دانشمندان چه میزان مصرف الکل را توصیه می‌کنند؟

یافته‌های جدید با نتایج تحقیقاتی که ادعا می‌کردند مشروبات الکلی می‌تواند برای مغز مفید باشد، در تضاد است
ایندیپندنت فارسی: دانشمندان یافته‌های جدیدی را درباره تاثیر مصرف نوشیدنی‌های الکلی بر بدن پیدا کردند. محققان کانادایی پس از تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده‌اند کسانی که روزانه یک بطری الکل مصرف می‌کنند، ۶۱ درصد بیشتر از سایرین در معرض مرگ زودرس قرار دارند.

به گزارش نیویورک پست، این تحقیق که روز جمعه منتشر شد، داده‌های ۱۰۷ مطالعه در‌مورد اثرات کشنده الکل را که بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ منتشر شده‌اند جمع‌آوری کرده است. این بررسی‌ها درمجموع ۴.۸ میلیون شرکت‌کننده را مورد مطالعه قرار داده است.

یافته‌های به دست آمده از این بررسی گسترده نشان می‌دهد که مردان بیشتر از زنان از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند. این مطالعه همچنین بیانگر آن است که افسانه قدیمی «یک لیوان شراب در روز باعث طول عمر می‌شود»، با علم همخوانی ندارد و درواقع «نوشیدن الکل حتی با حجم کم نمی‌تواند سبب طول عمر شود.»

این نتایج همچنین نشان می‌دهد زنانی که دو یا چند نوشیدنی الکلی در طول روز مصرف می‌کنند، در معرض خطر مرگ زودهنگام بیشتری – نسبت به آن‌هایی که اصلا الکل نمی‌نوشند - قرار می‌گیرند. این در حالی است که خطر مرگ‌ومیر بیشتر برای مردان با مصرف سه نوشیدنی الکلی یا بیشتر در طول روز افزایش می‌یابد.

 در شرایطی که برخی از کارشناسان پیش‌تر گفته بودند مصرف بیش از دو نوشیدنی الکلی در هفته می‌تواند مضر باشد، اکنون اعتقاد بر این است که نوشیدن الکل، حتی به مقدار کم، صرف‌نظر از سن، جنس، قومیت یا سبک زندگی، برای همه مضر است.

محققان می‌گویند که با وجود تمام این مخاطرات، اگر بزرگ‌سالان همچنان تمایل به مصرف الکل دارند، بهتر است مردان مصرف الکل را به دو نوشیدنی در روز محدود کنند، در حالی که به زنان توصیه می‌شود فقط یک نوشیدنی الکلی مصرف کنند.

 نویسندگان این گزارش تاکید کردند: «تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ مقدار یا نوع الکل برای سلامتی مفید نیست. ضمن آن‌که مصرف بیش از حد الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های خاص مانند سرطان سینه، گلو، دهان، کبد و روده بزرگ را افزایش دهد و سبب بیماری‌های قلبی، فشار‌خون بالا، سکته مغزی و بیماری‌های کبدی شود.»

آن‌ها همچنین درباره مشکلات سلامت روان و وابستگی به الکل هشدار می‌دهند، ضمن این‌که بر مطالعات پیشینی تاکید می‌کنند که بر اساس آنها مصرف الکل می‌تواند بر باروری در مردان تاثیر منفی داشته باشد و روند پیری را تسریع کند. پیش از این نیز مطالعه دیگری روی بیش از ۳۶ هزار بزرگسال نشان داده بود که تاثیر منفی الکل با هر بار نوشیدن بیشتر می‌شود. آن پژوهش به‌ویژه تاکید داشت که خودداری از نوشیدن الکل در شب می‌تواند سلامت مغز را به‌گونه‌ای قابل‌توجه تقویت کند.

یافته‌های جدید محققان کانادایی با نتایج برخی تحقیقات دیگر که ادعا می‌کردند مشروبات الکلی تا حدی می‌تواند برای مغز مفید باشد و با زوال عقل مبارزه کند، در تضاد است.
+7
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  الکل چیزیست که یا مینوشی یا هیچ نمینوشی. اگر بخواهی حد وسط را نگهداری باید خود را زود بخانه برسانی و بخوابی. وقتی در پارتی استی و نوشیدن شروع میشه، هر دوست و آشنا برایت تعارف میکنه اگر رد کنی خوب نمیشه. دیگه اینکه اگر همان لیوان اول را نوشیدی دیگه بقیه اش را نمیشه کنترل کرد چون مغز تحریک میشه و لذت بیشتر میخواهد. باید بیشتر بنوشی تا به کمی هیجان و مستی برسی و بتوانی پارتی را ادامه بدهی. ازین رو فرمول حد وسط وجود ندارد، یا مینوشی یا نمینوشی. نوشیدن در تنهایی هم بد تر از اینه، کسیکه تنهاست و میخواهد بنوشد حتما افسرده ، غمگین و یا مضطرب است بنابر این نمیتواند با یک لیوان مشروب قناعت کنه، همه بطری را مینوشد و میخوابد. از همین خاطر در علم فزیک مسایل عملی با تئوری متفاوت اند
  1
  2
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  هیچوقت نتونستم به نوشیدن الکل علاقه پیدا کنم . ویسکی و ودکا و کنیاک که اصلا ، البته که در هوای گرم تابستون آبجو خنک و تگری یه چیز دیگه هست ولی فقط یه قوطی .
  0
  0
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.