جاسوسی «به پایین‌ترین سطوح سپاه پاسداران رسیده»

ایران از جمله معدود کشورهایی است که اخبار کشف جاسوس در آن زیاد به گوش می‌رسد. این در حالی است که جمهوری اسلامی مدعی است قوی‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی دنیا را در اختیار دارد.ایران وایر، سولماز ایکدر
«جاسوسی» یا آنچه این روزها در ادبیات نظام جمهوری اسلامی «نفوذ» خوانده می‌شود، نه دیگر فقط یک عنوان مجرمانه، که یک انگ است؛ ابزاری که می‌توان با آن مخالفان و منتقدان را از میدان به در کرد، ناکارآمدی‌ها را توجیه کرد یا به بهانه آن درخواست بودجه مضاعف برای نهادهای نظامی و شبه نظامی داشت.

ایران از جمله معدود کشورهایی است که اخبار کشف جاسوس در آن زیاد به گوش می‌رسد. این در حالی است که جمهوری اسلامی مدعی است قوی‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی دنیا را در اختیار دارد.

با این همه ادعا اما اطلاعات حیاتی مانند اسناد هسته‌ای به سادگی توسط دولت اسرائیل ربوده و افشا می‌شود یا چهره‌های مهم نظامی و امنیتی در کوچه و خیابان‌های ایران ترور می‌شود.

نگاهی به لیست «جاسوس»‌ها یا «نفوذی»های بازداشت شده نشان می‌دهد که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به جای یافتن جاسوس‌های واقعی با استفاده از این عنوان دست به سرکوب کسانی می‌زنند که علیرغم میل حاکمیت سعی در نجات محیط زیست دارند، با مبانی ایدئولوژیک نظام همراه نیستند، برای معیشتشان اعتراض می‌کنند یا برای احقاق حقوق زنان مبارزه؛ دانشجویان و روزنامه نگاران و ایرانیان دو تابعیتی نیز بخشی از این لیست بلند را تشکیل می‌دهند.

در لابه‌لای سخنان فرماندهان سپاه در جلسه‌ای با «علی خامنه‌ای» در ۱۳ دی ۱۴۰۱ اما می‌توان ردپای دقیق‌تری از «نفوذ جاسوسان» به تمامی رده‌های نظام را یافت.
در طول سه سال منتهی به برکناری «حسین طائب» سایت‌های هسته‌ای و مکان‌های نظامی در داخل و خارج از کشور بارها مورد حمله قرار گرفتند. همه «جاسوس»اند
برای برکناری «حسین طائب»، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تیر ماه سال ۱۴۰۱ ، دلایل گوناگونی برشمرده شده است. کارشناسان یکی از دلایل برکناری حسین طائب را ناکامی این نهاد اطلاعاتی در محافظت از سایت‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند.

 در طول سه سال منتهی به برکناری طائب سایت‌های هسته‌ای و مکان‌های نظامی در داخل و خارج از کشور بارها مورد حمله قرار گرفتند.  در واکنش به بارها حمله به سایت‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی و ترور افراد تاثیر گذار در حوزه‌های هسته‌ای و موشکی شائبه «نفوذ» سرویس‌های امنیتی در سپاه را به اذهان وارد می‌کرد.

مشروح سخنان فرماندهان در جلسه با علی خامنه‌ای اما آشکار کرد که موضوع «نفوذ» نیست، فروش اطلاعات است.

«محسن کریمی»، فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی، از حاضران در جلسه فرماندهان سپاه با رهبر جمهوری اسلامی تایید کرده است که «در تحقیقات متوجه مساله تامین اطلاعات خارج از رده» شده‌اند.

