محکومیت زن پرستار به حبس و شلاق برای سرپیچی از حجاب اجباری در بانکی در قم

مریم بنی‌رضی در شبکه‌های اجتماعی نوشته که زن و شوهری که به او تذکر حجاب دادند از کلمات توهین‌آمیز استفاده کردندبی بی سی: یک زن پرستار در شهر قم برای سرپیچی از رعایت حجاب اجباری به حبس و شلاق محکوم شده است.

مریم بنی‌رضی برای «کشف حجاب» به ۱۰ روز حبس محکوم شده و برای «اخلال در نظم عمومی» هم به ۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. علاوه بر این او برای «جریحه دار نمودن عفت عمومی» هم به ۷۴ ضربه شلاق دیگر محکوم شده است.

دادگاه همچنین برای «تکمیل مجازات» او را به دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم کرده است.

انتشار ویدئویی از خانم بنی‌رضی در آذر ماه سال گذشته خبرساز شد. این ویدئو او را هنگام مراجعه به بانک بدون روسری نشان می‌داد.

فردی که ویدئو را ضبط می‌کرد روی ویدئو گفت با وجود «تذکر»، این خانم همچنان حاضر به حجاب گذاشتن نشده و کارکنان بانک هم به طور عادی به او خدمات ارائه داده‌اند.

کمی پس از انتشار ویدئو مدیر آن شعبه بانک از کار برکنار شد. به گفته یکی از مقام‌های محلی برکناری آن مدیر شعبه به دستور استاندار قم و به دلیل «نگرانی شهروندان از تکرار چنین تخلفی و مطالبه رسانه‌ها» انجام گرفت.
آن طور که مریم بنی‌رضی در شبکه‌های اجتماعی نوشته است چند روز پس از برکناری مدیر شعبه بانک، خانم بنی‌رضی و چند نفر دیگر از حاضران در محل به پلیس امنیت و سپس دادسرا احضار شدند.

خانم بنی‌رضی در شرح ویدئوی منتشرشده نوشته است که ابتدا زنی به او تذکر حجاب داد و از کارکنان بانک خواست به او خدمات بانکی ارائه نکنند و سپس به دلیل بی‌توجهی حاضران، شوهر آن زن هم وارد شد و با ایجاد تنش و استفاده از واژه‌های توهین‌آمیز از پوشش او انتقاد کردند.

این پرستار اهل قم نوشته که مسئولان قضایی با او برخورد تندی داشته‌اند و او اجازه دفاع از خود را نیافته است.

مجازات حبس و شلاق برای خانم بنی‌رضی یکی از سنگین‌ترین احکامی است که در ماه‌های اخیر برای رعایت نکردن قوانین حجاب اجباری صادر می‌شود.

پیش از این هم با افرادی که قربانی مزاحمت هواداران حکومت برای رعایت حجاب بوده‌اند برخورد قضایی شده است.

از آغاز اعتراضات پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، بسیاری از زنان و دختران در ایران گسترده‌تر از قبل بدون روسری در فضاهای عمومی حاضر می‌شوند.

وزارت کشور ایران پنجشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای بر سخت‌گیری برای تحمیل حجاب به زنان و دختران تاکید کرد.

در بیانیه وزارت کشور آمده: «هیچ گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت و حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیر قابل تردید همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.»
+1
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان
  از زندان که بیاد بیرون کشورو ترک میکنه و میره جایی که براش ارزش و احترام قائل هستند.
  3
  15
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.