ائتلاف پنج حزب و سازمان جمهوری‌‌خواه ایرانی مبانی خود را منتشر کرد

رادیو فردا: پنج حزب و سازمان جمهوری خواه ایرانی که از ماه گذشته ائتلافی تحت عنوان «همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران» تشکیل داده‌اند، مبانی خود را در ۱۰ اصل منتشر کردند.

این ائتلاف روز جمعه ۱۱ فروردین با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت بد اقتصادی ایران و خواست مردم برای «تغییر رژیم» و شکاف‌های موجود، بر لزوم گذا»ر «خشونت‌پرهیز از جمهوری اسلامی تاکید کرد.

در این بیانیه آمده که طی یک و نیم قرن گذشته، نظام سلطنت و ولایت فقیه مانع استقرار نظام سیاسی مبتنی‌ بر جمهور مردم و سازوکارهای بازدارنده در برابر بازسازی استبداد و اقتدارگرائی شده است.

«اتحاد جمهوری خواهان ایران»، «جبهه ملی ایران ـ اروپا»، «حزب چپ ایران (فدائیان خلق)»، «سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور» و «همبستگی جمهوری خواهان ایران» این پنج حزب و سازمان جمهوری‌خواه را تشکیل می‌دهند.

این احزاب در ادامه بیانیه خود، بر «تقویت گفتمان جمهوری خواهی در عرصه‌ عمومی ایران و تبیین تفاوت‌ها با حکومت دینی در هر شکلی و زیان های بازسازی نهاد سلطنت» تاکید کرده و نوشته‌اند: «ما از نظام حکم‌رانی جمهوری‌ِ دموکراتیک دفاع می‌کنیم، مخالف حکومت فردی، موروثی، دینی و ایدئولوژیک هستیم.»

این ائتلاف اضافه کرده که «به تفکیک قوای قانون‌‌گذاری،‌ قضائی، اجرایی و استقلال قوه‌ قضائیه، قضات، و دستگاه های ارتباط جمعی، اصل تناوب قدرت، انتخابی‌ بودن مجلس و رئیس‌جمهور، حفظ یکپارچگی سرزمینی، تمرکززدایی و تأمین حق دمکراتیکِ برابریِ حقوق اتنیکی، جدائی دین و دولت، تکثرباوری، تنوع‌پذیری فرهنگی و اتنیکی و استقرار دولت مدرن، سکولار، دموکرات، قانون‌مدار و کارآمد» باور دارد.

بیانیه آنها در شرایطی صادر شده که پیشتر برخی چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی شامل حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد و عبدالله مهتدی به همراه شیرین عبادی منشوری را با عنوان «همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران» و با نام اختصاری «مهسا» امضا و منتشر کرده‌‌اند.
+13
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  در این مقطع زمان ،همه باید یک صدا ،از بین رفتن جمهوری نکبت اسلامی را خواستار شوند .سپس با اعلام و تشریح اساسنامه احزاب شان ، زیر نظارت بین المللی رفراندوم برگزار کنند . البته یک رفراندم برای همیشه (مشابه رفراندم خمینی)غیر قابل قبول است ، در نتیجه ایجاد حکومت موروثی که برای همیشه برقرار باشد و دیگر رفراندومی جهت تعیین نوع حکومت انجام نشود ، بی معنی خواهد بود .
  6
  19
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  خوب هر انسانی اشتباه میکند و این انسانیست. ولی اشتباه مشابه‌ای را بارها تکرار کردن، فقط نشانه حماقت محض است. کسانی که ندانند ،و یا نمیخواهند بدانند که این گروهای چپی، و باقیمانده های جبهه ملی با ایران چه کردند، باید تاریخ را بهتر بخوانند. یعنی کسی هست که امروز نداند ، حزب توده که خواستگاه تمام نیروهای چپ ایران است، از ابتدا فقط به منظور تجزیه و نابودی ایران و الحاق تیکه های آن به اتحاد جماهیر شوروی ,بوجود آمده بود،؟؟ آن هم نه مخفیانه ،بلکه علنی!! دو خواسته اصلی حزب توده در آن‌زمان: تجزیه آذربایجان ، دادن امتیاز نفت شمال به شوروی بود. علنی!!!!. نفوذ حزب توده به درون حکومت مصدق و ارتش ( خسرو روزبه و همکارانش..) چنان نیرومندبود، که موفقیت طرحشون بسیار نزدیک بودن ، تا کره شمالی یا آلمان شرقی یا رومانی شدن ،ایران ؛ سر سوزنی فاصله داشت. امروز باقیمانده اون حـ... ها سر در آوردن ، برای اجرای همون نقشه ها. بسیار ابله باید بود که ندید.
  3
  8
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.