تکاپوی مجلس برای جرم‌انگاری مخالفت با حجاب تحمیلی

دویچه وله: طبق قوانین موجود جمهوری اسلامی، رعایت نکردن حجاب جرم محسوب نمی‌شود و تنها جریمه نقدی دارد. امامان جمعه، استانداری‌ها و رسانه‌های وابسته برای مجازات شهروندان دورخیز کرده‌اند و مجلس برای قوه قضاییه مهلت تعیین کرده است.

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که " زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد." بر اساس قوانین موجود "بی حجابی" به عنوان تخلف تعریف می‌شده و تا کنون مجازات نقدی در پی داشته است.

مجلس یازدهم اما طرحی "هوشمند" تدوین کرده که مخالفان حجاب اجباری با توسل به دوربین‌های نظارتی، شناسایی و مجازات شوند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رئیسه مجلس به رسانه‌ها گفته که اگر قوه قضاییه پس از تعطیلات نوروزی، راهکارهای لازم برای "خلاءهای قانونی" را ارائه نکند، خود نمایندگان دست به کار خواهند شد و طرح را پیش خواهند برد.

جزییات این طرح که ابتکار کمیسیون فرهنگی  است، چندان روشن نیست و آن چه تا کنون به مطبوعات درز کرده، با تکذیب‌هایی همراه بوده است. از قرار، در زمان قرائت طرح در ۲۳ اسفند، به قوه قضاییه سه هفته مهلت داده شده تا موضع‌‌گیری کند و طرح خود را ارائه دهد. این مهلت ۱۴ فروردین پایان می‌گیرد.
رئیسی: حجاب قانون است
رئیس دولت سیزدهم، در جریان افتتاح "نمایشگاه قران" در تهران، بر اجبار حجاب تاکید کرد و آن را "مطالبه و دغدعه به حق متدینین" دانست. ابراهیم رئیسی عنوان کرد که حجاب "یک الزام قانونی و دستور شرعی همه ادیان و مذاهب" است.

هم‌زمان با تاکید رئیسی، استانداری‌های البرز، خراسان شمالی، آذربایجان غربی و متولیان دستگاه‌های اداری در چند شهر دیگر، بیانیه‌هایی برای اعمال حجاب اجباری منتشر کردند.

این تاکیدات، دو روز پس از اطلاعیه وزارت کشورصورت گرفته‌اند؛ بیانیه‌ای که حجاب را "به عنوان یک ضرورت شرعی غیرقابل تردید" می‌داند و شهروندان مخالف تحمیل حجاب را به برخورد تهدید می‌کند.
پلمب ۴۰ واحد صنفی در کاشان
بستن واحدهای صنفی و تفریحی برای اعمال فشار به بدنه جامعه ادامه دارد. فرمانده "ناحیه مقاومت سپاه" کاشان از پلمب ۴۰ واحد صنفی در کاشان به دلیل بی‌حجابی در یک ماه گذشته خبر داد. او اعلام کرده که این امر با کمک بسیج و ستاد امر به معروف انجام گرفته و صاحبان مغازه‌ها را تهدید کرده که در صورت پذیرش مخالفان حجاب اجباری پلمب خواهند شد.

پلمب ده‌ها مرکز خدماتی و تفریحی به ویژه در شهرهای شمالی و جنوبی که مقصد مسافران نوروزی است، با مدعای تماس‌های مردمی و رسیدگی به شکایات اهالی صورت می‌گیرد. در تازه‌ترین نمونه، شش واحد صنفی در بابلسر پلمب شدند.
اژه‌ای:  بی‌حجاب‌ها مجازات می‌شوند
رئیس قوه قضاییه ایران در اولین جلسه شورای عالی قضایی در سال جدید گفت: «کشف حجاب مصداق خلاف عفت عمومی و مبانی شرع و قانون است و دشمن از آن حمایت می‌کند.»

محسنی اژه‌ای تهدید کرد که افراد بی‌حجاب مجازات می‌شوند و از ضاطبین خواست موارد "ناهنجاری‌ها" را به مراجع قضایی ارجاع دهند: «در صورت شناسایی و دستگیری این عاملان، قوه قضاییه بصورت ویژه و خارج از وقت به این موضوع رسیدگی می‌کند و تمام کسانی که به هر نحو از جمله مشاور، معاون، مُسبب و شریک در این مسائل باشند، بدون هیچ اغماضی تحت پیگرد قاطع قرار می‌گیرند.
مدیر حوزه علمیه استان تهران: بی‌حجاب‌ها محروم شوند
محمدهادی رحیمی صادق، مدیر حوزه علمیه استان تهران از مسئولان نظام خواسته آشکار و علنی در باره حجاب اعلام موضع کنند و هم‌زمان چهار راهکار برای گسترش "عفاف و حجاب" ارائه کرده است.

