کشف جاده باستانی ۷ هزار ساله ساخته شده توسط انسان‌های اولیه در ته دریا

بی بی سی: باستان‌شناسان جاده‌ای باستانی با قدمت ۷هزار ساله را در سواحل کرواسی کشف کرده‌اند.

باستان‌شناسان دانشگاه زادار کرواسی پس از مشاهده سازه‌هایی عجیب در جزایر غربی کورچولا در کرواسی آغاز به تحقیق در این زمینه کردند.

در پی این تحقیق آنها برخی از آثار باستانی و جاده‌ای را ته دریا کشف کردند که قدمت آن به دوران نوسنگی، نزدیک به ۷هزار سال قبل برمی‌گردد.

در بیانیه‌ای که دانشگاه زادار منتشر کرده، آمده است که «باستان‌شناسان بقایایی را پیدا کردند که آنها را شگفت‌زده کرده است.»

گمان می‌رود که این جاده سنگی حدود ۴۹۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده باشد.

محققان معتقدند که «این جاده احتمالا زیستگاه غرق‌شده ماقبل تاریخ فرهنگ خوار را بهم متصل می‌‌کند.»
باستان‌شناسان دانشگاه زادار کراوسی پس از مشاهده سازه‌هایی عجیب در جزایر غربی کورچولا در کرواسی آغاز به تحقیق در این زمینه کردند
فرهنگ خوار از دوره نوسنگی اروپا که به عنوان عصر حجر جدید شناخته می‌شود، به ۷هزار تا ۲هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

در آن دوره، انسان‌های اولیه مثل اجداد خود از ابزارهای سنگی استفاده می‌کردند و گروهی از انسان‌ها به‌جای پیش گرفتن سبک زندگی شکارچی، به کشاورزی پرداختند.

مردم خوار حدود ۷هزار سال پیش در جزایر و سواحل شمال شرقی دریای آدریاتیک٬ جایی که با کرواسی هم مرز است٬ ساکن شدند.

در سال ۲۰۲۱ یکی از باستان‌شناسان به نام مت پاریکا٬ مکانی باستانی را در کف اقیانوس٬ جایی نزدیک به جاده‌ای که امروزه کشف شده است پیدا کرد.

باستان‌شناسان امیدوار هستند که آثار باستانی یافت‌شده در نزدیکی جاده تازه کشف‌شده، مانند تیغه‌های سنگ چخماق، تبرهای سنگی و قطعات سنگ آسیاب، به روشن کردن چگونگی زندگی و سفر کردن انسان‌های اولیه کمک کند.
در پی این تحقیق آنها برخی از آثار باستانی و جاده‌ای را ته دریا کشف کردند که قدامت آن به دوران نوسنگی، نزدیک به ۷هزار سال قبل برمی‌گردد.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.