جمهوری آذربایجان ۹ نفر را به اتهام همکاری با جمهوری اسلامی و «برنامه‌ریزی برای کودتا» بازداشت کرد

رادیو فردا: جمهوری آذربایجان از بازداشت یک گروه اسلامگرای «وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی» به اتهام تلاش برای ترور مقامات و تشکیل یک دولت اسلامی در این کشور خبر داد.

وزارت کشور، سرویس امنیت ملی و دادستانی جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت با انتشار بیانیه مشترکی، از بازداشت اعضای این تیم که خود را «حسینیون» می‌نامیدند، خبر داد.

همراه با این بیانیه، ویدئوی نشست آنلاین این افراد به رهبری فردی به نام روح‌الله آخوندزاده منتشر شده است که او از اعضای گروه خود می‌خواهد به عنوان گروه «حسینیون» سوگند یاد کنند که تا تشکیل «دولت کریمه» اسلامی در جمهوری آذربایجان از پای نخواهند نشست.

حسینیون نام گروهی است که ایران از شهروندان جمهوری آذربایجان تشکیل داده و از آن‌ها همراه با لشکرهای فاطمیون و زینبیون، متشکل از شهروندان افغانستان و پاکستان، برای حمایت از حکومت بشار اسد در طول جنگ سوریه استفاده کرد.

بر اساس این ویدئو، آقای آخوندزاده همچنین به اعضای تیم خود دستور داده که اطلاعات مربوط به نام و محل اقامت آن دسته از مقامات یا کنشگران اجتماعی در کشور که علیه جمهوری اسلامی ایران اظهارنظر می‌کنند را جمع‌آوری کنند.

در بیانیه یاد شده به بازداشت ۹ عضو این گروه که همگی شهروند جمهوری آذربایجان هستند، از جمله آقای آخوندزاده، و پسر و برادرزاده‌اش، اشاره شده و تصاویر هشت نفر از آن‌ها همراه با ویدئوی سوگندشان برای تشکیل دولت «کریمه» اسلامی منتشر شده است.

آقای آخوندزاده در ویدئوی یاد شده از این افراد می‌خواهد در صورتی که افراد «مطمئن و مذهبی» سراغ دارند به او معرفی و وارد این گروه کنند تا در روزهایی مانند عاشورا که بتوان جلب «افکار عمومی» کرد، وارد عمل شده و دست به قیام بزنند.

او همچنین قول داده بود که آن‌ها را به‌صورت غیرمستقیم از طریق کشور دیگری برای آموزش نظامی به ایران بفرستد.

در ویدئوی یاد شده، اعضای این گروه برنامه‌های خود برای ترور مقامات و اشخاصی که علیه جمهوری اسلامی اظهارنظر کرده‌اند را بیان می‌کنند.

یکی از اعضای بازداشت‌شده این گروه از برنامه‌اش برای ترور یک فرد نام برده، اما در ویدئوی منتشر شده از سخنان او توسط نهادهای امنیتی آذربایجان، نام فردی که قرار بوده ترور شود، با صدای بوق جایگزین شده تا پنهان نگه داشته شود. این فرد می‌گوید قرار بود به داخل خودرو فرد هدف، کوکتل مولوتوف پرتاب کند.

این بیانیه مشخص نکرده که آیا افراد بازداشت شده ارتباطی با سوء‌قصد مسلحانه اخیر به جان فاضل مصطفی، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان داشته‌اند یا نه، اما دولت باکو پیشتر اعلام کرده بود چهار نفر را به اتهام این حمله مسلحانه بازداشت کرده و جمهوری اسلامی را به صدور دستور این ترور متهم کرده بود.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان طی ماه‌های گذشته، بویژه پس از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران، به شدت تنش‌آلود شده است.

این چندمین بار طی ماه‌های اخیر است که جمهوری آذربایجان از بازداشت گروه‌های «تحت امر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی» در این کشور خبر می‌دهد.
+38
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Ariyo Barzan - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  یک اعتراف اجباری بگیرید و همه را که وابسته جمهوری اسلامی هستن را اعدام کنید.
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  در گزارش بی بی سی دیدم رئیس باند , عکس قاسم سلیمانی را به سینه اش زده و قسم میخورد تا مرگ از آخوندها دفاع کند . فرقی نمیکند شهروند کدام است . حکمش اینه که تا آخر عمرش بیندازندش تو طویله .
  1
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  یک نکته دیگه این که عکس پرچم جمهوری آذربایجان در ایران است که فعالان تبریزی تو تبریز برافراشتند . پرچم سفارت یا کنسولگری نیست .
  2
  3
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.