رهنمودهای محمدهادی رحیمی صادق جملگی در جهت محرومیت زنان مخالف حجاب اجباری از خدمت عمومی است. مکلف کردن عوامل متروها، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل به جلوگیری از سوار شدن این گروه از جمله پیشنهادهای اوست.

او دولت، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و مجلس را به ورود به موضوع فراخوانده و خواستار آن شده که کلیه ادارات، بانک‌ها و مراکز عمومی، اعم از بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و شرکت‌ها مانع حضور زنان مخالف حجاب اجباری شوند.
امام جمعه رفسنجان: اماکن تاریخی را هم پلمب می‌کنیم
اصغر عسکری، امام جمعه رفسنجان، حضور گردشگران با پوشش اختیاری در این شهر را غیرقابل قبول خوانده و هشدار داده که اگر مسئولان ساکت بمانند "ما اقدام می‌کنیم و اماکن تاریخی را هم پلمب می‌کنیم."

او هم‌زمان خطاب به مدیران و مسئولان اماکن و واحدهای تجاری گفته است: «اگر عرضه انگیزه و غیرت دینی در این باره را ندارید مطمئن باشید طبق قوانین با شما برخورد می‌شود.»
کمپین‌ تبلیغاتی در رسانه‌ها
 در کنار طلاب و نمایندگان مجلس، رسانه‌ها نیز برای فضاسازی علیه حجاب اختیاری‌ تلاش می‌کنند. خبرگزاری فارس، نزدیک به محافل امنیتی و نظامی، پویش جرم‌انگاری بی‌حجابی به راه انداخته و شمار موافقان امر را مرتبا به روز می‌کند.

فارس با این مدعا که ۱۲۰هزار نفر ظرف ۲۴ ساعت به این کمپین پیوسته‌اند، اعلام کرده که مسئولان دولت ومجلس به زودی اقدام عملی خواهند کرد.
ضرغامی: اولویت ما افزایش ورود توریست است
به موازات تلاش برای جرم‌انگاری "کشف حجاب" و امنیتی‌‌تر کردن جامعه، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران، افزایش ورود توریست به کشور را اولویت این وزارتخانه خواند.

عزت‌الله ضرغامی به ایسنا گفته است: «ما در دوره کرونا شاهد واردشدن لطمه‌ای جدی به گردشگری بودیم. الان هم ایران‌هراسی مطرح شده، اما ان‌شاءالله هیچکدام از این موارد تأثیری در برنامه ما نمی‌گذارد و حتماً افزایش ورود گردشگر به ایران جزو برنامه‌های امسال ماست.»
+3
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  کار از این داستانها و تکاپو و مزخرفاتی که طویله مجلس بدنبالشه ، گذشته و در واقع میخوان جفتک به در بسته بزنند ! خوشبختانه اینروزها ترس اکثر بانوان ، تا اندازه زیادی از وحشیگری این اراذل و اوباش جیره خوار ریخته و راه ، زن زندگی آزادی رو پیدا کرده اند و در این میان بی تفاوتی مردم هم کم شده و با فضولها امر به حقارت ، بدون واهمه مقابله میکنند .
  0
  14
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  دم جمهوری اسلامی گرم فقط تیتر تهدیدات مسئولان ج ا رو تو این مقاله بخونید کنار آنچیزی که کنار مهسا افتاد بگذارید متوجه میشید طرف چه خریه در کلاس لالیگا. ببنید دو حالت داره یا ملت بیفتن به جون هم که این بیشرفها بدشون نمیاد یک جنگی هم راه بیاندازند. یا اینکه طرف مثل این باباهایی که تمام عمرش وحشی و بازی عربده کشی کرده حالا پیر شده فقط عربدش مونده سر بچه‌ها داد بکشه تا جونش دربیاد آخرم بیاندازنش تو قبر (سکته رو ج ا زده). این بدبختها همین الانم مرده‌اند وقتی تمامی مسئولین یک مملکت متفق القول یک چیز رو تقریبا میگن و اساس رعب اجتماعی شون هم همونه بعد مفهومش اینه که اون چیز در جامعه داره بدون توجه به آنها اتفاق میفته اینها هم همه واق واق از سر ناامیدیه چون اگر از سر اطمینان بود اصلا چیزی نمیگفتن و کار رو میسپردند به آتش به اختیارهاشون.
  1
  4
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.