ایران جمهوری آذربایجان را به همکاری با «توطئه» اسرائیل متهم کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید اسرائیل می‌خواهد از خاک جمهوری آذربایجان به عنوان «عرصه تهدید علیه امنیت ملی» ایران استفاده کندبی بی سی: برای دومین بار در یک هفته اخیر دومین مقام ارشد ایرانی، جمهوری آذربایجان را متهم کرد که خاکش را در اختیار اسرائیل قرار داده تا از طریق آن علیه تهران «توطئه» کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز گفت که اسرائیل می‌خواهد از خاک جمهوری آذربایجان به عنوان «عرصه تهدید علیه امنیت ملی» ایران استفاده کند.

سخنان آقای کنعانی واکنشی است به اظهارات الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل در دیدارش با جیجون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در تل‌آویو.

دو روز پیش جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، در نخستین سفر رسمی خود به اسرائیل سفارت کشورش در تل‌آویو را افتتاح کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل،‌‌ آقای کوهن در دیدار با آقای بایراموف گفته بود دو کشور با «تهدیدهای یک‌سان روبرو هستند» و افزوده بود که «درک دو کشور از تهدیدات ایران نیز مشترک است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران با محکوم کردن این اظهارات، پیوند تاریخی و دینی مردم ایران و جمهوری آذربایجان را «ناگسستنی» خواند و از دولت جمهوری آذربایجان خواست «از دامی که دشمنان روابط دو کشور پهن کرده اند، دوری کند.»

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی نمی‌تواند نسبت به آنچه که «توطئه اسرائیل» از خاک جمهوری آذربایجان علیه ایران خواند،‌ بی‌تفاوت بماند.
مختار ممدوف، سفیر جمهوری آذربایجان در اسرائیل استوارنامه خود را به اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل تقدیم کردپیش از این هم کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران اظهارات مشابهی را علیه جمهوری آذربایجان مطرح کرده بود.

در ویدیویی که از آقای حیدری منتشر شده ، او گفته بود «در قفقاز چندین موضوع بسیار حساس وجود دارد؛ یکی از آنها حضور عناصر رژیم صهیونیستی در داخل مرزهای این کشور است» و «ایران حضور عناصر صهیونیستی را در کشورهای منطقه تحمل نمی کند و با آن مقابله خواهد کرد.»

کیومرث حیدری همچنین گفته بود که «مشکل دیگر حضور تروریست‌های سوریه است که در جریان جنگ باکو و ارمنستان به منطقه دعوت شده‌اند» و «موضوع سوم، غیرقانونی بودن تغییرات مرزهای دولتی در منطقه است.»

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز گذشته در واکنش به اظهارات آقای حیدری، استفاده باکو از اعضای گروه «دولت اسلامی» (داعش) برای جنگ قره باغ را «تهمت» خواند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌اش نوشت که «این حرف کاملا بی پایه و غیرقابل قبول است. به طول کلی، هیچ عنصر خارجی در سرزمین آذربایجان حضور ندارد» و در ادامه اظهارات آقای حیدری را «آمیخته به تهمت و افترا» خواند.

در این بیانیه که در سایت وزارت دفاع جمهوری آذربایجان منتشر شده اظهارات مقام ایرانی «مضحک» خوانده شده و آمده «مایه ریشخند است، مقام نظامی ارشد کشوری که خود حامی تروریسم است و نامش در کشورهای مختلف با ترور گره خورده، چنین اتهاماتی علیه جمهوری آذربایجان مطرح می‌کند».
مراسم افتتاح سفارت جمهور‌ی آذربایجان در تل‌آویوروابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس درگیری‌های قره‌باغ، میان باکو و ایروان تا حد زیادی تیره و تار شده بود اما پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در ۷ بهمن ۱۴۰۱ روابط دو کشور دچار بحران شد.

در این روز یک فرد مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرد و مسئول حفاظت سفارت را کشت و دو مامور دیگر حفاظت را زخمی کرد.

با وجود اینکه مقامات ایران و رئیس پلیس تهران گفت که عامل این حمله دلایل «شخصی» داشته اما باکو این حمله را «تروریستی» می‌داند.

پس از آن جمهوری آذربایجان اقدام به تخلیه کارکنان سفارت خود در تهران و بازگرداندن آنها به باکو کرد.

در هفته گذشته هم سرویس امنیتی جمهوری آذربایجان، همزمان با افتتاح سفارت این کشور در اسرائیل اعلام کرد تحقیقاتی را درباره «حمله تروریستی» به فاضل مصطفی، نماینده مجلس ملی این کشور که دیدگاه‌هایی علیه حکومت ایران دارد آغاز کرده است.

آقای مصطفی سه‌شنبه شب در خانه‌اش در باکو هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد.
+12
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  اونها پیوند ناریخی دارن،چون زبان روسی زبان دوم اسرائیله، آذربایجانیها هم که بخاطر دوره شوروی روسی بلدن. اولین کشور که اسرائیل رو برسمیت شناخت شوروی بود نه انگلیس و امریکا. انگلیس آمریکا دی فاکتو برسمیت شناختن نه رسمی، اما استالین رسمی شناختش و یه عالم یهودی فرستاد انجا، برای همین زبان روسی رواج داره اسراییل، البته استالین برای منافع خودش اینکار رو کرد، بخاطر ضدیت باالمان نازی. و برای همین به یهودیها اسلحه داد تا دولت شدن
  5
  10
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. این ج.ا داره این آذریها رو هی انگولک میکنه تا یک بحران منطقه ایی دیگه راه بندازه و این شیوه آخوندهای ولده چموش برای بقاشون هستش. همین انگولکها باعث شده این برادران آذریمون برند تو بغل اسرائیل چون اسرائیلی ها خودشون خدای کلک هستند و میدونند چطوری پوزه این آخوندها به عن بمالند.
  6
  12
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  شیطنت های ایران بر علیه آذربایجان آن کشور را مجبور به ایجاد روابط نزدیک با اسراییل کند. آذربایجان به احترام ایران تا امسال سفارتی در اسراییل باز نکرده بود اما بعد از حمله تروریستی به سفارت آذربایجان در تهران مجبور شد سفارتش را باز کند و تمام پایگاهی نظامی اش را در اختیار اسراییل قرار دهد . این ایران بود که این بازی را شروع کردو در طول 30 سال اشغال قره باغ در کنار ارمنستان بود. این در به آن در . دیگر اعتراض نکن. ایران در وضعیت بغرنج اقتصادی و سیاسی در حدی نیست که بخواهد با آذربایجان درگیر شود چون حمله به آذربایجان درگیر شدن ترکیه و اسراییل را به همراه خواهد داشت و با توجه به تامین گاز اروپا از آذربایجان تمام اروپا بر علیه ایران خواهند بود و نتیجه ایران یعنی اشغال ایران توسط آنها و حتی پارجه پارچه کردن ایران .چون ایران زورش به هیچ کس دیگر نمی رسد برای فریب افکار عمومی و راضی کردن طرفدارانش به آذربایجان گیر داده اما خیلی خوشحالم ببینم ایران چه کاری می تواند بر علیه آذربایجان انجام دهد .جدی نمی گیرم ایران زیاد مفت حرف می زند تنها هنرش کارهای تروریستی است نمی تواند مرادنه با کشوری بجنگد
  0
  1
  شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.