یک ایرانی در آمریکا به اتهام توطئه برای قاچاق گسترده هروئین در این کشور گناهکار شناخته شد

ایندیپندنت فارسی: دانیل ویلیامز، دادستان ناحیه جنوبی نیویورک از محکومیت یک ایرانی به جرم قاچاق گسترده هروئین به آمریکا خبر داد.

هیات منصفه یک دادگاه در نیویورک، مالک محمد بلوچ‌زهی ملقب به مالک خان را در اتهام توطئه برای قاچاق گسترده و توزیع هروئین در آمریکا گناهکار شناخت.

حکم این قاچاقچی ایرانی قرار است در روز ۱۲ سپتامبر اعلام شود، اما با توجه به این که مالک خان در دو اتهام توطئه برای قاچاق و توزیع هروئین در آمریکا گناهکار شناخته شده است، برای هر اتهام دست‌کم به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

به گزارش وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا، دانیل ویلیامز می‌گوید: « مالک بلوچ‌زهی با وارد کردن مقادیر انبوه هروئین به آمریکا و ارسال آن به نیویورک، به دنبال گسترش کسب و کار قاچاق مواد مخدر خود بود. او دست‌کم یک دهه است به قاچاق مواد مخدر در سراسر جهان مشغول است. بلوچزهی امروز در اتهامات خود گناهکار شناخته شد و احتمالا به تحمل حبسی طولانی مدت محکوم خواهد شد. ما به همکاری نزدیک خود با اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا برای جلوگیری از قاچاق هروئین و دیگر مواد مخدر به کشور ادامه می‌دهیم.»

در کیفرخواست آمده است که حدود ماه سپتامبر ۲۰۱۹ مالک بلوچ‌زهی، قاچاقچی کهنه‌کار ایرانی به همراه یکی از شرکای خود با چند نفر با هدف قاچاق گسترده هروئین به آمریکا و ارسال متانفتامین به استرالیا ارتباط برقرار کرد.

اما این افراد درواقع به صورت محرمانه با اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده همکاری می‌کردند. همچنین یکی از مامورین این اداره در نقش توزیع‌کننده مواد مخدر در نیویورک با مالک‌خان ارتباط برقرار کرد.

در دسامبر ۲۰۱۹ بلوچ‌زهی محموله‌ای حدودا دوکیلوگرمی هروئین را به عنوان نمونه به موزامبیک ارسال کرد. او بر این باور بود که این محموله قرار است برای بررسی و فروش به نیویورک فرستاده شود.

بلوچ‌زهی در پی ارسال این نمونه به برنامه‌ریزی جهت ارسال هزاران کیلوگرم هروئین به آمریکا و همچنین توزیع آن در سراسر این کشور پرداخت.

در اکتبر ۲۰۲۱ مالک‌خان با خریداران فرضی در نایروبی کنیا دیدار کرد و در جلساتی با آن‌ها بر سر ارسال چند تن هروئین به آمریکا از طریق دریا به توافق رسید. او قرار بود از یک شرکت ماهی‌گیری به عنوان پوشش عملیات خود استفاده کند.

براساس این گزارش، بلوچ‌زهی فکر می‌کرد که با انجام این عملیات قرار است میلیون‌ها دلار سود به‌دست آورد. او طی این جلسات در نایروبی درباره تجربه فعالیت قاچاق مواد مخدر خود طی ۱۰ سال گذشته صحبت کرد و جهت جلب اعتماد مشتریانش شواهدی نیز ارائه داد.
+51
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.