او در ادامه می‌گوید: «می‌دانید اقایان که افسرواحد مخابرات وقتی در واحد عملیات سرک میکشد چه معنی دارد؟ …  افسر وقتی از محل کار خود در جای دیگری تحقیق و تفحص میکند روشن بگویم که یا جاسوس است یا اطلاعات فروش یا دارای دسته خرابکاری یا دارد مردم را تغذیه اطلاعاتی می‌کند…»

 «علی‌جمعه ملک‌شاهکویی»، فرمانده سپاه استان گلستان، نیز در ادامه همان جلسه اذعان می‌کد که «درز و نشر اطلاعات اصلی‌ترین مشکل در دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی … کشور است.» به گفته او میزان نشر اطلاعات روزانه از شبکه‌های درونی اطلاعاتی و نشر اطلاعات و اخبار به حد بحران رسیده است.

این فرمانده سپاه در ادامه خبر از دستگیری چهل نفر از «پرسنل مهم سپاه» در این استان را به جرم «درز اطلاعات» داده است.

«محمدرضا حسنی آهنگر»، رییس دانشگاه امام حسین، نیز تایید کرد که دانش آموختگان این دانشگاه که یکی از مهمترین دانشگاه‌های تربیت نیرو برای سپاه پاسداران است، دست به جاسوسی می‌زنند.

به گفته حسنی آهنگر به دلیل زمینه کاری دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه و «ارتباط با شرکت‌های بین المللی» که به گفته او «عمدتا در اختیار سرویس‌های جاسوسی دنیا قرار دارند» امکان فروش اطلاعات را پیدا می‌کنند.

او همچنین تایید می‌کند که مساله «ترور‌های اخیر و دسترسی به اسناد اطلاعاتی کشور» در پی همین مسئله رخ داده است.
«جاسوسی» در سپاه قدس
طی سه سال گذشته اسرائیل با چندین حمله به مواضع جمهوری اسلامی در اسرائیل فارغ از آسیب به زیرساخت‌های سپاه قدس در این کشور، باعث کشته شدن تعداد قابل توجهی از نیروهای آن نیز شده است.

برخی منابع خبری البته تاکید دارند که جمهوری اسلامی تلاش دارد که اخبار دقیقی از میزان آسیب ناشی از حملات اسرائیل و تعداد کشته شدگان منتشر نشود.

با این حال ارتش اسرائیل اعلام کرده است که حداقل طی سه حمله گسترده در سال ۱۴۰۱ حدود ۹۰ درصد از زیرساخت‌های نظامی و تلاش‌های ایران و حزب‌الله لبنان برای استقرار و ایجاد پایگاه‌های نظامی در سوریه را نابود کرده است.

«رحیم نوعی اقدم»، فرمانده قرارگاه حضرت زینب سپاه قدس در سوریه، در جلسه ۱۳ دی ۱۴۰۱ دلیل این حملات دقیق اسرائیل را افشا کرد.

این فرمانده ارشد سپاه قدس در آن جلسه اعتراف می‌کند که «پیش دستی نیروهای اسراییلی در پنج عملیات به ما نشان داده است که مساله نفوذ… [نیروهای نظامی جمهوری اسلامی] را به راه‌های غیر قابل تصوری وارد کرده است. [مانند] فروش اطلاعات…»
«بنیامین نتانیاهو» در بهار ۱۳۹۷ در یک کنفرانس خبری از حدود ۵۰ هزار سند و هزاران لوح فشرده از آرشیو اتمی ایران رونمایی کرد. تغییرات در سپاه نیز تقریبا از همان تاریخ شروع شد.جاسوس‌ها همیشه بودند
این شاید برای اولین بار است که یک چهره نظامی، هرچند نه به صورت علنی، تایید می‌کند که حداقل برخی از اعضای سپاه «اطلاعات» به اسرائیل می‌فروشند.

اگرچه پیشتر و پس از نشت اطلاعاتی گسترده از اسناد فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط اسرائیل نیز طی چند ماه تغییرات گسترده‌ای در رده فرماندهان سپاه پاسداران رخ داده بود.

