پوتین در مراسم امضای قرارداد ساخت راه‌آهن رشت - آستارا: با کانال سوئز رقابت می‌کند

 ولادیمیر پوتین در مراسم امضای توافقنامه ساخت راه آهن رشت - آستارا با ابراهیم رئیسی - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲صدای آمریکا: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه، در یک ارتباط ویدئویی، ناظر امضای قراردادی برای تامین مالی و ساخت خط آهنی در ایران بودند که قرار است بخشی از کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب باشد.

راه آهن رشت-آستارا بخش مهمی از این مسیر قلمداد می‌شود. این مسیر، برای اتصال هند، ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، و سایر کشورها از طریق راه آهن و دریا در نظر گرفته شده است.

به گزارش رویترز، روسیه می‌گوید این مسیر می‌تواند با کانال سوئز به عنوان یک مسیر تجاری بزرگ جهانی، رقابت کند.

پوتین گفت: «شریان حمل و نقل منحصر به فرد شمال-جنوب، که راه آهن رشت-آستارا بخشی از آن خواهد شد، کمک می‌کند که جریان ترافیک جهانی تنوع قابل توجهی پیدا کند.»

او همچنین گفت که ۱۶۲ کیلومتر راه آهنی که در امتداد سواحل دریای خزر احداث می‌شود به اتصال بنادر روسیه در دریای بالتیک به بنادر ایران در اقیانوس هند و خلیج فارس کمک می‌کند.

ابراهیم رئیسی نیز این توافق را گامی مهم و راهبردی در راستای همکاری تهران و مسکو خواند.

روسیه و ایران تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارند. روسیه به طور عمده به دلیل تهاجم به اوکراین و جمهوری اسلامی نیز به دلیل تروریسم، برنامه هسته‌ای و نقض حقوق بشر در تحریم هستند.
+18
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  در سایه جنگ و تحرمیها روسیه به سوی نابودی و پرتگاه و حتی تجریه پیش می رود و به دنبال آن ایران را به عنوان حامی اصلی جنگ با خود خواهد برد . هر پروژه حتی در روی کاغذ بی فایده و هدر دادن پول مملکت خواهد بود.
  12
  34
  ‌چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  دوستان گرامی درود بر شما، با اینگونه اعمال که اصولا از اولین روزهای به قدرت رسیدن اشغالگران آغاز شد، هدف فروپاشی ایران از همه جهات بود. دولت‌های غربی که تمام این جریانات را حتما و حتما بارها بررسی کرده بر روی جامعه و فرهنگ ما ایرانیان سالها کار کرده و تجربه داشتند. به نظر می‌رسد که ایرانیان غیرتمند و آگاه هیچ راهی بجز قیام فوری و بدون اتلاف وقت ندارند و هر ثانیه به ضرر ما خواهد بود. اشغالگران با وقاحت جوانان غیرتمند را اعدام میکنند و بین انقلابیون رخنه می‌اندازند تا نقشه های زیرکانه و پلید عنگلیس و آمریکا را تا آخر جامع عمل بپوشانند. این قیام جنبه مرگ و زندگی برای همه ما ایرانیان دارد. حالا وقت ایراد گرفتن و نکته سنجی بر علیه یکدیگر نیست. ما در تمام جبهه ها در مقابل این هزار پدران باید بنام ایران و آینده ایران بایستیم.ذننگ بر ما اگر چنین نکنیم.🧐🤨😤😡
  8
  21
  ‌چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  می تواند رقابت کند ولی نه با مدیریت این احمقهای حاکم بر ایران. در زمان شاهنشاه هم بین ایران و شوروی، مراوداتی بسیار گسترده تر از امروز بین ایران و روسیه برقرار بود و ای بسا اشخاصی بدنام تر از پوتین، چون جوزف استالین و سیستم کمونیستی درآن کشور زمام امور را در دست داشتند. اما به دلیل مدیریت پهلوی در ایران نتایج ارزشمندی از آن مراودات حاصل شد که با آنچه جمهوری اسلامی از روابط با روسیه برای ایران به بار آورده به هیچوجه قابل قیاس نبوده و نخواهد بود.
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  یک نقطه از دنیا نمیتونید پیدا کنید که روسها بطور مستقیم یا غیر مستقیم در اون وارد شده باشند و به فلاکت و عقب ماندگی و استبداد دچار نشده باشه : کره شمالی،کوبا،کشورهای شرق اروپا مثل رومانی،مجارستان،لهستان و غیره حتی شرق آلمان زمانی که جدا بود.و برعکس نقاطی که رابطه خوب با غرب داشتند همه مترقی و مرفه : کره جنوبی،تایوان،غرب آلمان.برخی مردم ایران هنوز دنبال افکار دهه شصت و نگران توطعه انگلیس و آمریکا هستند در حالیکه دنیا تغییر کرده و الان روسیه کثیف و چین کمونیست هستند که در ازای حکایت از رژیم ظالم سپاه و ملایان در حال مکیدن رس مملکت و ویرانی اون هستند.
  5
  11
  ‌چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بدون اینکه بخواهم از روسیه دفاع کرده باشم، چون »دفاع از منافع ملی ایران« از هر چیزی مقدس تر است، باید عرض کنم که اگر در کنار آن کشورهایی که نام بردی، یک نگاهی هم به قاره آفریقا و آمریکای لاتین می انداختی! فقر، جنگ، میلیون ها انسان بی خانمان و پناهنده، همین همسایه شرقی مان بیست سال تحت اشغال همان غربی ها بود و سرانجام در کویت نشستند و حکومت را تحویل طالبان دادند، با همه ی این انتقادها من به دموکراسی باور دارم، و در آینده هیچ کشوری را »دشمن« نخواهیم دانست
  4
  4
  ‌چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  این پروژه تنها به باکو سود خواهد رساند که به جهان خارج ارتباط پیدا کند، برآورد شده است که حدود 30 میلیون درخت جلگه ی گیسوم که شش های جنگل های شمال مان هستند در این پروژه از بین خواهد رفت، به همراه صد ها هزار هکتار زمین کشاورزی، با همه ی این وجود امیدواریم که آرامشی بین این همسایه های کذایی بر قرار شود!
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  روسیه هرجا رفته فقط فلاکت،فساد و استبداد به آنجا برده و یک نمونه نداریم کشوری که با روسیه رابطه نزدیک داشته جای آباد و موفقی باشه.اگر داریم شما اسم ببر.اصلا خود روسیه مگر کشور آباد و مرفه و پیشرفته ای هست؟ فقط در زمینه نظامی و فضا که آنهم بخاطر دشمنی با غرب است.کشورهای آفریقا و لاتین به غرب چه ارتباطی دارند؟ اصولا صحبت سر شر بودن روسیه و مقایسه بود نه علاقه به غرب.
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.