پخش مجدد اعترافات اجباری ۳ متهم پرونده «خانه اصفهان» ؛ «دادستان خواهان اعدام آنها است»

رادیو فردا: همزمان با پخش دوباره «اعترافات اجباری» صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی، متهمان پرونده «خانه اصفهان»، خانواده آنان با ابراز نگرانی از احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام، بر «فقدان سند، فیلم و تصویر» در این پرونده تاکید کردند.

این خانواده‌ها همچنین اطلاع دادند که در کمیسیون عفو به آنها گفته‌ شده دیگر مراجعه نکنید چون دادستان اصفهان خواهان اعدام این سه معترض است.

شبکه اصفهان صدا و سیمای جمهوری اسلامی شامگاه دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ماه بار دیگر اقدام به پخش صحنه‌هایی از «اعترافات اجباری» صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی کرد که پیشتر ستاد خبری سازمان اطلاعات سپاه و تلویزیون سراسری نیز آن را پنج‌شنبه بیست و یکم اردیبهشت پخش کرده بودند.

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر»، در پی این اقدام شبکه استان اصفهان صداوسیما، نسبت به خطر اعدام احتمالی سه معترض بازداشت شده در پرونده محله «خانه اصفهان» هشدار داد و تاکید کرد که جان صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی «به شدت در خطر» است.

همزمان سمیه کاظمی، خواهر مجید کاظمی معترضی که در پرونده محله «خانه اصفهان» به اعدام محکوم شده در مصاحبه با سایت خبری روزنامه شرق، تایید کرد که او و همه اعضای خانواده‌اش اجازه یافته‌اند روز یک‌شنبه با مجید کاظمی در زندان مرکزی اصفهان ملاقات کنند.

خانم کاظمی گفت: «ما روز یک‌شنبه به ملاقات مجید رفتیم، حال و روحیه‌اش مساعد بود» و «نکته قابل توجه برای ما، این بود که اجازه دادند برادر[دیگرم] و همسرش هم در ملاقات حاضر شوند و در شرایطی که بسیاری مواقع مرا هم رد می‌کردند و اجازه ملاقات نمی‌دادند اما در ملاقات روز یک‌شنبه بچه‌های ما هم حاضر بودند.»

سمیه کاظمی افزود: «یک‌شنبه سر شب بود که ما مطالبی شنیدیم که شاید حکم مجید اجرا شود» و با شنیدن این اخبار «دلمان طاقت نیاورد و رفتیم مقابل زندان» اما آنجا «آقای نامداری، رئیس حفاظت زندان اصفهان، قسم خورد و گفت که امشب [یکشنبه شب] خبری نیست و خیالتان راحت باشد.»

او با اشاره به حضور خانواده این سه معترض محکوم به اعدام و تجمع مردم در مقابل زندان مرکزی اصفهان طی شامگاه یک‌شنبه گفت: در جریان این تجمع، «نامداری، رئیس حفاظت زندان اصفهان، برادر دیگرم را که آزاد است کنار کشید و گفت اگر خبری باشد، دو یا سه روز قبل به خانواده اعلام می‌کنیم.»

سمیه کاظمی با بیان اینکه «زمان اجرای حکم مشخص نیست»، اظهار داشت: «وکیل ما گفته که هیچ چیز مشخص نیست و هر چیزی ممکن است.»

خانم کاظمی با اشاره به اینکه در حکم اعدام برادرش «قید شده که در صورت صلاح‌دید کمیسیون عفو و رضایت خانواده» دو بسیجی و یک نیروی یگان ویژه کشته شده در اعتراضات اصفهان، «یک درجه تخفیف در مجازات در نظر گرفته شود»، افزود: «متاسفانه کمیسیون عفو گفتند دیگر به اینجا مراجعه نکنید و به امید عفو نباشید» چون «مدعی العموم [دادستان اصفهان] هم خواستار اجرای حکم است.»

سمیه کاظمی همچنین گفت که «یکشنبه دم غروب، خبرگزاری بسیج فیلمی از مادران حمیدی و چراغی [دو بسیجی کشته شده در اعتراضات اصفهان] منتشر کرد که گفتند ما هرگز رضایت نمی‌دهیم.»

خواهر مجید کاظمی با تاکید براینکه «مطالبه ما ارائه مستنداتی است که نشان دهد برادر من در ساعتی که قتل اتفاق افتاده، آنجا حضور داشته است»، افزود: «تنها مستندات این پرونده، نقل قول‌های دیگران است که یکی می‌گوید من از فلانی شنیدم که مجید بود و دیگری می‌گوید که بهمانی به ما گفت که مجید اینجاست.»

سمیه کاظمی افزود: «ما نه قصد اغتشاش داریم نه هیچ چیز دیگر» اما «دلمان نمی‌خواهد خون برادرمان به ناحق ریخته شود.»

پیشتر نیز مرکز مشاوره حقوقی دادبان تاکید کرده بود که این سه معترض اصفهانی در حالی به اعدام محکوم شده‌اند که حتی در اعترافات اجباری پخش شده از تلویزیون جمهوری اسلامی نیز اتهام دخالت در کشته شدن دو بسیجی و یک نیروی یگان ویژه در اصفهان را نپذیرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل هم جمعه گذشته در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه این سه معترض از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌‌اند و وادار به «اعترافات اجباری» شده‌اند، گفت که «محاکمه برگزار شده برای آنها به شدت ناعادلانه بوده است»، و در پی اقدام دیوان عالی کشور در «تایید حکم»، آنها «در معرض خطر قریب الوقوع اعدام» قرار دارند.
+2
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  دادستان بی ناموس و یه ننه هزار بابا و مزدور اصفهان گ. زیادی خورد با هفت پشتش که خواهان اعدام این سه جوان بیگناه شده ! نمیدونم اینهمه خونخواری و بربریت از کجا نشأت گرفته !؟ چی میدن بخورد این پفیوزها که مثل رهبر کثافتشون ، اینقدر خبیث و نانجیب هستند !؟
  7
  38
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  کشتن بسیجی که ازاد بود
  4
  32
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران
  این ضحاک زمانه از ریختن خون جوانان این مرز و بوم سیرآب نمی شود. بایستی تا دیرتر از این نشده با چنگ و دندان هم که شده به حیات ننگین این اشغالگران اسلامی پایان دهیم.
  3
  22
  ‌سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.