«بنیامین نتانیاهو» در بهار ۱۳۹۷ در یک کنفرانس خبری از حدود ۵۰ هزار سند و هزاران لوح فشرده از آرشیو اتمی ایران رونمایی کرد. تغییرات در سپاه نیز تقریبا از همان تاریخ شروع شد. امروز و پس از افشای این سند از جلسه محرمانه فرماندهان سپاه با رهبر جمهوری اسلامی می‌توان وجود «جاسوس-پاسدارانی» در سپاه را با ضریب احتمال بالاتری مورد توجه قرار داد.

طی بهار و تابستان سال ۹۸ علی نصیری، فرمانده حفاظت انصار سپاه به ناگهان غیب شد. آن زمان اخباری مبنی بر درخواست پناهندگی او از یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس منتشر شده بود.

روند تغییرات در سپاه پس از برکناری عزیز جعفری و آغاز به کار حسین سلامی شتاب گرفت.

«حسن سلامی» پس از تصدی فرماندهی کل سپاه در نخستین گام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ «مصطفی‌ ربیعی»، فرمانده بازرسی سپاه پاسداران، را بدون تعریف پست سازمانی جدیدی، برکنار کرد. پس از آن اخباری مبنی بر «جاسوس» بودن «محمد تولایی»، معاون وقت راهبردی سپاه، منتشر شد.

همچنین «جمال (سیاوش) حاجی زواره‌»، کارمند هوا و فضای سپاه در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ به همراه همسرش «لیلا تاجیک» بازداشت شده بود. چند ماه بعد از آن سازمان حقوق بشر ایران خبر اعدام او را در یکی از خانه‌های امن سپاه منتشر کرده بود.

آذرماه سال ۱۳۹۷ نیز خبری مبنی بر اینکه سردار «عبادالله عبداللهی»، فرماندهی قرارگاه سازندگی «خاتم‌الانبیاء»، با ۱۰۰ میلیون دلار پول نقد در دبی دستگیر شده، منتشر شده بود.

همان زمان نیز نیز خبری مبنی بر اینکه «ارسلان خودکام»، از اعضای سپاه پاسداران، با اتهام همکاری با احزاب مخالف جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده، منتشر شد.

نتیجه نفوذ اسرائیل در لایه‌های بالایی نظام، حداقل سال ۹۸ به نظر می رسد که موجب ترور شدن «محسن فخری‌زاده» مرد پشت پرده برنامه اتمی جمهوری اسلامی و چهار نفر از فعالان حوزه هسته‌ای و بارها حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران شد. اما به گفته «رحیم نوعی اقدم» فرمانده قرارگاه حضرت زینب سپاه قدس در سوریه اطلاعات فروشی به پایین‌ترین سطوح نیروهای سپاه نیز رسیده است.

