جشن سیزده بدر آیین باستانی مردم ایران؛ روز طبیعت گردی، رقص و پایکوبی


سیزدهمین روز فروردین ماه و آغاز بهار، مردم ایران آخرین روز جشن سال نو را با حضور در طبیعت سپری می کنند. روز سیزده بدر ، مطابق اسناد تاریخی بیش از چهار هزار سال قدمت دارد.

در سال‌های پیش از روی کار آمدن جمهوری اسلامی، در آخرین روز تعطیلات بهار، مردم ایران با جشن و پایکوبی، رقص و سرود و آواز به دامان طبیعت می‌رفتند.

با روی کار آمدن حکومت اسلامی، نظام همواره سعی کرده است هر سال، جشن های اصیل ایرانی را با بهانه‌ای به کام مردم تلخ کرده و البته برگزاری بسیاری از آیین‌های این جشن ها را نوشته و نانوشته ممنوع کند.

در طول سالیان، سیزدهم فروردین، ایرانیان برای گرامیداشت ایزد باران آور به کشتزارها می روند، در زمین تازه روییده و و آکنده از گل و گیاه به شادی و ترانه سرایی و پایکوبی پرداخته و آش و خوراکی‌های ویژه می پزند.

بخش دیگر آیین سیزده بدر باورهایی هستند که با سرنوشت ارتباط دارند. فال گیری، گره زدن سبزه، گشودن آن و بخت گشایی نمونه‌ این باورها به شمار می روند.

از دیگر آیین های روز سیزدهم فروردین ترانه خوانی و رقص‌های دسته جمعی، گردآوری گیاهان صحرایی، خوراک پزی‌های عمومی، بادبادک پرانی، سوارکاری، نمایش‌های شاد، هماوردجویی جوانان، آب پاشی و آب بازی هستند که ریشه در فرهنگ اساطیری دارند.
 
+53
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  من بشخصه هیچ اعتقادی به نحسی روز سیزده بدرندارم.هیچ روزی نه نحس است نه بد.این احساس افراداست که درقبال پدیده هامیتواندتغییرمیکند.ضمن اینکه توالی روزوشب وگذرایام یک سیستم قراردادی بین انسانهاست وازطرفی طبق علم فیزیک گذر زمان برای دونفرمیتواند فرق کند.اگرشما باسرعت نور از یک فردیاجسم دیگر دورشوید،زمان برایتان متوقف میشود.فضانوردانی که در مدار زمین هستند درمقایسه همکارانشان روی زمین اندکی جوانتر مانده اند.پس زمان یک بعد است ولی برای هیچ دونفری یکسان نیست.
  5
  13
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. علت مخالفت آخوندها و ج.ا با جشن سیزده بدر ایرانیها کاملا پیداست ، چون این آخوندها ایرانی نیستند و از تخم همون اعراب تازی هستند که بدستور ابوبکر و عمر شروع شد ایران رو در دوره ساسانیان تسخیر و غارت کردند.
  3
  32
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.