نماینده‌ای که ماجرای خودروهای شاسی بلند رانتی نمایندگان را افشا کرده بود، متهم شد

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز است. او به طور تلویحی وزارت صنعت را به رشوه دادن به نمایندگان متهم کرده استبی بی سی: خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید احمد علیرضا‌بیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی، که پیش از این موضوع «۷۵ حواله خودرو شاسی بلند برای نمایندگان مجلس با هدف مسکوت کردن استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت» را مطرح کرده بودند، رسما از سوی دادسرا متهم شده است.

تشکیل پرونده در دادسرا و صدور قرار به این معنی است که پرونده قضایی تشکیل شده و فرد متهم در دادگاه محاکمه خواهد شد.

میزان می‌گوید «براساس گزارش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به دادستانی کل کشور مشخص شد که ادعای آقای احمد علیرضا‌بیگی فاقد اسناد و مدارک بوده است.»

بر اساس این گزارش آقای علیرضابیگی «به دادسرای تهران احضار و پرونده وی جهت بررسی و تحقیقات به شعبه بازپرسی ارجاع داده شد. در دادسرا تفهیم اتهام و آخرین دفاعیات از وی اخذ و قرار تامین کیفری در این خصوص صادر شده است».

موضوع «خودروهای شاسی بلند» زمانی مطرح شد که رضا فاطمی‌امین، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ایران قرار بود برای دومین بار استیضاح شود.

در حالی که هم سخنگوی هیات رئیسه مجلس و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت، موضوع تحویل خودرو برای منتفی شدن استیضاح رضا فاطمی‌امین را تکذیب کرده‌ بودند آقای علیرضابیگی نه تنها موضوع تحویل ۷۰ تا ۷۵ خودروی شاسی بلند را تکرار کرد، بلکه گفته است ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور هم در جریان این موضوع بوده است.

مجلس شورای اسلامی در جریان دومین استیضاح آقای فاطمی‌امین به وی رای اعتماد نداد و او را از وزارت برکنار کرد.
تبادل اتهام میان مجلس و دولترضا فاطمی امین (نفر اول از چپ) از سمت وزارت از سوی مجلس برکنار شده استآقای علیرضابیگی گفته بود «بنا ندارم از امتیازاتی که داده شده است صحبت کنم. اما خوب است هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی بیاید تکلیف آن خودرو‌هایی که به نمایندگان داده شد را مشخص کند که چرا قریب به ۷۰ تا ۷۵ دستگاه خودرو در اختیار نمایندگان قرار گرفت و تکلیف و ارتباط آن را با موضوع استیضاح نمایندگان روشن کنند.»

دادگاهی شدن آقای علیرضابیگی در حالی است که نمایندگان مجلس و بازرس ویژه رئیس جمهور ایران پیش از این ادعاهای او را به شکل‌های مختلف تایید کرده‌اند.

احمد رسولی‌نژاد، دیگر نماینده مجلس، همان زمان این موضوع را با صراحت بیشتری مطرح کرده بود.

آقای رسولی‌نژاد گفته بود روزی که قرار بود وزیر برای اولین بار استیضاح شود «اسناد زیادی با خود به همراه آورده بودم... قبل از شروع سخنرانی من یکباره اعلام شد که رای‌ها به استیضاح وزیر برگشته است و در همان روز مباحثی مطرح شد که شب قبل از استیضاح وزیر در خیابان سمیه در ساختمان وزارت صمت حواله ۷۰ تا ۷۵ خودرو شاسی بلند به نمایندگان مجلس داده شده است.»

پس از برکناری وزیر صنعت توسط مجلس، حسن درویشیان بازرس ویژه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران «تحویل خارج از ضوابط بیش از ۱۰۰ خودرو به نمایندگان مجلس» را تایید کرد.

آقای درویشیان گفته بود «تفاهمنامه تحویل خودروهای شاسی‌بلند در تابستان ۱۴۰۰ و قبل از تشکیل کابینه دولت ابراهیم رئیسی امضا شده است».
بازرس ویژه رئیس جمهور ایران اعطای خودرو شاسی بلند به نمایندگان مجلس را تایید کرده بودپس از اظهارات آقای درویشیان در ارتباط با نمایندگان مجلس، احسان ارکانی، دبیر کمیته تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد ماجرای تحویل خارج از نوبت خودروهای شاسی بلند دامن چند وزارتخانه و نهاد ریاست جمهوری ایران را هم گرفته است.

آقای ارکانی گفت «اطلاعاتی به دست ما رسیده درخصوص قرارداد یکی از شرکت های خودروسازی که محصولات شاسی بلند نیز تولید می کند که تعدادی خودرو به وزارتخانه‌های دولتی و نهاد ریاست جمهوری واگذار کرده و این مسیر تداوم دارد.»

آقای ارکانی با اشاره به «واگذاری خارج از نوبت» گفته است که تحقیقات در این باره ادامه دارد. او از بازرس ویژه ابراهیم رئیسی برای سکوت در این زمینه انتقاد کرده بود.

وحید اشتری، از چهره‌های افشاگر و طرفدار جمهوری اسلامی که مسئول سابق بسیج دانشگاه تهران است اخیرا گفته می‌گوید شرکت صوری واسطه در انتقال خودروهای شاسی‌بلند به نمایندگان مجلس در آدرسی ثبت شده که ساختمانش متعلق به بنیاد تعاون بسیج است.

او برخی اطلاعات قابل دسترسی برای عموم را آورده، اما سندی برای ادعای تعلق ساختمان به بنیاد تعاون بسیج ارائه نکرده است.

منتقدان جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که حکومت سال هاست که دچار فساد ساختاری شده است. آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته در ایران چنین فسادی وجود ندارد.
+41
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.