کشف و ضبط یک سنگ‌نگاره ۲ هزار ساله ایرانی در فرودگاه بریتانیا

دکتر سنت جان سیمپسون از موزه بریتانیا، کندن این سنگ‌نگاره ساسانی از دل سنگ بزرگتر را «بی‌رحمی» خواندهبی بی سی: روزنامه بریتانیایی گاردین از کشف یک سنگ‌نگاره دوران ساسانی در فرودگاه استنستد لندن خبر داده است و می‌گوید این عتیقه قاچاق، پس از نمایش در موزه بریتانیا به ایران بازگردانده خواهد شد.

بسته‌بندی شلخته سنگ‌نگاره باعث شک ماموران پلیس مرزی بریتانیا شد. گاردین نوشته احتمال می‌رود قاچاقچیان می‌خواستند با بسته‌بندی این‌چنینی وانمود کنند این یک شیء بی‌ارزش است.

این سنگ‌نگاره، که قدمت آن نزدیک به دو هزار سال برآورد شده، چنان نادر است که نمی‌توان به راحتی روی آن قیمتی گذاشت.

در این نقش‌برجسته، که ارتفاعش کمی بیش از یک متر است، مردی با حالتی موقر و در حالی که یک دستش را بالا برده دیده می‌شود.

چند ده سنگ‌نگاره‌ای که از دوران ساسانی به جای مانده عمدتا در نقش رستم، نقش رجب، تاق بستان و بیستون در دل کوه حک شده‌اند.

بنا به گزارش گاردین نقش‌برجسته‌ای که در فرودگاه لندن ضبط شده هم مستقیما از دل کوه یا به اصطلاح انگلیسی آن از «سنگ زنده» بریده و جدا شده است.

دکتر سنت جان سیمپسون، باستان‌شناس ارشد موزه بریتانیا، به گاردین گفته تاکنون ندیده در دزدی آثار باستانی کار تا جایی پیش برود که قطعه‌ای را از دل صخره یا کوه جدا کنند. او گفته: «این سطح دیگری از بی‌رحمی است. شما حتی می‌توانید جای ماژیک را ببینید که خط کشیده‌اند و بعد با دستگاه فرز سنگ را به طور اریب بریده‌اند.»

او می‌گوید احتمالا این سنگ‌نگاره از جایی در استان فارس و اطراف شیراز می‌آید، چرا که سبکش به نقش‌برجسته‌های آنجا شباهت دارد.

او می‌گوید: «فکر می‌کنم این بخشی از یک سنگ‌نگاره بزرگتر باشد. ممکن است قطعات دیگری وجود داشته باشند

دکتر سیمپسون با اشاره به حالت ایستادن مرد در سنگ‌نگاره می‌گوید اینکه او انگشت اشاره‌اش را بلند کرده نشان‌دهنده آن است که این مرد در حضور شاه یا خاندان سلطنتی است و همین باعث می‌شود که او احتمال دهد این نقش‌برجسته «بخشی از یک ترکیب‌بندی بزرگتر است که شاه در سمت راست آن به تصویر کشیده شده و افراد دیگری پشت سرش قرار دارند.»

این باستان‌شناس اضافه می‌کند با توجه به اینکه نوشته‌ای روی این سنگ‌نگاره حکاکی نشده، تشخیص هویتش غیرممکن است، اما از روی پوشش او مشخص است که فردی از طبقات بالا بوده است.

او با «خارق‌العاده» توصیف کردن این اثر باستانی، گفته که در بازار سیاه چنین اثری می‌تواند بین بیست تا سی میلیون پوند به فروش برسد.

دکتر سیمپسون می‌گوید در سال‌های گذشته آثار باستانی و عتیقه بیشتری از ایران قاچاق می‌شود.

در بریتانیا هنوز کسی در ارتباط با قاچاق این نقش برجسته بازداشت نشده است.

مطابق قوانین ایران قاچاق عتیقه می‌تواند تا سه سال حبس و همچنین جریمه‌ای معادل دو برابر ارزش اثر قاچاق‌شده به دنبال داشته باشد.

امپراتوری ساسانی، که این نقش برجسته متعلق به آن ارزیابی شده، از سوریه امروزی تا قفقاز و آسیای مرکزی گسترده بود و پایتختش تیسفون، در جنوب بغداد امروز قرار داشت.
+81
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  امیدوارم برنگردونن به ایران ، چون بی ناموسهای ، ایران نابود کن ، دوباره قاچاقش میکنند به یک کشور دیگه !! این بی شرفهای بی وطن و زنا زاده ، حکمشون اعدامه ! این کثافتهای یه ننه هزار بابا ، وقتیکه برای منافع نامشروعشون خاک مملکت رو به قطر و امارات قاچاق میکنند ، یا جنگل‌های هیرگانی رو برای قاچاق چوب نابود و کویرزایی میکنند ، میخوای سنگ نوشته های تاریخی با ارزش رو ، اونطور بیرحمانه از دل کوه کنده و قاچاق نکنند !!؟
  7
  64
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  کار ، کار سپاهه .
  7
  62
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  شک ندارم کار خود عوامل رژیم باشه. وقتی یه پاسدار و بازجو کپک زده میشه مسئول میراث فرهنگی چه انتظاری واقعا میشه داشت. خاک بر سر اون بی غیرتی که همچین کاری کرده و قطعا بسیجی بوده چون رگ و ریشه ندارن این فاسدهای عرب پرست.
  7
  57
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. این سنگ نگاره یکبار از دست اون خرخالی بیشعور در رفته که اون ملعون خرخالی در اویل عنقلاب قصد تخریب تخت جمشید رو داشت و با هوشیاری مردم ناحیه جلوش رو گرفتند حالا بماند که مقبره رضا شاه بزرگ رو اون ملعون تخریب کرد و حالا هم از دست دزدان آثار باستانی نجات پیدا کرده و اگر انگلیسها برگردونند به ایران گیر یکی از این آخوندهای خر تعصبی بیوفته نابودش میکنند و شاید بهتر باشه همون انگلیسها در موزه نگه دارند برای نسل‌های آینده.
  6
  47
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  سرقت با این حجم حتما کسی از دولت یا ارگان سپاه پشت این قضیه است. .
  6
  58
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  سرقت به این بزرگی کار خود وحوش طویله اسلام است
  4
  25
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  انگلیس ها خودشان یه جوک دارند که میپرسد " چرا اهرام مصر تا چهار هزار سال دوام آورده اند و هنوزم در جای خود استند؟" جواب میدهد " بخاطریکه آنها خیلی بزرگ و سنگین اند و امکان ندارد به موزه های انگلستان منتقل شوند"
  3
  16
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این گله توله صیغه و پس انداخته گداهای سامرا و کلکته برای محو تاریخ ایران امدن.
  2
  5
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.