تمامی این موارد در شرایطی اتفاق می‌افتد که نیروهای امنیتی ایران بخصوص اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات پی در پی روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی، فعالان محیط زیست و  مدنی را با اتهام جاسوسی بازداشت می‌کنند و برایشان حکم‌های سنگین صادر می‌کنند، همزمان رسانه‌های وابسته به سپاه و صداوسیما هم دایم در حال نوشتن سناریوهایی برای نشان دادن میزان کارآمدی نیروهای اطلاعاتی هستند.
+30
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:قشری در ایران داریم با نام ۵۷اتی. بهتر اگر بگیم. روسکی ایرانی‌. نمونه شاخص همین پیرزن خودمان. ۶ ماه از که جنبش ایران گذشته. یک بار ندیدیم که یک کلام نویسد یا یک محکوم کردن خشگ و خالی‌.ولی از روزی که این نشست آغاز شده .روزی نیست که زهر خود را نریزید. یک روز حامل صلح است. روز دیگر طلب خود را از رضا پهلوی می‌‌خواهد. روز دیگر ۵۷ اتی دو آتشه. قر و قمیش که در آغاز جنگ برا پوتین ضد امپریالیست می‌‌ریخت فراموش نکردیم. همه این چه ربطی‌ به این مطلب دارد؟ کل این جمع معتقد که محمد رضا پهلوی نوکر آمریکا بود و همه چیز را در ایران نابود کرد .اگر مریدان استالین سر کار بودند ایران امروز سویس بود. امروز چیزی به دستم رسید که خالی‌ از لطف نیست سر سپردگی این قوم نیم ایرانی نیم روسکی را نشان داد. پوزش از طولانی‌. خودم هم خسته از کار امروز.همه که مثل پیرزن سوسیال امپریالیست نمی‌‌گیرند و فحش هم به امپریالیست می‌‌دهند. بگیریم شاه نوکر آمریکا .۴ چیز را در ایران آن زمان مقایسه کنید.اقتصاد. آزادی اجتماعی زنان. ارزش پول ملی‌ و پاسپورت ایرانی‌
  3
  11
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2: .اقتصاد. آزادی اجتماعی زنان. ارزش پول ملی‌ و پاسپورت ایرانی‌ .این را مقایسه که این قم روسکی یعنی‌ پیرزن چه ارمغانی با پوتین خود به ایران هدیه دادند.موافق کل این مقاله نیستیم ولی دروغگو اپرتنیست مثل ۵۷ هم نیستیم که ۹۰% اعمال خود را در ۵۷ پنهان و جوری رفتار انگار ۵۷ تروریست نبودند بلکه فرشته صلح. بدین دلیل کل مقاله. خود قضاوت کنید و تفاوت نوکر آمریکا بودن و نوکر روسیه بودن را درک کنید نگارنده می‌‌نویسد. پوتین کیست و چه کرد؟ به نظ من این تیتر اشتباه است. سیاست پوتین سیاست جدید روسیه نیست. از زمان پتر کبیر تا استالین و خورشچف تا به امروز این هدف و برنامه روسیه برای ایران بود.و ستون پنجم آن‌ها در ایران با نام حزب توده یا چیریک‌ها و سوسیالیست ها. البته باید هم گفت قسمتی‌ از آن‌ها ناخواسته با هدف خوب ولی ساده لوح و نادان .قسمت دیگر %۱۰۰ خون KGB در رگ آنها. یعنی‌ روسیه کیست ؟ نه پوتین کیست. ولی مطلب امروز از نظری دیگر *پوتین برای حفظ منافع کشورش و بازگرداندن این کشور از هم فروپاشیده به قدرت گذشته و پایان بخشیدن به هرج و مرج، تلاش‌های فراوان کرد
  3
  9
