جانی دپ در فستیوال کن: دیگر نیازی به هالیوود ندارم

جانی دپ و مایوین در فراخوان عکاسی (فوتو کال) فیلم "ژان دو بری" در هفتاد و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کن. فرانسه /١٧ می ٢٠٢٣رادیو فرانسه: فیلم «ژان دو بری» با بازی جانی دپ که نخستین اکران هفتادوششمین دوره جشنواره کن بود با وجود حاشیه های فراوان با تشویق ایستاده هفت دقیقه‌ای حاضران در تئاتر بزرگ کن مواجه شد.

هفتادوششمین دوره جشنواره فیلم کن، روز گذشته، با نمایش فیلم «ژان دو بری» با بازی جانی دپ در نقش لوئی پانزدهم آغاز شد. کنفرانس خبری این فیلم که برای ظهر امروز، چهارشنبه هفدهم ماه مه، برنامه ریزی شده بود به طرز غیرمعمولی با تاخیر شروع شد. جانی دپ هم بیست دقیقه بعد از آغاز کنفرانس به جمع پیوسته و به سرعت در کانون توجه قرار گرفت.

جانی دپ که نخستین فیلمش پس از سه سال، دیروز در کن به روی پرده رفت، در این کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: "دیگر نیازی به هالیوود ندارم". بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی، درباره اینکه آیا از سوی هالیوود بایکوت شده است گفت: «این یک شوخی عجیب است. وقتی از شما خواسته می شود از فیلمی استعفا دهید که در حال انجام آن هستید... بله، احساس می کنید که تحریم شده اید.»

جانی دپ، هنرپیشه مطرح هالیوود، در سال ٢٠٢٠ به خاطر شکست در دادگاه همسر سابقش امبر هرد، از سوی کمپانی برادران وارنر از بازی در فیلم «هیولاهای شگفت انگیز» کنار گذاشته شد. اکنون او می‌گوید دیگر علاقه‌ای به بازگشت به پروژه‌های استودیویی ندارد:

    من احساس نمی کنم که هالیوود تحریمم کرده است، چرا که اصلا به هالیوود فکر نمی کنم. من شخصا دیگر نیازی به هالیوود ندارم. زمان عجیب و خنده‌داری است که همه دوست دارند خودشان باشند، اما نمی‌توانند.

مایوین، سینماگر فرانسوی و از مخالفان صریح جنبش "می تو" (Metoo) نیز چندی پیش به دلیل حمله به  روزنامه نگاری که پرونده سوء استفاده جنسی علیه «لوک بسون» همسر قبلی وی را مطرح کرده حاشیه‌ساز شده بود.

فیلم «ژان دو بری» به کارگردانی و بازیگری مایوین، اولین فیلم جانی دپ از زمانی است که به دلیل حواشی زندگی شخصی و دعوای حقوقی با همسرش از عرصه سینما کنار رفت. این فیلم قصه معشوقه لویی پانزدهم را روایت می‌کند که با حضور از پیش برنامه‌ریزی‌ شده خود در کاخ ورسای، بر روی پادشاه وقت فرانسه تاثیر زیادی می‌گذارد.

جشنواره کن امسال در حالی آغاز به کار کرده که در آمریکا فیلم‌نامه‌نویسان همچنان در نیویورک و لس‌آنجلس به اعتراض خود ادامه می‌دهند و مذاکرات آنها همچنان با شبکه‌ها و استودیوهای اصلی ادامه دارد. روبن اوستلوند رییس داوران بخش رقابتی فستیوال امسال، به این اعتصاب ها با دید مثبت نگاه کرده و می گوید «فکر می‌کنم خیلی خوب است که مردم یک احساس مسئولیت مشترک قوی دارند تا بتوانند بیرون بروند و اعتصاب کنند. من قطعا طرفدار این اعتصاب هستم».

فیلم «ژان دو بری» در بخش غیر رقابتی هفتادوششمین دوره جشنواره حضور یافته است. امسال در بخش رقابت اصلی، آثار سینماگران مطرحی مانند وس اندرسون، کن لوچ، نانی مورتی، هیروکازو کورئیدا، نوری بیگله جیلان و ویم وندرس نامزد دریافت نخل طلا هستند.
+16
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.