی ۳.۳ گرم سدیم است.

یافته‌های این نظرسنجی در حالی منتشر می‌شود که پژوهش جداگانه‌ای نشان داد در بعضی پیتزاپزی‌های بیرون‌بر فقط یک پیتزا حاوی مقدار نمک مورد نیاز برای سه روز است.

طیق اعلام گروه اقدام در مورد نمک، دو سوم پیتزاهایی که در رستوران‌ها و بیرون‌برها به فروش می‌رسد حاوی ۶ گرم به بالا نمک در هر پیتزا است.

پیتزاهای فروشگاهی وضعیت بهتری داشتند، اما برخی از آن‌ها همچنان حاوی بیش از سهمیه یک روز نمک‌اند.

طبق اعلام بی‌اچ‌اف، خوردن بیش از حد سدیم ممکن است به بروز مشکلات سلامت از قبیل فشار خون بالا منجر شود که می‌تواند عامل نیمی از همه حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی در بریتانیا باشد.

شاید تعجب نکنید که غذای بیرون‌بر پر از پنیری که اغلب حاوی گوشت فراوری‌شده و زیتون است، در جدول میزان نمک جایگاه بالایی داشته باشد.

اما شاید میزان نمک موجود در سایر اقلام فروشگاهی برایتان تعجب‌برانگیز باشد.
نان
در سه‌چهارم نان‌های فروشگاهی، هر تکه نان حاوی نمکی معادل نمک یک بسته چیپس آماده است.

گروه اقدام در مورد نمک ۲۴۲ قرص نان تکه‌ای فروشگاهی را بررسی کرد و دریافت از هر چهار قرص، سه تا دست‌کم ۰.۳۴ گرم نمک دارد که معادل میزان نمک موجود در یک بسته چیپس است.
پستو
ایتالیایی‌ها می‌گویند باید پاستا را در آبی به شوری آب دریا پخت، اما سس پاستا چه؟

بعضی سس‌های پستو در واقع از آب دریا هم شورترند.

 هر ۱۰۰ گرم آب دریای آتلانتیک معادل ۲.۵ گرم نمک دارد، اما سس پستوی کلاسیک ریحان ساکلا ۳ گرم و سس پستوی فیلیپو بریو ۲.۷ گرم نمک دارد.
سس‌ها
از سس‌هایی که روی اجاق گاز درست می‌کنیم تا سس گوجه‌فرنگی و سس‌های مخصوص خواباندن مواد غذایی، برخی از سس‌ها مقادیر زیادی نمک درون خود پنهان دارند.

اما به گفته اقدام در مورد نمک، مقدار نمک در انواع سس‌ها بسیار متفاوت است و این نشان می‌دهد می‌توان با کم کردن سدیم هم سس خوشمزه درست کرد.

شورترین سسی که در نظرسنجی بررسی شد، سس ماهی بلو دراگون بود که در هر ۱۰۰ گرم، ۲۶.۷ گرم نمک داشت. یعنی یک قاشق غذاخوری از آن، ۴ گرم نمک تامین می‌کند که دو‌سوم حداکثر مقدار مصرف توصیه‌شده روزانه برای بزرگسالان است.

سس پری‌پری متوسط ناندو در هر ۱۰۰ گرم، ۶ گرم نمک دارد و سس مخصوص خواباندن کیکومن با طعم تریاکی، ۱۰.۲ گرم و سس صدف لی‌کوم‌کی، ۱۱.۵ گرم نمک دارد.
غلات صبحانه
شاید مراقب مقدار شکر افزوده در کاسه غلات صبحانه خود باشید، اما نمک چه؟

نظرسنجی گروه اقدام د‌رمورد نمک در سال ۲۰۲۱ نشان داد بیش از نیمی از غلات صبحانه که برای کودکان تولید می‌شود، حاوی دست‌کم میزان «متوسطی» نمک است.

فروت لوپس کلاگز، کورن فلیکس، غلات کریو و رایس کریسپیز همگی ۰.۳ گرم به بالا نمک در هر وعده دارند.
وعده‌های شیرین
شاید فورا به ذهن نرسد که بیسکویت، شیرینی‌های خمیری و کیک میزان سدیم بالایی داشته باشند، اما پژوهش بی‌اچ‌اف نشان می‌دهد ۴ درصد نمک برنامه غذایی ما را غذاهای شیرین تامین می‌کند.

بیسکویت ممکن است از ذرت بوداده شورتر باشد، مثلا هر ۱۰۰ گرم دایجستیو مک‌ویتیز، ۱.۳ گرم نمک دارد، حال آن که هر ۱۰۰ گرم ذرت بوداده نمکین باترکیست، ۱.۱ گرم نمک دارد.
پاراستامول
حتی دسته داروها هم از نمک در امان نیست.

پاراستامول حل‌شدنی حاوی سدیم است، به اندازه‌ای که اگر فردی حداکثر دوز روزانه را مصرف کند از حداکثر ۲ گرم توصیه شده سازمان جهانی بهداشت فراتر می‌رود.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.