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3:و بی‌تردید نام او در ردیف یکی از رهبران بزرگ و خدمتگزار روسیه ثبت خواهد شد.پوتین ورزشکار، با سواد، روشنفکر و سیاست‌مداری کم نظیر است.من روسیه‌ی پیش از فروپاشی و پس از فروپاشی را دیده‌ام و می‌دانم که پوتین چه خدمات شگرفی برای مجد و عظمت روسیه انجام داده. او تمامی فرصت‌هایی که می‌توانست ایران را در منطقه قدرتمند و باثبات و ثروتمند نماید، از بین برد.از ضعف مسئولان و توهمات و خودبزرگ بینی‌های ایشان، بهره‌های وافری برد.او با ایجاد انحراف در افکار سیاسی دولت‌مردان جمهوری اسلامی، آنان را به بی‌راهه هدایت کرد و اجازه نداد ملت ایران از فرصت‌های پیش آمده برای آبادی و رفاه و آسایش خود بهره ببرد.او از جمهوری اسلامی به عنوان ابزاری علیه آمریکا و غرب استفاده کرد و در تمامی تعاملات سیاسی از برگ ایران برای منافع ملی کشور خود استفاده کرد.پوتین هیچ‌گونه امتیازی و خدمتی به ایران و ایرانی نکرد و تنها از منویات و خواسته‌های پوچ و تو خالی کوتوله‌های احمق سیاسی در ایران حمایت کرد تا هر قدر می‌توانند فریاد `مرگ بر آمریکا` بزنند.او با اسراییل که به زعم جمهوری اسلامی، دشمنی خیالی نامیده می‌شد،
  3
  9
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  4:او با اسراییل که به زعم جمهوری اسلامی، دشمنی خیالی نامیده می‌شد، بهترین روابط سیاسی را برقرار کرد و با ایجاد توازن قوا در سوریه به دریای مدیترانه راه یافت.وی با یک دست به اسرائیل اجازه داد که پایگاه‌های جمهوری اسلامی را ویران و نیروهای ایرانی را قتل عام کند و با دست دیگر به رهبر ایران قرآن اهدا می‌نمود و ابراز دوستی می‌کرد و از ایدئولوژی اسلامی آنان در فتح جهان دفاع می‌کرد، در حالی که مسلمانان کشور خود را در چچن قتل عام و سرکوب و نابود می‌نمود.پوتین با وعده‌های پوشالی سهم ۵۰ درصدی دریای مازندران را از تصرف ایران خارج و به ایرانیان تبسم تحویل می‌داد.پوتین راه هرگونه مذاکره ایران با قدرت‌های غربی و کشور‌های منطقه را مسدود کرد تا یک ایران ضعیف و درمانده را به آغوش بکشد.او به بهانه‌ی دفاع از برنامه اتمی ایران و ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، میلیاردها دلار از ایران رشوه گرفت و در نهایت سیستم اتمی ویران شده کشور خودش را بازسازی و احیا کرد.پوتین با نابودی صنعت نفت و گاز ایران و باز کردن بازار انرژی خود به اروپا، تمام دستاوردهای صنعتی ایران در پنجاه سال گذشته را نابود و بازار چین را به روی مردم
  3
  6
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  5: و بازار چین را به روی مردم ایران گشود.بی هیچ شک وتردیدی نزدیک به نیمی از ارزش صادرات ارزی روسیه با همکاری ونوکری سردمداران حکومت ایران فراهم شده است . او جلو صادرات گاز ایران به اروپا راگرفت و روسیه را به تنها منبع صادرات گاز جهان تبدیل کرد ،کاری که تنها با نوکری وحماقت سردمداران حکومت ایران امکان پذیر شد .پوتین ایران را به سوی تحریم نفت هل داد تا تمامی سهم صادرات نفت ایران نصیب روسیه شود .یعنی ایران مهم‌ترین عضو اپک تمام جایگاه صادرات نفتش را ازدست داد.او از منابع مالی ایران، معادن طلای ایران، انرژی اتمی ایران، نظام دفاعی ایران و بنادر و فرودگاه‌های ایران نهایت بهره‌برداری را برد و در عوض همسو با جهان به تحریم‌های ایران رای داد و هرگز تمام قد در حمایت از ایران قدمی برنداشت، حتی در تهیه‌ی واکسن کرونا که جان میلیون‌ها ایرانی را تهدید می‌کرد و به کام مرگ فرستاد کار مهمی انجام نداد....!و تمام این قبیل اعمال، سیاست نام دارد، سیاستی کثیف که رفاه و پیشرفت کشور خویش می‌خواهد و ... ._* افشا شدن چندین مطلب مهم از گزارش شگفت انگیزی که نیویورک تایمز امروز از تعویق انتشار آن
  3
  6
