زلنسکی: ما به پوتین یا مسکو حمله نمی‌کنیم بلکه در خاک خود می‌جنگیم

العربیه: به‌دنبال ادعای مسکو مبنی بر حمله پهپادی اوکراین به کاخ کرملین با هدف ترور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، چهارشنبه 13 اردیبهشت تاکید کرد که کشورش، مسکو یا پوتین را هدف حمله قرار نداده بلکه در خاک خود می‌جنگد.

زلنسکی در کنفرانس مطبوعاتی در هلسینکی گفت: «ما به پوتین یا مسکو حمله نمی‌کنیم بلکه در خاک خود می‌جنگیم.»

زلنسکی ساعاتی پس از انتساب این حمله به اوکراین در توییتی، بدون محکوم کردن این اقدام، نوشت: «هر چه بیشتر به متجاوز فشار بیاوریم، تجاوزگری سریع‌تر پایان می‌یابد.»

ریاست جمهوری اوکراین نیز ساعاتی پیش با رد ارتباط کییف با حمله پهپادی به کاخ کرملین، گفت: «می‌دانیم که حمله به کرملین «از نقطه نظر آماده‌سازی اقدامات تهاجمی ما، بسیار مضر» خواهد بود و تنها به «تحریک روسیه به اقدامات رادیکال‌تر»، کمک می‌‌کند.
سوء‌قصد به جان پوتین
این واکنش اوکراین پس از آن اعلام شد که مسکو مدعی شد سامانه دفاع هوایی مستقر در این پایتخت روسیه دو پهپاد اوکراینی که برای ترور ولادیمیر پوتین به سوی کاخ کرملین پرتاب شده بودند را منهدم کرده است.

کاخ کرملین، چهارشنبه در بیانیه‌ای با «تروریستی» توصیف کردن این حمله پهپادی به هدف ترور رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که دو پهپاد اوکراینی بکار رفته در حمله به کرملین، رهگیری و سرنگون‌ شدند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نیز به رسانه‌های روسیه گفت که پوتین هنگام حمله پهپادی در اقامتگاه خود موسوم به «نوو اوگاریوو» در حومه مسکو‌ بوده و آسیبی ندیده است و برنامه‌های ویژه رژه نظامی نهم ماه مه، در میدان سرخ، همچنان پابرجا است.

این در حالی است که اوکراین خود را برای یک ضد‌حمله جدید علیه نیروهای روسی که برنامه‌ریزی آن، ماه‌ها زمان برده، آماده می‌سازد.
کارن ژان پیرواکنش کاخ سفید و وزارت خارجه
همزمان کاخ سفید چهارشنبه با اعلام این که که واشینگتن هیچ حمله اوکراینی در بیرون از مرزها را ترغیب نمی‌کند، افزود: «نمی‌توانیم صحت اتهامات روسیه علیه کییف مبنی بر حمله به کرملین را تایید کنیم.»

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد که آمریکا در موقعیتی نیست که جزئیات اظهارات درباره حملات به کرملین را تایید کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز ساعاتی پیش با ابراز همین موضع اعلام کرد که به هرگونه ادعای کرملین، به «دیده تردید» خواهد نگریست.
ابراز تردید در مورد ادعای کرملین
بلینکن در پاسخ به این پرسش که اگر اوکراین در واکنش به حملات مسکو به تنهایی به حمله به روسیه اقدام کند، با انتقاد واشینگتن مواجه خواهد شد، تاکید کرد که این امور، تصمیماتی است که اوکراین باید در مورد نحوه دفاع از خود اتخاذ کند.

ناتان تک، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم تاکید کرد که اوکراین، حق دفاع از خود را دارد و واشینگتن صرفا در همین راستا از کییف حمایت می‌کند.

او چهارشنبه در اظهاراتی به «العربیه» افزود که کشورش در حال بررسی اتهامات روسیه در مورد حمله به کرملین است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با «احمقانه» توصیف کردن ادعای حمله پهپادی به کرملین، خاطرنشان کرد: «ما با « تردید» با اظهارات صادره از کرملین تعامل داریم.»

یکی دیگر از مقامات آمریکایی نیز به «سی‌ان‌ان» گفت که آنها همچنان در تلاشند تا ادعاهای روسیه را راستی‌آزمایی کنند و هنوز ادعای کرملین مبنی بر تلاش اوکراین برای ترور پوتین را تایید نکرده‌اند.
+33
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  در تصویر بالای ویدیوی بالا که نوشته شده؛ * تلاش دو مأمور امنیتی روسیه برای بالا رفتن از گنبد کاخ کرمیلن ~ ( توضیح؛ واژه‌ی *کرمل* به‌روسی یعنی *ارگ*- مثل *ارگ بم*) * - - - منظورشون این بوده که دو نفر از مذهبیون کاخ ارگ که از امینان آقای راهگذر (راهین) هستند و همیشه بوی عطر مشهدی و گلاب میدن، به‌منظور دیدن هلال ماه نو، رفتن پشت‌بوم ارگ مسکو، و پس از دیدن نور بهپاد، فکر کردن ماه نو شده و می‌تونن ماه ال‌رامادان‌اوفسکی رو پایان بدن، برای همین تا نور رو دیدن بین خودشون گفتن؛ * ال‌ماخوفسکی ال‌نو‌شدن‌اوفسکی‌ایچ - ال‌عیدوفسکی . هاذا‌ اوویچ جشن‌اوفسکی‌ صلوات‌اوفسکی‌ایچ * ؛))))
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.