دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر پیشین روسیه: کشورهای بالتیک متعلق به روسیه هستند

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر پیشین روسیه، کشورهای حوزه دریای بالتیک لیتوانی، لتونی و استونی را «استان‌های ما» خواند و افزود که آنها در جریان جنگ روسیه و اوکراین «آبروی خود را برده‌اند».

به گزارش «یورونیوز»، مدودف این اظهارات تحریک‌آمیز را در واکنش به اظهارات هفته پیش امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، درباره «وابسته شدن روسیه به چین» و «از دست دادن دریای بالتیک» ایراد کرد.

مکرون به روزنامه «لوپینیون» گفته بود: «در حقیقت روسیه خود را به نوعی تابع چین کرده است، و دسترسی خود به بالتیک، که برای این کشور بسیار مهم بود، را از دست داده است، چرا که سوئد و فنلاند را به سوی ناتو سوق داده است.»

سه کشور کوچک حوزه دریای بالتیک تحت اشغال اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داشتند، و با فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال خود را بازیافتند. به گفته یورونیوز، بخش بزرگی از جمعیت این سه کشور، که آینده خود را در اتحادیه اروپا و ناتو می‌بینند، نگاهی منفی نسبت به اتحاد جماهیر شوروی سابق دارند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه پارسال، نگرانی‌ها در بالتیک درباره تهدید ناشی از روسیه افزایش یافته است. به همین دلیل هم دولت‌های این سه کشور حامیان سرسخت اوکراین هستند، و به آن انواع و اقسام کمک‌ها و تسلیحات ارائه کرده‌اند، و از جمعیت قابل توجهی از پناهندگان اوکراینی میزبانی می‌کنند.

به گفته یورونیوز، مدودف که بین سال‌های 2000 تا 2004 نخست‌وزیر روسیه بود، یکی از سیاستمداران ضدغربی مشهور کرملین است، و اظهارات تحریک‌آمیز وی اغلب جنجال ایجاد می‌کند. با نظر به حضور ناتو در لهستان که شامل ده هزار سرباز آمریکایی است، مدودف لهستان را هم کشور «موقتا اشغال‌شده» نامیده است.

مدودف همچنین مدعی شده است که اروپا به «ابزار اجرای هوس‌های انحرافی آمریکایی‌ها» تبدیل شده است، و افزوده است: «اروپا طی این فرآیند، با شهوت مازوخیستی به اقتصاد خود و شهروندان عادی اروپایی‌ آسیب می‌زند.»

به گفته یورونیوز، یکی از پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین این بوده که سوئد و فنلاند را وادار به پیوستن به ناتو کرده است. هلسینکی آوریل امسال به عضویت این پیمان نظامی-امنیتی درآمد، اما عضویت استکهلم به دلیل اختلافات سیاسی با آنکارا به تعویق افتاده است.
+15
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  ای جان، جنس خوب از ایران به روسیه رسید. دادش دم بگیر تا رستگار بشی. باژم بگو.
  5
  39
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  همان جوری که قرار بود اکراین مال شما شود ؟ یادتان می‌‌یاد چه جنجالی مریدان پوتین و سایبری‌ها اینجا در هفته اول در اوردند ؟ یک هفته کیف مال پوتین است. چه بر سر و کول هم سایبری‌ها می‌‌زدند . دعوا که زن زلسنسکی کنیز کدام خواهد شد.و امروز ؟ علی‌ ماند و حوزش و سایبری و دستش .عکس زن زلسنسکی ببینید و دو دستی با شیشه خورده.حالا هم که دیده با یک تز ‌ها ظهور که روی سر تیر چراغ برق سبز می‌‌شود."هدف جنگ اکراین نابودی سلاح قدیمی‌ امپریالیست بود. یا جنگ فقط به خاطر این بود که خانه‌ها در خارکف خراب شوند تا آلمان در و پنجره صادر کند. آلمان فلز‌ها تانک‌ها را می‌‌برد و ذوب می‌‌کند." چاخان تر از ماشین لباسشویی در هیچ کجا ندیدم.همیشه مدعی که برنامه شستن در یک دقیقه تمام می‌‌شود. نیم ساعت منتظر هنوز ولی تاب می‌‌خورد. تا زمانی که ضد بشر‌ها و پیرزن‌ها در اینجا دیدم. ماشین لباسشویی ساخت شیخ و پوتین.
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  مدودف تقریبا مموتی روسیه است ، با نظرات احمقانه و تهدیدات خطرناک نسبت به غرب در واقع ضد منافع ملی کشور روسیه حرف میزند ، مثل مموتی که تحریم را کاغذ پاره و هولوکاست را نفی و شعار نابودی اسراییل میداد ، کشورهای غربی هم این مترسک روس را جدی نمی گیرند و بیشتر حرف های پوتین را تحلیل میکنند ،
  4
  17
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  مشکل تنها این هست که شبیه رونالد ریگان در کاخ سفید نیست.آن روز که دنیا از ترس ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوری به خود میلرزید تدابیر پرزیدنت ریگان و دولت وقت جماهیر شوروی را با ۱۶۰۰۰ کلاهک اتمی در خیابان‌های مسکو تکه تکه کرد و همزمان به مردم شوروی گندم و مواد غذایی در طرحهای بشر دوستانه ارسال میکرد.ولی در دوره حسین اوباما کریمه ضمیمه روسیه شد و در دوره جانشین حسین اوباما(بایدن) ۴ منطقه از اوکراین و حالا هم در مورد کشورهای دیگر صحبت میکنند
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  اینم قاط زده یکی بیاد اینو از پریز بکشه
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.