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  6:* افشا شدن چندین مطلب مهم از گزارش شگفت انگیزی که نیویورک تایمز امروز از تعویق انتشار آن بخاطر مسائل ملی خبر داد، نشان می‌دهد که پوتین از کارت ایران به بهترین وجه برای خود در زمان ترامپ استفاده کرده است.در این گزارش آمده بود که چگونه پوتین، ترامپ را برای بیرون رفتن از برجام ترغیب کرده بود و همزمان به او اطمینان داده بود که در این مدت ایران هیچگاه نمیتواند به هیچ سلاح اتمی دست پیدا کند.این گزارش می‌گوید دلیل اطمینان پوتین نفوذ غیر قابل باور جاسوسان روسیه در بدنه سپاه پاسدارن و وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی است که سازمانهای اطلاعاتی روسیه کاملأ بروی این دو نهاد انقلابی مهم ایران تسلط داشته و دارند.دزدیدن اطلاعات هسته‌ای ایران و ترور دانشمندان آن توسط اسرائیل نیز نتیجه کمکهای اطلاعاتی و نظامی روسیه با اسرائیل بخاطر این توافقات پنهانی پوتین و آمریکا بوده است.روسیه در این مدت توانسته است نه تنها پای خود را در سوریه محکم کند بلکه شریکی قابل اطمینان برای اسرائیل شود.مفسران شبکه‌های اجتماعی میگویند اگر این گزارش به طور کامل منتشر شود زلزله‌ای سیاسی در چندین کشور بوجود می آورد*
  3
  6
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  7:_مرگ بر امریکا گفتیم،اما روسیه، ما را نابود کرد!!!مسوولین کشور مسابقه کرملین رفتن ‌گذاشتند!!!آیا آنجا دیکته می‌شود که، قرار است ایران قربانی شود!؟!؟!؟ما تحریم شدیم و بازارنفت را از دست دادیم،اما این روسیه بودکه ۴میلیون سهمیه صادرات نفت مارا تصاحب کرد و بلعید!!!ما تحریم شدیم،ولى روسیه بازار گاز و پتروشیمی اروپا را از ما قاپید و همه را از آن خود کرد!!!ماتحریم شدیم،ولی روسیه برصندلی اوپک نشست و ما را از میدان به درکرد!!!جوانان ما در سوریه شهیدشدند و سرمایه ما به فنا رفت؛ولی سوریه را روسیه بلعید و کنار اروپا پایگاه درست کرد و موشک قاره پیما نصب نمود!!!با همکاری با اسراییل و قفل کردن إس سیصد( S-۳۰۰)، روسیه ما را سیبل هواپیماهای اسراییل کرد!!!روس حاضر نشد از ما گوجه و تربچه بخرد از ترکیه خرید تا بازار گاز ترکیه را هم ببلعد!!!جهانگردان او بجای فرودگاه اصفهان در فرودگاه استانبول پیاده می‌شوند چون قرار نیست دلاری درایران خرج شود!!!ما هنوز مرگ بر آمریکا می‌گویم، تا‌ مسوولین ما به نوبه خود سوار هواپیما شده و به مسکو روند تا عموپوتین ارشاد فرماید، برنامه بعدی جهت ویرانی ایران چه خواهد بود!؟!؟!؟
  3
  5
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  8:کله همه سوت کشید ؟ نه توهین بود نه چیزی از خود فقط نقل قول از دیگران. بهتر از این می‌‌توان درک کرد که چگونه ۵۷ با اره شاخه را اره کردیم که خود بر ندا نشسته بودیم. حالا درک می‌‌کنید اگر بگویم ۵۷ اتی "نه همه از قماش پیرزن" در زیر درخت ایستاده و شوت می‌‌زدند. کف می‌‌زدند ببر ببر اگر پاهین افتادی ما در زیر درخت یک دوشگ پار قو برا شما گذاشته. و امروز درک کردیم که دوشگ این‌ها با سنگ . آهن . پر شده بود ؟ بخوانید و همه با هم کمی‌ اندیشه. آیا اگر کسی‌ فریاد. مرگ بر مجاهد چریک آخوند می‌‌گوید. با وجود اشتباه بودن در این برهه تاریخی .یا کمی هم حق ندارد با خواندن این مطلب که این قم سرخ چه بلا بر سر ما اورند. ؟ دیگر چگگونه باید قانع شد؟ من که جوابی ندارم شما ؟ شب شما خوش
  3
  8
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.