هشدار ابراهیم رئیسی به «حاکمان افغانستان»: اخطار می‌کنم، حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان را بدهند

 ابراهیم رئیسی .آرشیوصدای آمریکا: ابراهیم رئیسی که به استان سیستان و بلوچستان رفته است با انتقاد از «حاکمان افغانستان» در مورد وضعیت رود هیرمند گفت: «اخطار می‌کنم، حق‌آبه مردم سیستان و بلوچستان را بدهند.»

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه خطاب به طالبان گفت: «حرف من را جدی بگیرید تا بعدا گلایه نکنید.» رئیسی مشخص نکرد اگر طالبان حرف او را «جدی» تلقی نکند واکنش ایران چه خواهد بود.

بسیاری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی مانند روسای مختلف سازمان محیط زیست، برخی معاونان روسای مختلف دولت جمهوری اسلامی و حتی مقامات محلی همچون استانداران و فرمانداران بارها طی چند دهه گذشته مدعی «پیگیری حق‌آبه ایران از هیرمند» شده‌اند، بدون آنکه هیچ نتیجه ملموسی به دست بیاید.
معاهده‌ای تاریخی
معاهده مربوط به آب «رود هیرمند» بین دولت وقت ایران و دولت افغانستان شامل «۱۲ ماده و دو پروتکل‌ ضمیمه» است که بیست و دوم اسفندماه ۱۳۵۱ (۱۳ مارس ۱۹۷۳) در کابل به امضا رسید. ‌

طبق ماده ششم این معاهده، «افغانستان نباید دست به اقداماتی بزند که حق‌آبه ایران برای زراعت به‌طور کلی نامناسب شود یا به مواد شیمیایی حاصله از فاضلاب صنایع، به‌حدی آلوده شود که با آخرین روش‌های فنی و معمول، قابل تصفیه نبوده و استعمال آب برای ضروریات معدنی ناممکن و مضر شود.»
«فاجعه انسانی»
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس این هفته از بحرا‌ن آبی در سیستان و بلوچستان اخبر داد و گفت که به رئیس جمهوری نامه نوشته و تأکید کرده که ذخایر آبی استان سیستان و بلوچستان تا ۲ ماه آینده تمام خواهد شد و جمعیت حدود ۲ میلیونی منطقه با بحران امنیتی آب مواجه است.

فدا حسین مالکی در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» به موضوع حق‌آبه ایران از هیرمند نیز اشاره کرده و تاکید کرده است که باید «مقامات در سطح حاکمیتی به این مسئله ورود کنند» و با رایزنی‌ مستقیم با طالبان مساله را حل‌وفصل کنند.

به گفته مالکی تداوم این روند در ماه‌های آتی «فاجعه‌ای انسانی» در استان سیستان و بلوچستان رقم خواهد زد.
اعتراض پشت اعتراض
جمع‌ گسترده‌ای از اهالی استان سیستان و بلوچستان اوایل این ماه در اعتراض به وضعیت بحران آبی منطقه، بر بستر خشکیده تالاب «هامون» تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری از ایران، در این تجمع دست کم ساکنان پنج شهرستان منطقه شامل «زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز» واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان حضور چشمگیری داشتند.

این تجمع‌کنندگان با در دست گرفتن دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهایی، «حق‌آبه هیرمند» که سال‌هاست صرفا وعده آن از سوی مقامات مختلف داده شده را برای چندمین‌بار مطالبه کردند.
زنجیره انسانی شهروندان استان سیستان و بلوچستان برای نجات تالاب هاموندر این تجمع که مانند تجمع‌های مشابه برای مطالبه حق آبه هیرمند در بستر تالاب بین‌المللی خشکیده «هامون» و محوطه «کوه خواجه» برگزار شد، حاضران با تشکیل زنجیره انسانی «در اعتراض به عملکرد دستگاه دیپلماسی و کمیساریای آب ایران» نسبت به پیگیری حق‌آبه رودخانه هیرمند از افغانستان، اعتراض خود را به نمایش گذاشتند.
زنجیره انسانی شهروندان استان سیستان و بلوچستان برای نجات تالاب هامونهشتم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نیز شماری از اهالی مناطق شمالی استان سیستان و بلوچستان در اعتراض به «عدم دریافت حق‌آبه هیرمند»، در بخش‌های مختلف استان از جمله مقابل «پایانه مرزی میلک» در مرز ایران و افغانستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همان هنگام نیز رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری دولتی «ایرنا»، گزارش دادند که تجمعی دیگری در اعتراض به «عدم تأمین حق‌آبه کشاورزان سیستان» مقابل کنسولگری افغانستان در زاهدان برگزار شده است.
+40
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  لحظه شماری میکنم که شیعه و سنی با هم درگیر شن.
  28
  16
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بعد اگر طالبهای افغانستان به مسئولان ایرانی بگویند چرا ریس جمهورتان چنین تهدیدی کردن فورا" میگویند سخنان رئیسی برای مردم داخل ایران است یعنی برای فریب و ارام کردن مردم زده شده است و ارزش اینرا ندارد که به این سخنان توجه شود از طرف افغانستان.
  4
  41
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  فاطی کجایی ؟ بیا میانجیگری کن ، داره دعوا میشه ! بیا به رئیسی گفته کن ، که اقوام طالبانت ، روسها و آمریکائیها رو از رو بردند ، تو که چلغوز دیگه چی میگی!؟
  4
  29
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  رییسی گفته اگر حق ابه را نداند اونه رد حواله شمشر حضرت خضرت عباس معروف به زیرپوس رکابی میکنه و با رفیق احمقی نجس مشایی میسپاره که اونها را نفرین کنه
  3
  17
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.