امیرعبداللهیان: مکرون درباره اعتراضات اشتباه کرد و به‌سرعت فهمید اتفاقی در ایران نمی‌افتد

از راست: امانوئل مکرون، جوزپ بورل و حسین امیرعبداللهیان در یک نشست بین‌المللی درباره عراق که دسامبر سال گذشته در اردن برگزار شدرادیو فردا: وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با یک روزنامه چاپ پاریس گفت اعلام موضوع رئیس‌ جمهور فرانسه در حمایت از اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد اشتباه بود.

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با روزنامه فیگارو چاپ پاریس که در شماره روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت منتشر شد، بار دیگر موج گسترده اعتراضات سراسری در ایران را که هم‌چنان ادامه دارد «اغتشاشات و جنگ روانی و رسانه‌ای گسترده علیه مردم ایران» خواند.

او با اشاره به مواضع فرانسه درباره این اعتراضات گفت: «آقای مکرون اشتباه کرد که در آن زمان دیدگاه خاصی در مورد ایران ارائه کرد، اما به سرعت فهمید که هیچ اتفاقی در ایران نخواهد افتاد.»

در همان ماه‌های آغازین اعتراضات سراسری ایران پس از جان باختن مهسا امینی در اواخر شهریورماه ۱۴۰۱، کشورهای غربی ضمن دفاع از حق مردم ایران برای اعتراض، عوامل سرکوب در ایران را تحریم کردند.

امانوئل مکرون رئیس‌ جمهور فرانسه نیز در آبان‌ماه پارسال، در مصاحبه‌ای در مورد اعتراضات ایران گفت: «اتفاقی بی‌سابقه در حال وقوع است.»

آقای مکرون در پاسخ به پرسشی درباره ماهیت آنچه در ایران در حال وقوع است نیز افزود: «فرزندان انقلاب در حال انجام انقلاب [دیگر] هستند و آن را [انقلاب پیشین را] در کام خود فرو می‌برند.»

او همان زمان با گروهی از فعالان زن ایرانی متشکل از مسیح علی‌نژاد، رویا پیرایی، لادن برومند و شیما بابایی در کاخ الیزه دیدار کرد و این دیدار که اولین دیدار رسمی و علنی یک رئیس‌ جمهور فرانسه با چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت، خشم مقام‌های وزارت خارجه ایران را برانگیخت.

پیش از این دیدار، دیدار حضوری مکرون با ابراهیم رئیسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک که همزمان با روزهای آغازین اعتراضات ایران بود، انتقادبرانگیز شده بود.

حسین امیرعبداللهیان درباره روابط فرانسه و جمهوری اسلامی پیش از اعتراضات، به فیگارو گفت: «آقای مکرون، با دولتی که در حال حاضر در ایران بر سر کار است، خوب شروع کرده بود. او با آقای رئیسی ارتباطات خوب و سازنده‌ای داشت.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی اضافه کرد: «آقای مکرون حتی از همتای ایرانی خود خواسته بود تا برای برقراری آتش‌بس بین روسیه و اوکراین مداخله کند.»

این مقام ایرانی در مصاحبه خود که یک هفته پس از آزادی دو شهروند فرانسوی زندانی منتشر می‌شود همچنین گفته است که دو کشور «به تماس‌های خود برای رهایی از سوءتفاهمات بین دو کشور ادامه می‌دهند.»

عبداللهیان گفت که در جریان یک گفت‌وگوی «نزدیک به دوساعته» با کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در ماه گذشته میلادی در پکن، توافق‌هایی میان تهران و پاریس صورت گرفت که آزادی این دو شهروند فرانسوی، بخشی از این توافق‌ها بود.

او به جزئیات بیشتر درباره دیگر توافق‌های احتمالی اشاره نکرد، اما بار دیگر مدعی شد که مسئله زندانیان خارجی بر عهده دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی متهم است با بازداشت خودسرانه و «گروگانگیری» اتباع خارجی یا دوتابعیتی در تلاش برای فشار بر کشورهای خارجی در جهت خواسته‌های خود است.

دو روز پیش، وزیر خارجه فرانسه از ضعف جسمی بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان دو شهروند فرانسوی که به تازگی از زندان‌های جمهوری اسلامی آزاد شده‌اند خبر داد و اعلام کرد که این دو اکنون در بیمارستان بستری هستند.

خانم کولونا گفت که اکنون ۳۵ نفر از ۱۲ کشور اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، در ایران زندانی هستند.
+11
رأی دهید
-96

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  این مردک دراز قد نماینده این رژیم جنایتکار ضدایران نمیدونه انقلاب چیزی نیست که در چند هفته و‌چند ماه انجام بشه.این آتشی که روشن شده خاموش نمیشه،مجدد شعله ور میشه.
  4
  60
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این بچه سوسول پیرزن کش مکرون هم از بین ۱۲۴۰۰۰پیغمبر گشت و امام زاده قلقلی و امام زاده بیغیرت را یعنی مسیح صیغه نجات و ملا نیم من بوق پشم پانزده‌ را به عنوان نماینده اپوزرتسیون به اخورش دعوت کرد البته فرانسه ای که آغل خمینی را در خود جا داده بود و اون سیکزاده ملعون را با تیاره مخصوص بر سر لیران اوار کرد که نکنه دیر بشه و ملت ایران نظرشون یهو مثل زمان مصدق عوَض بشه باید هم پروار شدهای تویله اخوندی مثل مسیح صیغه نجات و حامد پی اس الکرایینی نماینده اپوزرتسیون ضد اخوند به دنیا معرفی کنه چرا کا ترس لزن میرفت اگر رضا پهلوی را به عنوان ملت دعوت کنه بساط اخوندی تو ایران به خطر می‌افتد
  15
  5
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  همین سخن امیر عبدالهیان نشان می دهد که دولت ایران با فرانسه کنار آمده و برای بقای خود به این دولت باج داده. ما ایرانیان باید بدانیم که هیچ دولت خارجی از جنبش دموکراسی خواهی ایران حمایت نمی کند و فقط به فکر منابع خود است. حکومت آخوندی هم برای بقای خود به دولتها (چه غربی و چه روسیه و چین) باج می دهد.
  0
  0
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.